NEWS Download Recenzje Emulacja Overclocking
Hardware Tips & Tricks Linki Humor Redakcja

In4

  

 

MENU
   

Piętro wyżej

Specyfikacja

Wyniki
   

 

Overclocking procesora Intel Celeron II 533
autor: Paul
   

    1. Wstęp

 Jak wspominał NetCop parę dni temu wziąłem na warsztat nowego Celka II 533, i absolutnie nie było mi potrzebne wiadro wody, bo dawno już nie widziałem tak łatwego w podkręcaniu i stabilnego procka jak nowy Celeron. Dysponuję w miarę nową płytą Abit BE6 II (zastąpiła u mnie starszą Abit BE6) z doskonałym SoftMenu III - płyta ta doskonale nadaje się do wszelkich eksperymentów, choć w tym konkretnym przypadku każda płyta główna, która pozwala zmieniać napięcie podawane do procka, częstotliwość szyny procesora i dzielnik dla szyn PCI i AGP nada się znakomicie (może to być ASUS, AOPEN, SOLTEK i praktycznie każda inna - Celeron nie należy do wybrednych), mając przelotkę Slot1-FCPGA i trochę czasu można dokonać naprawdę wiele.

 

    2. Specyfikacja testowego sprzętu    

  • Procesor - Celeron 533 II (MMX, SSE)

  • Płyta główna - Abit BE6 II (z Soft Menu III)

  • Karta graficzna - Diamond Viper V770 (Riva TNT2)

  • Karta muzyczna - Sound Blaster Live 1024

  • Pamięć - 128 MB PC 133 (Siemens)

  • Twardy dysk - IBM DeskStar 22GXP (22 GB, UDMA 66)

  • CD-ROM - Samsung x 48

  • System operacyjny: Windows 98SE English version + DirectX 7.1 eng

  • Programy testowe: Pakiet SiSoft Sandra 2000 Professional, MadOnion 3D Mark 2000, programy archiwizujące WinZip i WinAce oraz Unreal Tournament  4.25 wykorzystany do sprawdzenia wielogodzinnego obciążenia procesora.

UWAGA! W całym teście nie stosowałem żadnego dodatkowego chłodzenia, żadnych wentylatorków. Obudowa była cały czas zamknięta.

    3. Overclocking

   Procek pracuje standardowo na 1.5 Volta i przy znanej wszystkim 66 MHz szynie procesora. Przy takim napięciu podkręcać się go da najwyżej do 75 MHz (na 8x75=600 MHz). Procek przeszedł wszystkie testy - SiSoft Sandra, 3DMark 2000 i 2 godziny w Unreal Tournament. Temperatura nie rośnie. Na szynie 83 - całkowicie niestabilna praca Windows. Na razie nieźle. Podwyższenie napięcia do 1.6 V pozwala wskoczyć na 83 MHz (na 8x83=665 MHz)- prawie całkowicie stabilnie (tzn. przechodzi wszystkie testy - ale pograć zbyt długo nie można, jak się dalej okazuje nie jest to winą procka, ale zbyt wysokiej częstotliwości dla innych elementów (Vga i Soundblaster). Procesor w ogóle nie grzeje się. Przechodzimy na 100 MHz i zmieniamy dzielnik szyny procesora z 1/2 na 2/3. W ten sposób mamy 8x100=800 MHz! A to jest już naprawdę dużo (procek w stosunku do oryginalnych parametrów robi 150 procent). Winda ładuje się bez żadnych problemów, wszystkie testy system przechodzi spokojnie, ale dłuższa praca pokazuje, że komp jest w paru procentach niestabilny - pakowanie plików z użyciem ace-a czy zip-a, parę godzin gry. Dopiero przestawienie napięcia na 1.7 V daje całkowicie stabilną pracę - system przechodzi wszystkie testy, można na nim grać i pracować spokojnie cały dzień; a co najważniejsze  procesor w ogóle się nie grzeje się - standardowe chłodzenie całkowicie wystarcza. Ostatnim prockiem, który zrobił na mnie podobne wrażenie był Celeron300A pracujący na 450 MHz (choć z dodatkowym chłodzeniem). 

    Aha - dalsze próby podnoszenia częstotliwości nic nie dają (bez względu na napięcie)- nawet 5-10 Mhz zwiesza kompletnie komputer zaraz po uruchomieniu Windows, myślę że 8x100 to już po prostu granica technologiczna dla cache-u procesora. A teraz czas na wyniki testów

DALEJ >>>