Kaspersky sprawdzał WiFi w Warszawie

Kaspersky Lab opublikował nowy artykuł poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi oraz urządzeń Bluetooth w Warszawie. Raport przeznaczony jest dla wszystkich zainteresowanych bezpieczeństwem oraz rozwojem technologicznym sieci WiFi w Polsce. Badanie zostało przeprowadzone 20 i 21 lutego 2007 r. w najbardziej ruchliwych miejscach Warszawy, takich jak centra handlowe, lotnisko, Dworzec Centralny oraz ulice w centrum miasta. Łącznie analitycy z Kaspersky Lab przejechali samochodem 30 kilometrów w centrum Warszawy, a około 5 kilometrów przeszli pieszo po Starym Mieście. W drugim dniu skanowanie zostało przeprowadzone w drodze na lotnisko, z przystankami w dwóch centrach handlowych: Arkadia i Marki. Badanie zostało zakończone zebraniem danych na lotnisku Okęcie. (Dalej) ...
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo sieci WiFi w Warszawie, sytuacja wygląda podobnie jak w całej Unii Europejskiej. Pod względem szyfrowania, Warszawa (58% szyfrowanych sieci) plasuje się pomiędzy innymi miastami europejskimi: Paryż (70%), Hanower (44%) oraz Londyn (50%). W przypadku wykrytych urządzeń wyposażonych w technologię BlueTooth, 11% z nich było podatnych na ataki pozwalające na rozprzestrzenianie się złośliwego kodu bez wiedzy użytkowników.
„Specyficzną cechą warszawskich sieci WiFi jest wykorzystywanie adresów URL w nazwach punktów dostępowych” - mówi Vitaly Kamluk, analityk z Kaspersky Lab. „Być może jest to zjawisko przejściowe, jednak w Warszawie dość wyraźne zaznaczone w porównaniu z innymi miastami, w których zaobserwowano ten trend. Może to stanowić metodę rozprzestrzeniania szkodliwych programów - użytkownik widzi adres sieci na liście dostępnych sieci, wybiera sieć za pomocą swojej przeglądarki - w efekcie na jego komputer zostaje pobrany szkodliwy program. Na razie jednak adresy URL w nazwach punktów dostępowych wykorzystywane są tylko w celach reklamowych.”
Badanie polegało wyłącznie na przeanalizowaniu konfiguracji, do której dostęp za pomocą połączenia bezprzewodowego może uzyskać każdy. Żadne dane nie zostały przechwycone ani zaszyfrowane. Raport nie zawiera informacji o fizycznej lokalizacji punktów dostępowych ani dokładnych nazw wykrytych sieci.
Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: www.viruslist.pl