2007-01-26 00:00
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
6

Akasa Integral Fusion

Strona 3 - Testy, oprogramowanie

Testy...




Pora sprawdzić jak Akasa Integral Fusion radzi sobie w praktyce. W celu przetestowania wydajności dysku umieszczonego w kieszeni, użyty został program HD Tach w wersji 3.0.1.0. HUB USB sprawdzałem przez podłączenie do niego odtwarzacza MP3 SanDisk Sansa e130. Niestety nie miałem okazji dowiedzieć się jak w praktyce działa czytnik kart. Dysponuje jedynie kartami xD, wykorzystywanymi głównie przez aparaty Oympus, a niestety kieszeń nie oferuje możliwości odczytywania nośników w tym standardzie. Testy HDD wykonywałem na zestawie wyposażonym w płytę główną opartą o chipset KT600. Mój redakcyjny ECS RS485M-M, który swoją drogą dzięki uprzejmości firmy ECS zostanie wymieniony w najbliższym czasie na model KA3MVP, korzysta z mostka północnego ATI SB460. A ten, jeśli chodzi o wydajność magistrali USB 2.0 lekko kuleje… Wyniki jakie uzyskałem w HD Tach były trzykrotnie niższe na platformie z SB460. Zmusiło mnie to do przeprowadzenia testów na zestawie z płytą Soltek SL-KT600. Z rezultatami możecie zapoznać się na wykresach poniżej.







Dla porównania w próbie HD Tach dodałem na wykresie „słupek” pokazujący, z jaką szybkością HDD WD 800JB działa przy standardowym wpięciu do taśmy IDE. Spadki wydajności poza próbą „Random Acces” są dosyć znaczne. Jest to jednak zupełnie normalna sytuacja przy podłączeniu HDD do interfejsu USB 2.0, ze względu na jego ograniczoną w stosunku do PATA przepustowość. Akasa Fusion charakteryzuje się dobrą wydajnością, porównywalną z tą, jaką oferują pozostałe obudowy z serii Integral. Obudowa bez problemu pozwala na odpalenie gier, filmów czy muzyki znajdującej się na umieszczonym w niej dysku. Nie odczujemy przy tym większego dyskomfortu, związanego z mniejszą wydajnością.





W teście polegającym na kopiowaniu plików (128MB) z i do odtwarzacza SANSA e130, wydajność po wpięciu do HUBa w obudowie oraz bezpośrednio do USB 2.0 na płycie głównej, była praktycznie identyczna. Bardzo dobrze świadczy to o układzie sterującym GL850A , zastosowanym przez AKASE.


Oprogramowanie


Wraz z obudową producent dostarcza MINI CD z wersją instalacyjną oprogramowania File Sync. Jest ono niezbędne, ponieważ tylko dzięki niemu przycisk „BACKUP” staje się użyteczny. Funkcja kopii zapasowej działa tylko i wyłącznie na komputerze z zainstalowanym programem . A to niestety nie jest pozbawione błędów… Najbardziej uciążliwy to brak możliwości wyboru katalogu, do którego mają zostać wrzucane pliki kopii zapasowej… Software ściśle definiuje jeden folder: „x:/AutoBackUp/data” i tylko tam składowane są duplikaty plików. Drugi problem dotyczy funkcji „Backup”. W chwili, kiedy usiłowałem wykonać kopie zapasową obrazu ISO za pomocą obudowy, został on wyzerowany! Po naciśnięciu przycisku „Backup” plik z około 1.5GB skurczył się do 0kb (kompresja absolutna…). Aż strach pomyśleć co by było, gdyby to samo stało się z naszymi cennymi danymi… Błąd ten wynikł z winy oprogramowania, a nie samej kieszeni. Nie udało mi się jednak po raz drugi dokonać podobnej operacji „zerowania danych”, był to więc prawdopodobnie niechlubny wyjątek. Informacja o wadliwym działaniu File Sync została już przekazana do firmy AKASA, można się więc spodziewać, że już wkrótce wydany zostanie "update". Sam interfejs oprogramowania jest w miarę przemyślany i prosty. Do wyboru mamy kilka różnych typów „backupu”. Synchroniczny, polegający jedynie na kopiowaniu (dodawaniu do poprzedniej kopii zapasowej) nowych plików, jakie znajdą się w danym katalogu, wybranym przez nas do duplikowania, „Replace All”, kopiujący za każdym razem od nowa dany katalog, zamieniając pliki z wcześniejszej kopii na nowe oraz „Choice” gdzie dokładnie możemy określić , które pliki z danego katalogu mają zostać kopiowane. Oprogramowanie umożliwia dodatkowo wykonywanie czasowego backupu, po zdefiniowaniu interwału, określającego odstępy pomiędzy kopiami. Po zakończeniu konfiguracji, naciskając przycisk „Backup” na panelu obudowy, automatycznie uruchomiona zostaje aplikacja File Sync, wykonująca wszystkie, zdefiniowane wcześniej zadania. Poniżej zrzuty okien programu.




Kliknij, aby powiększyć




Dzięki opcji "choice", dokładnie określimy, które pliki maja zostać duplikowane

Strona 3 z 4 <<<1234>>>