Czterordzeniowe Opterony będą pracować na istniejących platformach

Przedstawiciele firmy AMD, w licznych wywiadach publikowanych w ciągu kilku ostatnich tygodni przez serwisy komputerowe, udzielali wyczerpujących odpowiedzi na temat konieczności rozdzielenia segmentów serwerowego od desktopowego i mobilnego. Obecnie procesory klasy AMD64 przeznaczone na te rynki mają podobną architekturę, co nie zawsze pozwala na uzyskanie maksymalnej efektywności w konkretnym sektorze.
Procesory z czterema rdzeniami AMD planował przedstawić w 2007 roku. Było oczywiste, że początkowo zostaną przygotowane dla rynku serwerowego. Natomiast Intel prawdopodobnie już w 2007 roku zacznie przepychać procesory z czterema rdzeniami dla systemów biurkowych, lub przynajmniej zaprezentuje ich prototypy.
AMD chce po raz kolejny podkreślić wyższość swojej serwerowej architektury oraz dbałość o klientów na tym polu. Dostawcy internetu wysoko oceniają procesory Opteron za wydajność i mniejszy pobór mocy, co coraz wyraźniej przedkłada się na wybieranie właśnie produktów AMD jako podstawy do dalszej rozbudowy sieci. Od momentu wprowadzenia nowych dwurdzeniowych Operonów, AMD zanotowało duży skok sprzedaży (prawie 30%). Nawet stali dotąd partnerzy Intela, jak SuperMicro zaczęli wprowadzać do swojej oferty systemy zbudowane w oparciu o procesory AMD.
Serwis Information Week donosi, że w połowie tego roku AMD zamierza przedstawić procesory Opteron z czterema jądrami, zdolne do pracy na istniejących platformach. Chodzi tu o wchodzącą platformę Socket F, która ma zastąpić wycofywany już w 2007 roku Socket 940. Podstawka Socket F ma 1206 kontaktów, które mają zapewnić odpowiednie przekazywanie mocy koniecznej dla niewątpliwie prądożernych procesorów, jakimi mają być nadchodzące „potwory” z czterema jądrami.
Produkcja procesorów AMD z czterema rdzeniami może ruszyć już od początku 2007 lub pod koniec 2006 roku. Do poprawnej pracy konieczna będzie aktualizacja BIOSu płyty głównej. Procesory będą wykonane w technologii 65 nm. Architektura procesorów AMD64 dobrze nadaje się do zwiększania wydajności za pomocą dokładania kolejnych rdzeni, dlatego ukazanie podobnych procesorów w segmencie serwerowym nie budzi zdziwienia.