2009-01-06 20:19
Autor: Valmaris
27

Asus Eee Top ET1602 czyli Atom po raz kolejny

Strona 4 - Matryca/Ekran dotykowy w praktyce

Matryca/Ekran dotykowy w praktyce



W końcu dochodzimy do najważniejszej części Eee Top czyli dotykowego ekranu. Najpierw ogólnie. Komputer wyposażony jest w 15,6” matrycę typu glare o stosunku boków 16:9 czyli stworzoną do oglądania filmów. Dzięki przyciskom na obramowaniu możemy regulować jej jasność, która jest dobra, nawet przy maksymalnym ściemnieniu pracuje się komfortowo. Podświetlenie jest równomierne, tylko do kątów można mieć zastrzeżenia – poziome są dość szerokie ale w pionie nawet lekkie wychyleniu powoduje zmianę barwy obrazu...



Ach te refleksy...


Pixel Persistence Analyzer - test "wyścigówka" - matryca wypada przyzwoicie - nawet przy najwyższym tempie widać samochód

Teraz przejdziemy do sterowania dotykiem – możemy to robić palcem lub schowanym w klawiaturze rysikiem – w środowisku XP jest sporo drobnych elementów gdzie bez tego drugiego ani rusz. Asus jednak, aby ułatwić nam pracę, zastosowała specjalną nakładkę na Windowsa – włącza się ona przy starcie systemu – Easy Mode (Tryb prosty). Mamy w nim dostępne cztery zakładki.
Pierwsza to Communication (Komunikacja) – znajdują się w nim skróty do programów odpowiedzialnych za łączność, np.: Skype czy Email.


Następna w kolejności to Fun (Zabawa) czyli programy związane z multimediami (Eee Cinema), wbudowaną kamerą (Eee Cam) oraz gry – w tym ulubiony tytuł mego syna – Adventure Under the Sea – nawet on nie ma problemu ze sterowaniem dotykiem.



W trzeciej zakładce, Work (Praca) znajdziemy m.in. pakiet StarOffice, manager plików czy AdobeReadera czyli wszystko co potrzebne nam w biurze czy nauce.


Ostatnia zakładka to Tools (Narzędzia) czyli programy służące do sterowania ustawieniami dźwięku, obrazu, skrót do Panelu kontrolnego czy przeglądarek internetowych a także pozwalających na uaktualnienie naszego Eee czy dostosowanie siły nacisku (Touch Utility) – jest to najbardziej rozbudowana z zakładek i mająca jednocześnie najwięcej do zaoferowania. Znajdziemy w niej także przygotowany dla Asusa Eee Manager oraz program do rozpoznawania pisma – o tym jednak przy omówieniu jeszcze jednego narzędzia przygotowanego specjalnie dla Eee Top czyli Eee Bar.




Eee Bar to specjalny pasek schowany po prawej stronie ekranu, wysuwający się przy dotknięciu czy najechaniu na niego myszką. Pozwala on na szybki dostęp do aplikacji, programów związanych z dotykiem czy ustawień jasności matrycy, podświetlenia podstawki i szybkości procesora.





Do rozpoznawania pisma służy specjalna aplikacja Soft Stylus – uczymy ją pisząc palcem/rysikiem, następne ułatwienie to klawiatura dotykowa – nie daje ona oczywiście takiego komfortu jak zwykła.



Na końcu paska znajdziemy Eee Manager, w którym znajdziemy wszystko co powyżej tylko w innej formie :)





Podsumowując, praca na ekranie dotykowym jest łatwa i przyjemna, tak naprawdę jest to największa zaleta Eee Top. W specjalnie pod Asusa przygotowanych aplikacjach nie ma problemu ze sterowaniem palcem – tu nawet mój czteroletni syn nie miał problemu, w surowym środowisko Windowsa XP przydaje się chowany w klawiaturze rysik (preferował go mój maluch – gadżetoman ;)).

Strona 4 z 7 <<<1234567>>>