2007-02-07 00:00
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
16

ASUS M2 CROSSHAIR i M2N32 WS PRO

Strona 4 - M2N32 WS PRO

Asus M2N32 WS PRO






Druga z testowanych konstrukcji M2N32 WS PRO, wedle intencji firmy ASUS przeznaczona jest dla rozbudowanych stacji roboczych. Nie zmienia to jednak faktu, że entuzjaści komputerowi także znajdą w niej wszystko to, czego potrzebują. Właściwie jedyną, na pierwszy rzut oka zauważalną zmianą w stosunku do standardowych płyt głównych, jest zastosowanie dwóch slotów PCI-X .
Platforma zapakowana jest w seledynowe pudło, na którym nadrukowano podstawowe informacje o niej.



Rozmieszczenie elementów na PCB jest wzorowe. Właściwie nie znalazłem nawet jednej rzeczy, do której można by się przyczepić . Porty IDE, FDD, SATAII, gniazda ATX24PIN i ATX8PIN zainstalowano w trosce o jak najłatwiejsze podłączenie przewodów. Co ciekawe, wejście jednego z portów IDE, umieszczone zostało prostopadle do laminatu. Swego czasu ABIT stosował identyczne rozwiązanie w sowich płytach głównych (choćby model KV7). Osobiście takie rozwiązanie bardzo przypadło mi do gustu.


Laminat zaprojektowany został wzorowo.




Prostopadła instalacja slotu IDE ułatwia instalacje taśmy. Świetne rozwiązanie!




Platforma wyposażona jest w cztery sloty pamięci DDR2. Identycznie jak model Crosshair wspiera ona technologię EPP. Tuż pod slotami pamięci znajdują się porty IDE i FDD, a także gniazdo zasilające ATX24PIN.


Na płycie znajdziemy sześć portów SATA kontrolowanych przez układ nForce 590 oraz trzy kontrolowane przez zewnętrzny scalak Marvell 88SE614x. Dodatkowo 88SE614x obsługuje także port eSATA na panelu zewnętrznym oraz drugi kanał IDE.


Powierzchnia wokół socketu pozwala na bezproblemową instalacje nawet rozbudowanych radiatorów.




Podobnie jak model M2 Crosshair, tak i M2N32 WS PRO wyposażony jest w pasywny system chłodzenia oparty o ciepłowody. W praktyce sprawdza się on znakomicie. Zaznaczyć należy, że środkowy radiator znajdujący się tuż za portem PCIEx1, został wyprofilowany w taki sposób aby nie utrudniać instalacji kart rozszerzeń. W M2N32 WS PRO producent nie dołączył jednak dodatkowego wiatraka, wspomagającego wychładzania radiatorów w ekstremalnych warunkach pracy.


Urządzenie posiada pokaźną liczbę gniazd rozszerzeń. Od lewej: PCIEx1, PCIEx16, dwa PCI-X, PCIEx1 oraz PCI. Slot PCI-X spotykany jest w szczególności w konstrukcjach serwerowych. W platformie M2N32WS PRO określanej jako „Workstation Motherboard” także nie mogło zabraknąć PCI-X. PCI-X to szybsza odmiana dobrze znanej magistrali PCI. Jej przepustowość w wersji 3.0 wynosi 7,95 GB/s (dla porównania PCI 3.0 - 533 MB/s). Już kilka lat temu standardowi PCI-X wróżono świetlaną przyszłość na rynku serwerów, ze względu na swoją wsteczną kompatybilność z PCI. Tak naprawdę ciężko mi powiedzieć w jakim stopniu ta „świetlana przyszłość” się spełnia, ponieważ z systemami tego typu do czynienia mam niezwykle rzadko. Na rynku obecnych jest co najmniej kilka rodzajów urządzeń przeznaczonych do serwerów z PCI-X, jak choćby specjalizowane karty sieciowe, można więc wnioskować, że w segmencie serwerów standard PCI-X jest obecnie rozwijany i wykorzystywany.


Panel zewnętrzny wyposażony jest w: dwa pory PS/2, S/PDIF (coaxial i optyczne), 1xLPT, 1xeSATA, cztery USB 2.0, dual LAN RJ45 oraz wyjścia/wejścia układu audio.


AKCESORIA

Jak na platformę z wyższej półki cenowej przystało, producent dołączył do zestawu sporą ilość dodatkowych akcesoriów:


Instrukcję oraz dwie płyty CD z oprogramowaniem i sterownikami.




Zestaw taśm SATA.




Pięć przelotek MOLEX-> 2x SATA.




Zestaw wtyków ułatwiających podłączenie paneli (zewnętrzny oraz obudowy wł/reset/LED).




Mostek SLI.




Taśmę IDE i FDD.




Panel zewnętrzny USB.




Panel zewnętrzny IEEE 1394a i 1394b.




Zaślepkę obudowy.




Mikrofon.

Strona 4 z 9 <<<123456789>>>