Czy Canon nie chciał napisać sterowników dla Linuksa?

Jak donosi szpital Antoniusziekenhuis w Utrechcie (Holandia), firma Canon odmówiła napisania dla szpitala sterownika dla około 500 skanerów dostępnych na terenie placówki. Problem dotyczył przejścia szpitala z komercyjnych serwerów i stacji roboczych na systemy Open Source, co pociągnęło za sobą konieczność przystosowania wszystkich urządzeń do współpracy z nowym systemem. Gerrit Krediet, manager ICT zatrudniony w tym szpitalu informuje, że firma Canon została poproszona o odpowiedni sterownik lub napisanie takowego. Ta, jak również późniejsza prośba o dostarczenie koniecznych informacji do budowy sterownika, zostały odrzucone. W związku z czym, główny zainteresowany, zaczął szukać osoby, która podjęłaby się tego zadania. I dzięki dobrodziejstwu Internetu udało się to zrealizować. Pewien Amerykanin pracujący dla SANE-group, za skromne 500 euro napisał odpowiedni sterownik na podstawie nadesłanych przez szpital specyfikacji. Przy okazji napisany sterownik dla Ubuntu Linux, został też udostępniony na licencji Open Source..
Firma Canon komentuje, że zaszła tutaj wielka pomyła, spowodowana niefortunnym zbiegiem okoliczności. A mianowicie prośba pracownika szpitala trafiła w nieodpowiednie miejsce, stąd też mamy do czynienia z takim a nie innym rozwojem sytuacji. Przedstawiciel firmy Canon dodaje: „Bardzo żałujemy ze tak się stało i nie mogliśmy pomóc szpitalnemu wydziałowi ICT. Pragniemy podkreślić, że zaistniała sytuacja nie wynikała z niechęci, tylko z niefortunnego zbiegu okoliczności.”
Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Dzięki „niefortunnemu zbiegowi okoliczności” , Canon dostrzegł rosnące zapotrzebowanie na wolne sterowniki. Poza tym już w tym miesiącu firma udostępni/udostępnia za darmo wolne sterowniki na swoim portalu.