2001-01-10 00:00
Autor: Paul

AMD, Cyrix, Intel, karty graficzne - fakty i mity

Strona 2 - Mity

MITY

 * Komputery oparte na układach Intela są stabilniejsze
MIT - obecnie rozwiązania AMD i VIA dla slot-A i socket-A nie ustępują stabilnością układów Intela (czy tejże samej VIA). Czy dla rozrywki, czy do pracy - nie sugerujcie się tutaj prockiem. Teraz najważniejsze znaczenie ma markowa płyta główna - i tu i tu zdarzają się straszne koszmarki i prawdziwe "dzieła sztuki". Markowa płyta sprawdzi się Wam z prockiem zarówno AMD jak i Intela.

* Ale mam kartę! Teraz zmienię procek z 750 na 900 - to dopiero będzie frame-rate! 
MIT- Szybszy procek NIE oznacza automatycznie wyższej wydajności 3D.
Pamiętajcie że nawet GTS na procach od ok. 700 MHz (nieważne których) już przyśpiesza raczej symbolicznie - maksymalna przepustowość i taka moc procesora w zupełności wystarczają nawet najlepszym kartom - jeśli szukacie kompa do domu - nie warto przepłacać - nawet GeForce2 Ultra nie sprawi różnicy czy ma wsparcie procka 850, 900 czy 1,1 GHz. 

* Ale mam kartę! Mój GeForce2 - najlepsza karta do wszystkich zastosowań.
MIT. Do gier owszem - ULTRA jest bezdyskusyjnie najlepsza. Do profesjonalnych zastosowań OpenGL i 2D (CAD, CAM, DV itp.) NIE. Od tego są karty z zupełnie innego segmentu rynku - do 2D lepszą jakość i użyteczność oferują Matroxy G400/G450 a do 3D - wieloprocesorowe karty za kasę często większa niż roczny dochód większości z Was.

* Ale mam kartę! Mój GeForce2 z T&L second generations wyprzedza ostro w 3Dmark-u Ati Radeon.
MIT. Ati ma równie wydajną jednostkę, ale nie epatuje jej nazwą. Wynik 3Dmarka wynika tylko z lepszej optymalizacji kodu pod produkt Nvidii.

* 3Dnow!Enh Athlonów są przeznaczone na rynek rozrywkowy - w programach użytkowych sprawują się słabo albo w ogóle nie są wykorzystywanie.
MIT - bardzo dużo firm optymalizuje obecnie kod programów pod Athlony. Nawet jeśli SSE jest trochę wydajniejsze, to z 3Dnow! też można sporo wyciągnąć.

* Intelowe procesory są osadzone na nowocześniejszych płytach z lepszą optymalizacją dla chipsetów.
Hmm... MIT, choć jeszcze pół roku temu byłaby prawda - po prostu układy BX Intela mają czwarty rok, a najstarsze płyty AMD - jeden rok. Dało to sporo czasu inżynierom Intela na poprawienie wszelkich bug-ów (ewentualnie ukrycie ich). Teraz już różnica zatarła się.

* Pamięci PC 133 lepiej pracują z prockami Intela z FSB133 niż z AMD na układach VIA.
MIT - tak jak poprzednio odpowiedź pół roku temu byłaby inna. Wprawdzie chipset VIA pracujący z PIII jest słabszy od BX, ale VIA DOSKONALE dopracowało asynchroniczny tryb obsługi pamięci PC133 z FSB 100 dla serii Athlon/Duron.

* A ja mam PIII z RDRAM - i to jest najszybszy zestaw
MIT. RDRAM jest szybki tylko w konkretnych zastosowaniach, ogólnie ich wydajność rośnie dopiero przy wsparciu przez PIV. W PIII absolutnie nie jest szybszy od zestawów z PC133. Ta sprawa była bardzo szeroko poruszana.

Strona 2 z 2 <<<12