2009-11-02 22:56
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
34

AMD Phenom II X4 965 125W czyli rev.2

Strona 4 - Podsumowanie

Przyszedł czas, by podsumować spotkanie z nową rewizją procesora AMD Phenom II X4 965 Black Edition. Miałem to szczęście, że mogłem w zasadzie bezpośrednio prześledzić cały rozwój procesorów serii Phenom od pierwszego „topowego” modelu 9850, przez nieco szybszy 9950, dobrą 940-kę, fenomenalną 955-kę i w końcu właśnie obie rewizje 965-ki.
(fotka trzech układów)
Karol Darvin, twórca teorii ewolucji organizmów żywych nie miał szczęścia podglądać, jak gatunki przechodzą przemiany, by dostosować się do zmian w otoczeniu, my natomiast mamy tą możliwość, by podglądać produkty firmy AMD, jak ewoluują starając się przystosować do zmian zachodzących na rynku komputerów PC. A nie jest to łatwe, mając za branżowego konkurenta, taką potęgę finansową, jaką jest Intel Corporation. Być może dużo zmieni decyzja Koreańskiej i Europejskiej komisji, które to ukarały korporacje Intel za nieuczciwe praktyki w sprzedaży i marketingu, promującymi ich rozwiązania technologiczne. Na pewno pozwoliłoby to szybciej rozwijać się firmie AMD i wprowadzać nowe, wydajniejsze układy. W branży kart graficznych AMD już odnosi sukcesy, więc może niedługo doczekamy się podobnych osiągnięć w układach CPU.
Na razie koncern walczy atrakcyjnymi cenami, wsteczną kompatybilnością z poprzednimi podstawkami, przynajmniej w zakresie, jaki wyrażają współpracujący producenci płyt głównych w Biosach do nich, ale to już nie wina AMD, bo "fizycznie" jest to jak najbardziej możliwe. Nawet przyszłe, sześciordzeniowe procesory (Phenom II X6 ??), będą kompatybilne z obecnymi chipsetami, więc jeśli komuś przyjdzie ochota na Hexa Core, nie będzie z tym najmniejszego problemu. Niektórzy podważają sens produkcji takich procesorów przy obecnej liczbie programów potrafiących wykorzystać zalety procesorów wielordzeniowych, ale co byśmy nie mówili, tego nie da się zatrzymać i już wkrótce zarówno AMD, jak i Intel pokażą swoje sześć rdzeni zamknięte pod jedną czapką, z tą różnicą, że procesor "niebieskich" wedle zapowiedzi ma być dostępny tylko na drogą platformę LGA 1366, a Phenom X6 ma trafić pod strzechy większości platform AM3, choć na pewno będzie droższy od obecnych, topowych czterordzeniowców.
Prócz mocnych jednostek AMD skupia się też nad jednostkami energooszczędnymi, chłodnymi (niski poziom TDP), do budowy cichych komputerów i stacji multimedialnych.


No ale wracajmy do bohatera naszego dzisiejszego artykułu.
AMD Phenom II X4 965 125W TDP Black Edition zaskoczył mnie mile. Nie spodziewałem się tak sporych zmian w tym odnowionym układzie. Prócz wydajniejszej szyny pamięci (1333 MHz), otrzymamy jeszcze niesamowity potencjał OC. Co prawda, by go wykorzystać w pełni, trzeba mieć wydatne chłodzenie, bo już przy prędkości 4.0 GHz, temperatura jest dość znaczna. Jednak już przy niewiele mniejszej wydajności 3.8 GHz uzyskiwanej na nominalnym napięciu, temperaturka jest niewiele wyższa od ustawień nominalnych, a zyskujemy trochę wydajności, jak to się mówi za "Free".
Unowocześniony Phenom będzie sprzedawany w cenie starszej 965-ki, którą docelowo wymieni w ofercie. Jego sugerowana cena ma wynosić 699 PLN, choć już na Allegro można dostać te procesory (jeszcze w starszej rewizji) nawet taniej. Ja polecam rozpocząć poszukiwania właśnie wersji 125W, bo to naprawdę udany projekt, zdecydowanie najlepszy z wszystkich dotychczasowych konstrukcji, bez dwóch zdań warty odznaczenia Quality.



ZALETY:
- większa przepustowość kontrolera pamięci w porównaniu do poprzedniej rewizji
- odblokowany fabrycznie mnożnik
- hardware'owe zarządzanie energią - implementacja C1E
- bardzo dobry overclocking, szczególnie na nominalnym napięciu
- wsteczna kompatybilność ze starszymi podstawkami AM2/2+
- niższa od poprzednika, maksymalna wartość TDP (125W)

WADY:
- nieco wyższa temperatura w IDLE (spowodowana wyższym napięciem kontrolera)

Podziękowania dla firmy AMD, za udostępnienie sprzętu do testów.

Sponsorami platformy testowej są firmy:

Oraz ...

Strona 4 z 4 <<<1234