NEWS Download Recenzje Emulacja Overclocking
Hardware Tips & Tricks Linki Humor Redakcja

In4

  

 

MENU
   

Menu recenzji

Ocena kart graficznych
   

   

 

   
Jak oceniamy płyty główne ?

W każdej kategorii płyta może otrzymać ocenę od 0 do 10 punktów (skok o 0.5 punktu).

Wartością odpowiadającą standardowi jest 5 punktów. Oznacza to, że w danej kategorii płyta należy do standardu nie ma nic na plus ale także na minus. Na przykład, jeśli płyta główna ma ładne pudełko, kable do stacji dysków, twardego dyski, instrukcję i sterowniki to jest właśnie standard czyli 5 pkt. Jeśli natomiast na płycie jest jeszcze kontroler RAID, dodatkowy slot na pamięci DIMM (np. gdy standardem są 3 sloty, a płyta posiada 4) itp. to są to dodatkowe punkty przyznawane w tej kategorii. Jeśli natomiast do płyty nie było sterowników, pudełka lub co gorsza kabli wtedy odejmujemy punkty za wyposażenie.

Ocena 10 punktów będzie przyznawana niezwykle rzadko i to w każdej kategorii. Nie jest oczywiście niemożliwa ale pojawienie się jej musi mieć bardzo solidne podstawy.

Kryteria:

Wyposażenie - pudełko, kable, sterowniki, instrukcja, dodatkowe oprogramowanie, dodatkowe czujniki temperatury, ciekawe rozwiązania, dodatkowe kontrolery RAID, USB czy sloty DIMM, przekraczanie specyfikacji, funkcje ułatwiające rozpoznawanie błędów itp. 
Stabilność - tutaj oceniamy zarówno stabilność pracy bez jak i z podkręcaniem. 5 pkt. to wynik dobry. Oznacza, że płyta pracuje bez problemów ale jeśli tylko zaczynamy podkręcać procesor to system zaczyna być niestabilny. Dodatkowe punkty płyta może uzyskać za stabilność podczas podkręcania natomiast minusy za niestabilną pracę bez podkręcania.
Overclocking - Tutaj oceniamy jak płyta została przygotowana pod overclockerów. 5 pkt. otrzymują płyty, które mają możliwość zmiany mnożnika, magistrali oraz napięcia procesora. To powinien być standard. Jeśli tego nie ma, to płyta dostaje minusy, jeśli natomiast dochodzi np. Soft Menu III, możliwość zmiany napięcia pamięci, portu AGP, płynna regulacja magistrali, funkcji w stylu RedStorm znane z płyt Solteka, możliwości regulowania różnego rodzaju dzielników, przygotowanie miejsca wokół gniazda socket pod duże radiatory itp. to za to płyta otrzymuje dodatkowe punkty. Nie oceniamy w tym punkcie stabilności podkręcania, a jedynie narzędzia służące do tego celu.
Wydajność - Tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej. Musimy odnosić się do aktualnej sytuacji panującej na rynku. 5 pkt to ocena dość dobra i płyty główne obsługujące pamięci SDR nie otrzymają wiele więcej punktów gdyż w tej chwili są już na rynku wydajniejsze pamięci DDR. Nie oznacza to, że płyta główna obsługująca pamięci DDR otrzyma automatycznie więcej punktów. Na to musi sobie zasłużyć.
Wartość - będzie to nic innego jak stosunek tego co płyta oferuje do jej ceny. 5 pkt. można potraktować jako płytę, która po prostu jest z ceną w sam raz. Więcej otrzymają płyty, które przy atrakcyjnej cenie zaoferują najwięcej. Nie będziemy tu premiować marki. Jeśli płyta będzie bardzo droga ale nie zaoferuje nic ciekawego poza marką wtedy otrzyma tu bardzo mało punktów.
Ocena końcowa - nie będzie już średnią arytmetyczną ale będzie wynikać z ocen składowych. Czasem płyta posiada to coś, co ciężko zakwalifikować do jakieś kategorii i wtedy może otrzymać wyższą notę końcowa. Tu pojawi się też subiektywne odczucie osoby testującej.

Jak rozumieć ocenę końcową ?


0.0 - 2.0 pkt - płyta bardzo słaba. Omijać z daleka.
2.5 - 4.0 pkt - płyta słaba. Kupować tylko po atrakcyjnej cenie i gdy nie zależy nam na wydajności czy jakości.
4.5 - 5.5 pkt - płyta przeciętna jakich wiele na rynku. Przy braku gotówki na coś lepszego może być. 
6.0 - 7.0 pkt - płyta wyróżnia się z pośród innych na plus. Warto się zainteresować.
7.5 - 8.5 pkt - płyta bardzo dobra. Posiada wiele zalet i jest dobrą inwestycją.
9.0 - 9.5 pkt - rewelacja ! Brać, nie gadać.
      10.0 pkt - płyta roku. Hit. Ocena, która zdarza się niezwykle rzadko.

Każda płyta której uda się otrzymać ocenę końcową 9-10 pkt. otrzymuje wyróżnienie od naszego serwisu. 

Pamiętajmy ! Ocena to nie wszystko. Należy się zapoznać z treścią recenzji aby wiedzieć więcej na temat danej płyty. 


   

    Design: Skory