Imagine Cup 2007 - Polacy zwycięzcami!

Microsoft poinformował, że Polska drużyna InPUT, finaliści Microsoft Imagine Cup 2007 w kategorii Projektowanie Oprogramowania, zwyciężyli w trzeciej edycji programu Imagine Cup Innovation Accelerator w Mountain View w Kalifornii. Wśród zespołów, które w sierpniu zeszłego roku w Seulu zostały wytypowane do udziału w Akceleratorze Innowacji znaleźli się finaliści kategorii Projektowanie Oprogramowania, których projekty niosły największy potencjał biznesowy. Obok Polaków były to drużyny z Irlandii, Jamajki, Korei, Meksyku i Tajlandii. Program jest prowadzony w formie warsztatów, szkoleń i laboratoriów i ma na celu szkolenie młodych talentów technologicznych w zakresie umiejętności biznesowych, które pozwolą im przekształcić swoje projekty konkursowe w prawdziwe rynkowe produkty. Organizatorami warsztatów są firmy Microsoft oraz British Telecommunications (BT). (Dalej) ...
Podczas warsztatów eksperci z zakresu technologii i biznesu zarówno z Microsoft, jak i BT, a także innych firm technologicznych stają się dla ich uczestników mentorami, udzielają im wsparcia, dzielą się wiedzą i przekazują liczne rady, które w przyszłości umożliwią studentom przekształcenie projektów konkursowych, które zapewniły im sukces w Imagine Cup, w pełnowartościowe produkty rynkowe. Uczestnicy warsztatów mogą również konsultować swoje projekty i pomysły z przedstawicielami funduszy venture capital, którzy również są obecni na warsztatach w ramach Innovation Accelerator. Program ma formę rywalizacji pomiędzy uczestniczącymi w nim drużynami. Poszczególne zespoły pracują nad rozwojem i biznesową stroną swoich projektów, aby następnie zaprezentować je jury. Za przygotowane prezentacje uczestnicy zbierają wirtualne dolary – punkty.
„Szkolenia, w których wzięliśmy udział były zarówno techniczne, jak i biznesowe. Pod okiem ekspertów rozwijaliśmy swoje projekty, przygotowując profesjonalne biznes plany oraz ćwicząc profesjonalne prezentacje. Co 2 dni prezentowaliśmy nasze projekty przed sędziami. W pierwszym tygodniu prezentacje trwały 7minut, w drugim tygodniu – 10 minut. Podczas finałów Imagine Cup
w Polsce i w Korei mieliśmy na zaprezentowanie swojego rozwiązania 20 minut, dlatego zmiana na 7-minutowy pokaz była dla nas nie lada wyzwaniem. Szkolenia i warsztaty odbywały się w bardzo przyjaznej atmosferze, mimo to rywalizacja była zacięta. Wszystkie drużyny dawały z siebie to, co najlepsze. Wygrana z tak silną konkurencją jest dla nas ogromną przyjemnością. Ciężko pracowaliśmy na ten sukces” – powiedział Szymon Wybrański, kapitan drużyny InPUT.
Każda z drużyn otrzymała na starcie 500 tys. wirtualnych dolarów, a następnie zarabiała kolejne za poszczególne prezentacje. Polacy zwyciężyli z dużą przewagą. Wyniki tegorocznej edycji programu Imagine Cup – Akcelerator Innowacji są następujące:
1. Polska – 1,721,540 wirtualnych dolarów
2. Irlandia – 1,279,000 wirtualnych dolarów
3. Tajlandia – 1,160,220 wirtualnych dolarów
4. Jamajka – 1,073,000 wirtualnych dolarów
5. Meksyk – 1,000,150 wirtualnych dolarów
6. Korea – 922,000 wirtualnych dolarów
„Ci młodzi ludzie przyjeżdżają, żeby wziąć udział w programie jeszcze jako studenci, ale wracają do domów jako potencjalni przedsiębiorcy. Podczas warsztatów uczymy ich jak łączyć wiedzę technologiczną, którą już mają z umiejętnościami biznesowymi, które pozwolą im przygotować dobry biznesplan, zainteresować i przekonać do siebie i swoich pomysłów inwestorów oraz z powodzeniem wprowadzić swój produkt na rynek” – powiedział Joe Wilson, dyrektor ds. współpracy z ośrodkami akademickimi w Microsoft Corporation, którego dział jest odpowiedzialny za organizację konkursu Imagine Cup.
Wśród ekspertów szkolących studentów znaleźli się m.in.:
· Guy Kawasaki, przedstawiciel firmy venture capital z Silicon Valley, felietonista magazynu Entrepreneur, autor ośmiu książek. Kawasaki w latach 80-tych pracował w firmie Apple, gdzie brał udział we wprowadzaniu na rynek komputerów Macintosh;
· Chris Gill, prezes Stowarzyszenia Silicon Valley na rzecz początkujących przedsiębiorców z dziedziny nowych technologii;
· John Danner, doświadczony konsultant ds. zarządzania, przedsiębiorca, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, Berkeley’s Haas School of Business.
“Ta grupa studentów to przyszli liderzy biznesu technologicznego, a także doskonali programiści, którzy tworząc nowe technologie będą pozytywnie wpływać na ludzkie życie. Celem programu Innovation Accelerator jest zapewnienie im przewodnictwa i wiedzy, której będą potrzebować, aby zmienić swoją pasję do technologii w prawdziwy biznes” – powiedział Joe Black, dyrektor
ds. rozwoju biznesu w firmie British Telecommunications.
Ponad 100 tys. studentów ze 100 krajów wzięło udział w 2007 roku w konkursie Imagine Cup. Sześć drużyn, które wzięły udział w programie Innovation Accelerator zostały wytypowane podczas finałowych rozgrywek konkursowych, które odbyły się w sierpniu 2007 roku w Seulu, w Korei na podstawie aplikacji, które zaprezentowali w finałowej rozgrywce kategorii Projektowanie Oprogramowania.
· Irlandia, zespół inGest, projekt Signal — aplikacja do nauki języka migowego
i porozumiewania się nim za pośrednictwem Internetu.
· Jamajka, zespół ICAD, projekt CADI: Innowacyjne rozwiązanie e-learningowe, dzięki któremu mogą ze sobą współpracować nauczyciele i uczniowie i mieć wygodny dostęp do zasobów naukowych.
· Korea, zespół En#605, projekt Finger Code: Rozwiązanie edukacyjne dla osób niewidomych
i niesłyszących.
· Meksyk, zespół Wisdom Spice, projekt Wisdom Spice: Rozwiązanie umożliwiające studentom dzielenie się doświadczeniami podczas odrabiania domowych zadań lub podczas zespołowej pracy nad projektem.
· Polska, zespół InPUT, projekt Onespace: Rozwiązanie, które umożliwia kilku użytkownikom pracować nad jednym projektem w tym samym czasie, zapewniając połączenie komputerów poprzez strumień audio, video oraz wymianę danych.
· Tajlandia, zespół 3KC, Projekt LiveBook!: Rozwiązanie, które pozwala na zamianę książki tekstowej w cyfrową książkę multimedialną.
Uczestnicy tegorocznej edycji Innovation Accelerator dołączą do elity zwycięzców ubiegłych edycji konkursu Imagine Cup, którym udało się przekuć swój sukces w konkursie na sukces biznesowy.