2007-01-26 00:00
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
6

Akasa Integral Fusion

Strona 2 - Design

Design...






Kieszeń zapakowana jest w pokaźnych rozmiarów, masywne pudło, utrzymane od frontu w jasnej, a od tyłu w ciemnej tonacji. Możemy na nim znaleźć podstawowe informacje o produkcie oraz kolor kieszeni , znajdującej się wewnątrz. W sprzedaży dostępy jest model srebrny oraz czarny.


Kliknij, aby powiększyć...



Całość prezentuje się naprawdę bardzo ładnie. Aluminiowa, srebrna obudowa w połączeniu z czarnymi, plastikowymi elementami sprawia niezwykle estetyczne wrażenie. Wszystkie segmenty zostały dobrze spasowane, dzięki czemu nic nie „goni” i nie stuka podczas pracy umieszczonego wewnątrz dysku. Dodatkowo urządzenie wyposażone zostało w niewielki wiatrak, wspomagający chłodzenie. Wspomagający, ponieważ cała aluminiowa konstrukcja spełnia rolę radiatora, odprowadzając nadmiar energii cieplnej z HDD. Zobaczcie jednak sami, jak prezentuje się sprzęt AKASA.


Trzeba przyznać, że po wyjęciu z opakowania "Fusion" prezentuje się bardzo ładnie...




Na zdejmowanej pokrywie wygrawerowano logotyp „Integral” oraz firmowy „Akasa”.





Na spodzie z kolei umieszczony został kratowany wlot powietrza, za którym znajduje się niewielki wiatrak (60mm). Zaznaczyć należy, że producent umożliwił nam sterowanie prędkością obrotową jego ramion, za pomocą umieszczonego na tylnym panelu potencjometru. Przy minimalnym ustawieniu jest on właściwie niesłyszalny, jednak po przekręceniu pokrętła na maksimum, dosyć mocno daje się nam we znaki.



Na panelu przednim znajdziemy cztery sloty kart pamięci, które obsługują standardy SD, SM, MS oraz CF. Nad nimi umieszczono trzy diody sygnalizujące prace kieszeni (dostęp do dysku, zasilanie oraz dostęp do danych na karcie). Dodatkowo producent zainstalował tu przycisk „BACKUP”, którego zadanie polega na ułatwieniu nam tworzenia kopii zapasowej plików (z jego praktycznym zastosowaniem zapoznamy się w dalszej części artykułu).



Z kolei na tylnym panelu znajdują się dwa porty USB 2.0 (HUB), wtyk komunikacyjny (USB 2.0), gniazdo zasilania, włącznik oraz potencjometr, za pomocą którego dostosujemy prędkość wentylatora do naszych potrzeb.



Śruby mocujące górną pokrywę zamaskowane są przez gumowe obicie obudowy. Aby umieścić w środku dysk, należy je całkowicie zdjąć po obu stronach, odkręcić cztery wkręty i zdjąć górną część „Fusiona”. Pod gumowym poszyciem znajdują się także otwory pozwalające na ustabilizowanie HDD wewnątrz kieszeni.



Po zdjęciu wieka naszym oczom ukarze się niewielki wentylator. Wewnątrz jest wystarczająco dużo miejsca, aby bez najmniejszych problemów zainstalować dysk twardy. Ponadto, taśma IDE łącząca elektronikę kieszeni z dyskiem jest odpinana, dzięki czemu w razie jej uszkodzenia można zamontować nową. Niestety przewód zasilający został zamontowany już na stałe. Zobaczmy jakie „scalaki” sterujące zainstalowała firma AKASA w swoim produkcie.



Czytnik kart pamięci sterowany jest przez układ ALCOR AU6368. Charakteryzuje go obsługa kart CF/MD, SD/MMC, MS/MS PRO/MS ROM/MS Duo oraz xD/SMC (w przypadku Fusion nie wykorzystano w pełni jego możliwości). Urządzenia oparte na nim nie potrzebują dodatkowych sterowników w systemach Windows ME, Windows XP, oraz Mac OS X. Dla wersji 98 i 2000 wymagane są drivery dostarczone przez producenta. Z szczegółową specyfikacją chipu możecie się zapoznać tutaj (dokument PDF).



HUB USB 2.0 sterowany jest za pomocą kontrolera GL850A (firmy Genesys Logic). Wedle specyfikacji potrafi on obsłużyć do czterech portów USB. Ponadto charakteryzuje go niski pobór energii oraz wsteczna kompatybilność z USB 1.1. Więcej informacji w pliku PDF.



Za komunikacje IDE <-> USB 2.0 odpowiada kontroler ITE IT8903BE. Wspiera DMA 0, 1, 2, ULTRA DMA 0, 1, 2, 3, 4 oraz PIO 0, 1, 2, 3 , 4. Poza dyskami twardymi potrafi obsłużyć urządzenia ATA/ATAPI, takie jak CD-ROM/R/RW oraz DVD-ROM/R/RW. Ponadto, umożliwia także aktualizacje firmware via USB . Więcej informacji w dokumencie PDF.



Wraz z kieszenią w pudełku znajdziemy zestaw dodatkowych akcesoriów. W ich skład wchodzi zasilacz sieciowy, przewód USB, zestaw śrub, CD z oprogramowaniem, instrukcja (brak wersji polskiej) oraz podstawka umożliwiająca postawienie urządzenia w pionie. Dodatkowo producent dostarczył cztery samoprzylepne nóżki, tłumiące drgania i umożliwiające przepływ powietrza, kiedy kładziemy „Fusiona” w poziomie.

Strona 2 z 4 <<<1234>>>