AMD - rządowe badania nad architekturami inter-połączeń

Firma AMD ogłosiła dziś, że została wyłoniona do 3.1-milionowego projektu badawczego prowadzonego wspólnie z Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) p.t. „Program Badań i Rozwoju Ekstremalnie Skalowalnych Systemów Obliczeniowych” znanym również jako „DesignForward”. Projekt ten jest nagrodą i rozwinięciem współpracy, która rozpoczęła się jako część innego, 2-letniego kontraktu otrzymanego w 2012 roku, nazwanego „FastForward”. Granty te mają na celu badania i rozwój technologii procesorów i pamięci potrzebnych do obsługi ekstremalnie skalowanych systemów obliczeniowych Projekt DesignForward wspiera badania nad architekturami i technologiami inter-połączeń potrzebny do zapewnienia przepływu danych w ekstremalnie skalowalnych środowiskach obliczeniowych. DesignForward to wspólnie finansowany projekt współpracy między Biurem Nauki DOE i Narodową Administracją Bezpieczeństwa Atomowego Stanów Zjednoczonych (NNSA), który ma na celu przyspieszenie badań i rozwoju krytycznych technologii potrzebnych do ekstremalnie skalowalnych systemów obliczeniowych, co prowadzi do opracowania systemów o wydajności Eksaflopsów. (Dalej)...
Superkomputery takie powinny móc wykonywać operacje obliczeniowe 100 razy szybciej niż współczesne, najszybsze komputery przy tylko odrobinę wyższym zapotrzebowaniu na energię. Superkomputery w skali Eksa są przewidziane do przełamania współczesnych ograniczeń takich systemów poprzez potężne zredukowanie długości czasu wymaganego do wykonania obliczeń i poprzez poprawę możliwości wykonywania szczegółowych symulacji, modelowania i analiz skomplikowanych systemów.
Lee nadzoruje dział AMD Research, czyli zespół, który prowadzi przełomowe badania i prace z organizacjami rządowymi, uniwersytetami i komercyjnymi podmiotami, aby wspólnie pracować nad technologiami następnej generacji. Badania dla DOE są skoncentrowane na rozwoju bardziej wydajnych i skalowalnych systemów przy minimalizowaniu zużycia prądu.
Strategiczny plan DOE to stawianie czoła najbardziej istotnym, narodowym wyzwaniom naukowym poprzez rozwój bazujących na symulacjach odkryć naukowych, które pozwolą na stworzenie najszybszych komputerów w skali Eksa. Priorytetami Departamentu są w szczególności: rozwój badań medycznych, alternatywna energia i materiały do przechowywania energii, projektowanie przemysłowe i bardziej dokładne modele dot. zmian klimatu i pogody.