NEWS Download Recenzje Emulacja Overclocking
Hardware Tips & Tricks Linki Humor Redakcja

In4

  

 

MENU
   

Piętro wyżej

BIOS

Cache
   

 

   

Tuning pamięci i układów cache
autor: Paul
    

    1. WSTĘP

    Witam wszystkich. Tym razem nie będzie podkręcania - pomieszamy, ale bezpiecznie. Często nie zdajemy sobie sprawy że nasz komputer wcale nie wymaga nowego procesora, aby dostać "drugi oddech". Prawidłowe skonfigurowanie BIOSu i Windows pozwala wyciągnąć sporo z własnej maszyny. Wystarczy odrobina inicjatywy i minimalna znajomość komend BIOS... Jako że na naszym rynku komputerowym praktycznie występują aktualnie dwa modele komputerów - seria AMD Duron/Athlon na płytach SocketA z chipsetem VIA KT133/KT133A i seria Coppermine dzielona przez Intela na Celerony II (128kb L2 cache)  i PIII (256kb L2 cache) na płytach Socket370 z chipsetami Intel i815 Solano i serią VIA ApolloPro - o nich będę pisał. Układy na BX-ach odchodzą już w zapomnienie, podobnie jak PIII Slot-1, dlatego też poniższy artykuł dotyczy dwóch pierwszych platform, jako zdecydowanie dominujących na polskim rynku....

    Poniżej przedstawiam Wam zestaw porad (zarówno początkujących, jak i zaawansowanych) jak wycisnąć maksimum z pamięci głównej i podręcznej procesora , bez podkręcania maszyny (bo to wykracza za specyfikację techniczną, i może mieć swoje konsekwencje, szczególnie jeśli nie mamy w tym wprawy).   

    2. BIOS.

    Na co zwrócić uwagę w gąszczu opcji?

    Funkcja BANK X/Y TIMING - tutaj ustawiamy domyślne wartości dla naszych pamięci. Na ogół dostępne mamy ustawienia odpowiadające naszym modułom RAM - 12 ns (dla PC-66), 10 ns (PC-100) i 8 ns (PC-133, choć te występują również jako 7,5 ns) i Slow, Normal, Turbo.  Zaczynajcie spokojnie - spróbujcie czy maszyna pójdzie na Turbo. Nie jest stabilnie? No to albo Normal, albo konkretnie określcie jakie macie moduły.... UWAGA - Ważne - wszystkie banki ustawiacie tak samo, inaczej problemy murowane.

    SDRAM RAS-toCAS Delay. Ale brzmi tajemniczo, nie? RAS (Row Adress Strobe) to sygnał zamykający wysłany adres wiersza wewnątrz SDRAM, a CAS (Column Adress Strobe)  to z kolei sygnał zamykający wysłany adres kolumny. Konieczność wysyłania takich sygnałów wynika z fizycznej struktury SDRAM i nie da się tego przeskoczyć - ale czym niższa wartość parametru tym pamięć pracuje wydajniej (najniższe ustawienie to 2 - choć wtedy nie każdy układ może być stabilny)

    SDRAM CAS LATENCY (czasem też, choć rzadko, nazywa się CYCLE LENGTH) - opcja pozwala ustawić opóźnienie cykli zegara między rozkazem odczytu a zakończeniem tzw. "burst transfer" (po naszemu to będzie - "transfer paczek" albo "transfer paczkowy"). W każdym razie akurat to ma znaczenie dla wydajności komputera - niektóre moduły PC-100 i PC-133 mogą pracować z ustawieniem 2, ale nie wszystkie. Trzeba spokojnie sprawdzić - jak pójdzie przy nominalnej prędkości to będziecie wiedzieć że macie doskonałe pamięci  do podkręcania... (ale na ustawieniu 3)

    SDRAM Bank Interleave - niestety raczej tylko dla układów VIA i procków AMD (choć może któraś płyta dla Socket370 też to ma). To po prostu tzw. "przeplot odświeżania banków pamięci " - ominięcie równoczesnego odświeżania wszystkich kości pamięci SDRAM. W ten sposób odświeżają się na zmianę. Jeśli tylko macie tą funkcję - koniecznie włączcie. Najlepiej na 4. Chyba że macie pamięci 32 MB (a to jest przykre...) - bo wtedy taka kość ma tylko dwa banki i wartość "4" na niej nie zadziała.   

DALEJ >>>