2006-01-03 15:07
Autor: skoczy
19

(R)ewolucja w chłodzeniu GPU od ASUSa?

Obrazek (R)ewolucja w chłodzeniu GPU od ASUSa?

Chyba jednak rewolucja. Asustek Computer, wiodący producent komponentów komputerowych właśnie ogłosił i przedstawił innowację, która miała być gotowa jeszcze w poprzednim roku. Firma jednak już w nowym roku zaprezentowała kartę graficzną Extreme N6600TOP Silent z GPU zainstalowanym... no właśnie - na odwrotnej stronie PCB. Dzięki temu ma się poprawić chłodzenie układu graficznego. A z jakiej przyczyny?


Typowe usytuowanie GPU na karcie graficznej, kiedy jest ona zainstalowana w obudowie typu tower, nie gwarantuje efektywnego rozpraszania ciepła które uchodzi z rozgrzanego przetwarzaniem grafiki chipu. Kto na fizyce nie grał w statki wie, że gorące powietrze z racji swojej gęstości unosi się do góry. Zatem w typowej sytuacji (nietypowa ma miejsce np. w obudowie desktop gdzie ciepłe powietrze unosi się w poprzek VGA) część rozpraszanego przez radiator ciepłego powietrza ponownie wraca na GPU, co generalnie redukuje wydajność wielu konstrukcji opartych o same radiatory. Rozwiązanie Asusa to właśnie umieszczenie GPU i kostek pamięci "na wierzchu", przez co ciepłe powietrze unosi się ponad kartę graficzną (dodatkowo może być rozpraszane przez wolno obracające się wiatraki w obudowie).


Nowy produkt Asusa jest bazowany na chipie GF6600, posiada zegary 400MHz dla GPU i 800MHz dla 256MB pamięci GDDR2 - wydajnością plasuje się tuż za GF6600GT. Asus wyposażył kartę Extreme N6600TOP Silent w pasywne chłodzenie, zaś cały nowoczesny system nazwał ReverseCool (dla podkreślenia odwrotnego montowania GPU na PCB). "Ekskluzywna technologia ReverseCool pozwala modelowi Extreme N6600TOP Silent na osiągnięcie temperatury o 30 stopni niższej niż klasycznie chłodzonym kartom GeForce 6600". Brzmi zachęcająco. Jak widać proste (tak jak prosty jest fakt, że ciepłe powietrze wędruje do góry) rozwiązania bywają bardzo trafione.


Jak widać na ostatnim zdjęciu (przepraszam za jakość nie najwyższych lotów) system radiatorów można złożyć, bądź rozłożyć jak na pierwszym zdjęciu (druga opcja zapewnia lepsze rozpraszanie ciepła, o czym informuje fotka nr 1).

źródło: X-Bit



Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelnik serwisu IN4.pl.