NEWS Download Recenzje Emulacja Overclocking
Hardware Tips & Tricks Linki Humor Redakcja

In4

  

 

MENU
   

Piętro wyżej

Specyfikacja

Instalacja

Wyniki

Podkręcanie

Podsumowanie
   

 

   

MSI K7D Master AMD760MPX Dual Athlon
autor: NetCop

Analizujemy zużycie procesorów:

Zobaczmy jak pracuje LameMP3, który nie korzysta z dwóch procesorów:


Prosta sprawa - LameMP3 bierze wszystko co daje 1 procesor


Ale dwa procesory to już niezły kłopot.
Trochę z jednego, trochę z drugiego, bardzo chaotycznie i marnuje nam się 50% mocy czyli w praktyce jeden procesor.

A teraz GoGo:


Blisko pełnego wykorzystania z lekkimi wachnięciami.


No proszę. Jak się chce to się potrafi. Wciąż jeszcze 13% mocy na zapasie.

WinAce:


Jeden procesor - nie ma kłopotu


Dwa procesory i WinAce już szaleje ale znów ciągle 50% mocy niewykorzystane.

Skoro wiemy już co się dzieje w programach korzystających i nie korzystających z drugiego procesora to może spróbujemy coś zrobić z nieużywaną mocą.

Testy wymyślne czyli aktywujemy drugi procesor:


Jednoczesne kodowanie dwóch plików do mp3 (szczególnie w LameMP3) dało wspaniały efekt wykorzystania na maksimum naszej mocy. Okazuje się, że zakodowanie dwóch 600MB plików przy użyciu dwóch procesorów zajmie tyle samo czasu ile zakodowanie 1 pliku 600MB na jednym procesorze.


A tak pracują nam procesory z dwoma uruchomionymi LameMP3.


A tak z dwoma GoGo.

To jeszcze bardziej wymyślny test. Pakujemy sobie duży plik WinAce'm i żeby się nie nudzić gramy w Quake3:


Jeden procesor dosłownie wysiada podczas gdy przy dwóch procesorach nie odczujemy tego, że w tle pakuje nam się 600MB plik z pełną mocą jednego procesora.


Czyli dołożenie drugiego zadania na 1 procesorze powoduje drastyczny spadek wydajności obu zadań podczas gdy na maszynie dwuprocesorowej jest to praktycznie niezauważalne. Dołożenie trzeciego zadania wiąże się już ze spadkiem wydajności również na dwóch procesorach (przydałyby się 4 :-)

   Co nam pokazały te testy ? Ostrą pracę. Kto z Was pracuje przy komputerze robiąc jednocześnie kilka rzeczy, mając otwartych kilka(naście) programów. Tu się coś liczy, tam pakuje, gra muzyka, coś się ściąga z Internetu itp. Dwa procesory są właśnie dla takich osób. Komfort pracy jest niesamowity. Ja pracuje właśnie w ten sposób i po powrocie do codziennej pracy na jednym procesorze odczułem boleśnie co to znaczy komfort maszyny dwuprocesorowej.


I jeszcze takie małe podsumowanko.

6. Overclocking i zasilanie

   Procesory Athlon MP nie mają wypalonych rowków w mostkach L1 dzięki temu wystarczy zamalować je ołówkiem i już mamy odblokowany mnożnik

  Płyta oferuje nam napięcia od 1.1V do 1.85V ze zmianą co 0,05V. Jest też zmiana mnożnika od x5 do x12.5 choć nowsze BIOSy mogą dodawać nowe mnożniki. Zmiana magistrali 100/133MHz odbywa się za pomocą zworki. Przy ustawieniu 133MHz do dyspozycji mamy: 133, 136, 138, 140, 145, 150MHz.
Testowane procesory poszły stabilnie jako Athlony MP 1900+. Jako 2000+ już niestety nie.


Oba gniazda SocketA posiadają otwory na specjalne wentylatory.

O zasilaczu:

Zasilacz 300W wystarczał do pracy dwóch Athlonów MP 1800+, karty graficznej ATI Radeon 8500, dysku twardego i CD-ROMU. Po podkręceniu do 1900+ trzeba było odłączyć CDROM.
Przy dwóch Athlona XP 2000+, bez CD-ROMU UPS informował o sporadycznych przeciążeniach.

Decydując się na zakup konfiguracji dwuprocesorowej trzeba będzie kupić zasilacz 400W. Inaczej możemy liczyć się z zawieszeniami i wyłączaniem się komputera.
Zauważyłem też jedną prawidłowość - drugi procesor grzał się o 4-5 stopni bardziej od pierwszego zarówno w przypadku Athlonów MP, XP jak i Duronów.

DALEJ  >>>