Intel ujawnia plany w segmencie mobilności

Dzisiaj na konferencji Intel Developer Forum, opisując najnowsze trendy w przetwarzaniu mobilnym, dyrektorzy Intela stwierdzili, że personalizacja i treść to kluczowe czynniki zwiększające popyt na notebooki oraz mobilne urządzenia internetowe. Perlmutter następnie wyjaśnił, dlaczego mobilny dostęp do Internetu wymaga wydajnych procesorów. Intel dostarcza wydajne rozwiązania oparte na nowatorskich technologiach krzemowych, które zapewniają oszczędność energii i wydłużają czas pracy na bateriach, w tym technologię procesorową Centrino nowej generacji znaną jako „Santa Rosa”. Technologia Santa Rosa, która ma zostać wprowadzona w maju, składa się z nowego procesora Intel Core 2 Duo, rodziny chipsetów Mobile Intel 965 Express, połączenia sieciowego Intel Next-Gen Wireless-N, połączeń sieciowych Intel 82566MM i 82566MC Gigabit oraz opcjonalnej pamięci Intel Turbo Memory. Perlmutter pokazał, jak Intel Turbo Memory skraca czas budzenia notebooka z hibernacji, tym samym zwiększając produktywność i zmniejszając pobór energii. (Dalej) ...
W pierwszej połowie 2008 roku technologia Santa Rosa zostanie uzupełniona o nowatorski dwurdzeniowy procesor mobilny 45 nm Hi-k o kodowej nazwie „Penryn”. W dalszej części 2008 roku Intel wprowadzi technologię procesorową „Montevina”, również z procesorem Penryn, która zapewni jeszcze większą wydajność i oszczędność energii. Dzięki komponentom mniejszym o około 40 procent Montevina będzie idealna do mini- i subnotebooków, będzie też zawierać zintegrowany dekoder sprzętowy wideo wysokiej rozdzielczości.
Po raz pierwszy Intel udostępni swoje zintegrowane rozwiązanie Wi-Fi/WiMAX jako opcję do notebooków opartych na technologii Montevina, co umożliwi użytkownikom łączenie się z sieciami Wi-Fi i WiMAX na całym świecie. W porównaniu z innymi bezprzewodowymi technologiami szerokopasmowymi łączność mobilna WiMAX zapewnia wielomegabitową szybkość, większą przepustowość oraz szerszy zasięg, co jest bardzo istotne dla coraz liczniejszych klientów, którzy chcą mieć mobilny dostęp do treści tworzonej przez innych użytkowników, wideo wysokiej rozdzielczości, muzyki, zdjęć i innych dużych plików danych.
Nowa definicja mobilności: innowacje i integracja
Anand Chandrasekher, starszy wiceprezes Intela i dyrektor generalny działu Ultra Mobility Group, opisał ewolucję osobistego mobilnego dostępu do Internetu, wspomniał o zmianach na „mapie drogowej” technologii krzemowej Intela, które doprowadzą do znacznej redukcji zużycia prądu oraz powstania nowej techniki pakowania układów, wreszcie poinformował o kilku czołowych przedstawicielach branży, z którymi Intel współpracuje nad zdefiniowaniem kategorii urządzeń MID oraz ultramobilnych komputerów PC (ultra-mobile PC, UMPC).
Chandrasekher przedstawił platformę Intel Ultra Mobile 2007 (wcześniej znaną pod nazwą kodową „McCaslin”) dla urządzeń MID oraz UMPC i powiedział, że latem będą dostępne systemy firm Aigo*, Asus*, Fujitsu*, Haier*, HTC* i Samsung*. Platforma Intel Ultra Mobile 2007 bazuje na procesorach Intel A100 i A110, chipsecie Intel 945GU Express oraz kontrolerze wejścia-wyjścia Intel ICH7U.
„Obecnie wszystko jest gotowe na naprawdę osobiste, mobilne doświadczenia internetowe, a platforma Intel Ultra Mobile 2007 łączy elastyczność komputera PC z przenośnością urządzenia kieszonkowego — powiedział Chandrasekher. — Ale nie zamierzamy na tym poprzestać. W roku 2008 Intel dostarczy zupełnie nową platformę opartą na energooszczędnej mikroarchitekturze 45 nm i zaprojektowaną od podstaw tak, aby ludzie mogli nosić Internet w kieszeni”.
Przyspieszając harmonogram o pół roku, Chandrasekher poinformował, że Intel dostarczy platformę nowej generacji dla urządzeń MID i UMPC — o nazwie kodowej „Menlow” — w pierwszej połowie 2008 roku. Demonstrując pierwszy działający prototyp platformy Menlow, powiedział, że będzie ona bazować na nowym procesorze wytwarzanym w energooszczędnej technologii 45 nm Hi-k (o nazwie kodowej „Silverthorne”) oraz chipsecie następnej generacji (o nazwie kodowej „Poulsbo”).
Chandrasekher ogłosił też powstanie sojuszu Mobile Internet Device Innovation Alliance. Członkowie sojuszu będą pracować nad wyzwaniami inżynierskimi — takimi jak zarządzanie energią, komunikacja bezprzewodowa oraz integracja oprogramowania — związanymi z dostarczaniem pełnego dostępu do Internetu w coraz mniejszych urządzeniach MID.
Technologia tranzystorowa 45 nm z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej
Procesory Intela następnej generacji przeznaczone do urządzeń ultramobilnych, mobilnych, komputerów stacjonarnych, stacji roboczych i serwerów będą opierać się na 45-nanometrowej technologii krzemowej, która wykorzystuje rewolucyjne tranzystory z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (Hi-k).
Podczas prezentacji technologicznej starszy inżynier Intela Mark Bohr powiedział, że firma dysponuje już działającymi wersjami procesora Silverthorne przeznaczonego do urządzeń MID oraz UMPC i opartego na energooszczędnej mikroarchitekturze 45 nm Hi-k. Silverthorne dołącza do prototypowych procesorów 45 nm Hi-k z rodzin Intel Core 2 Duo, Core 2 Quad oraz Intel Xeon. Dzisiaj Intel ma ponad 15 różnych produktów 45 nm Hi-k w różnych fazach rozwoju. Pod koniec roku będą działać dwa zakłady produkcyjne 45 nm, a w drugiej połowie 2008 — cztery.
Proces badawczo-rozwojowy Intela prowadzi do postępów w technologii krzemowej, dzięki którym firma stale zwiększa wydajność i obniża koszty zgodnie z prawem Moore’a. W 2003 roku Intel jako pierwszy wprowadził rozciągany krzem, który znacznie zwiększył szybkość tranzystorów produkowanych w technologii 90 nm.
Intel już teraz pracuje nad technologiami 32nm, 22nm oraz tymi, które nastąpią po nich. Bohr opisał kilka opcji, które firma bada pod kątem przydatności dla przyszłych technologii, w tym tranzystory trójbramkowe, tranzystory kwantowe z antymonku indu oraz połączenia z węglowych nanorurek.