Intel czyta z ruchu warg
Intel zaprezentował technologię, nad którą pracuje już od jakiegoś czasu, a która ma w przyszłości umożliwić komputerom czytanie z ruchu warg.
Jak dotychczas technologia odczytywania głosu nie przynosiła pożądanych efektów i być może teraz dzięki innemu podejściu do tematu, komputery w końcu zrozumieją naszą mowę.
Program Intela - Audio Visual Speech Recognition (tłum.: Audio Wizualne Rozpoznawanie Mowy) jest oparty na narzędziach biblioteki OpenCV, których zadaniem jest rozpoznanie i zinterpretowanie ruchów warg.
Prawa do programu nie zostały objęte ochroną, wobec czego każdy może mieć dostęp do kodu źródłowego programu - badania Intela są prowadzone w Chinach.
Szczegóły i kod open source znajduje się tutaj - być może któremuś z czytelników uda się rozgryźć problem.