2012-07-30 17:30
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
5

AeroCool Strike-X 500W

Strona 3 - Testy i Podsumowanie

Czas podłączyć AeroCool Strike-X do platformy testowej. Niestety mój nieodżałowany Radeon HD 5970 (potestowy sampel, wielokrotnie rozbierany, przypalany prądem, podkręcany itp), zakończył żywot i musiał zostać zastąpiony czymś bardziej przyziemnym akceleratorem 3D, niemniej jednak rachunki za prąd świadczą, że jest to nadal dość żarłoczny komputer z procesorem podkręconym do 4.5 GHz dla wszystkich czterech bloków FX (osiem rdzeni).

Platforma testowa:
- procesor – AMD FX 8150 - stałe ustawienie na 4.5 GHz (125W TDP + OC)
- płyta główna – Gigabyte GA-990FXA-UD7
- pamięci – 4 GB OCZ Platinum DDR3 1600 MHz 1.6V
- karta graficzna – Sapphire Radeon HD 6870 OC
- dyski SSD Revo 80GB PCIe, HDD – Seagate Barracuda 7.200 11 - 320 GB / Seagate Barracuda 7.200 12 - 500 GB
- karta dźwiękowa Asus Xonar DX
- panel multimedialny Antec Veris
- 2 x napęd optyczny DVD
- obudowa Cooler Master ATCS 840
- 2 x wentylator 140 mm
- 3 x wentylator 200 mm
- 1 x wentylator 120 mm

Norma ATX 2.2
3.3V +/- 5% 3.14V - 3.46V
5V +/- 5% 4.75V - 5.25V
12V +/- 5% 11.40V - 12.60V



Wpierw jednak podpiąłem końcówki Strike-X do urządzenia pomiarowego firmy Antec, stanowiące taki "mini-stół" testowy dla zasilaczy. W szybki sposób możemy zobaczyć, czy nasz zasilacz "żyje" i czy jego wskazania mieszczą się w normach.


Wskazania tego urządzenia mierzą aktualne napięcie, które powinno mieścić się w normie ATX 2.2. AeroCool ma lekkie tendencje do zawyżania napięć, bo po kilku chwilach pracy pomiarowej linia +5V podniosła alert przekroczenia normy (sygnał dźwiękowy i miganie odpowiedniego wskaźnika liczbowego). Wskazywana wartość pokazywała 5.4V, jednak po podłączeniu do komputera miernik zanotował już mieszczące się swobodnie w normie maksymalne 5.36V, a po obciążeniu 5.17V.



Linia +12V w modelu AeroCool robi dobre wrażenie, bo nawet przy maksymalnym obciążeniu komputer nie zmusił zasilacza do zejścia dużo poniżej 12-ki. Najczęściej wyglądało to tak...


Jednak do wykresów z wynikami pomiarów trafiły zanotowane najniższe wskazania multimetru dla poszczególnych linii zasilania.





Skoro już zasilacz pracuje, pora wspomnieć o jego kulturze pracy pod względem hałasów systemu chłodzenia. Producent zachwala, że prócz wydajności będziemy cieszyli się również błogim spokojem... Jednak chyba nie bardzo słuchał swojego produktu, bo do najcichszych on nie na leży. Jego wentylator wyraźnie szumi przy pracy z minimalnym obciążeniem, by przy dłuższej grze jeszcze mocniej dać o sobie znać. Szczególnie teraz latem ten hałas będzie nam mógł nieco przeszkadzać wieczorową porą. Nie jest to jakiś huraganowe wycie, jednak słyszałem już sporo zauważalnie cichszych konstrukcji. Osobiście myślę, że winne jest temu rozwiązanie dolotu powietrza przy stylizowanym X na froncie obudowy. Przez liczne szczeliny wycięte w jej blasze, powietrze przeciska się "ze świstem", no ale to moja teoria. Niemniej jednak osoby zwracające uwagę na ten parametr urządzeń zasilających muszą zwrócić na to uwagę.


Nie mniej jednak AeroCool Strike-X 500W jest godny zainteresowania dla osób poszukujących nowego zasilacza do swojego komputera z wielordzeniowym procesorem i dość wydajną kartą graficzną. Przede wszystkim na pochwałę zasługuje pojedyncza, silna linia o dużej wydajności prądowej 41A, która łatwo nie poddaje się obciążeniu. To plus aktywny system PFC, niezła skuteczność potwierdzana certyfikatem 80+ Bronze i spora gama zabezpieczeń (Over Current / Over Voltage / Over Wattage / Over Temperature / Short-Circuit), daje niezłą całość.
Podobała mi się również jakość użytych materiałów i staranność ich spasowania. Przy rozbieraniu obudowy do zdjęć miałem spore kłopoty z rozłączeniem dwóch połówek, tak mocno były wsunięte w siebie. Jak to piszą w samochodowych ogłoszeniach: nic nie stuka, nic nie puka...


No a ile trzeba będzie zapłacić za przyjemność posiadania tego stabilnego dawcy prądu? Sugerowana cena producenta na nasz rynek, to 249 PLN, ale dobry poszukiwacz znajdzie ten model w ofercie internetowych sklepów w cenie niespełna 206 PLN. Oczywiście w tej cenie znajdziemy również sporo konkurencyjnych, firmowych konstrukcji, ale nie zawsze producent będzie nam gwarantował 120 tysięcy bezawaryjnych godzin pracy (MTBF). Niemniej jednak w tej niższej cenie mogę polecić model Strike-X 500W, każdemu, kto będzie szukał niezłej stabilności dla swojego PC-ta...


ZALETY:
- wysoka jakość wykonania
- mocna, stabilna linia +12V
- ciekawy design i kolorystyka
- duża liczba zabezpieczeń elektroniki
- aktywne PFC
- wysoka skuteczność certyfikowana oznaczeniem 80+ Bronze

WADY:
- dość głośny system chłodzenia

Podziękowania dla firmy AeroCool, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorami platformy testowej są firmy:

Strona 3 z 3 <<<123