2009-12-01 20:26
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
3

Asus EeeTop ET 2002 - Rozrywka Na Wyciągnięcie Ręki

Strona 6 - Wydajność

Komputer został wybudowany na podstawie platformy nVidia ION. Nie ma więc tutaj żadnych rewelacji wydajnościowych ani zaskoczeń. Już nie raz na łamach naszego serwisu padały recenzje urządzeń zbudowanych na bazie tej platformy. Postanowiłem jednak przeprowadzić kilka testów porównawczych, aby tym, którym nVidia ION jest obca nieco ją zobrazować.



Jedną z głównych zalet komputera powinna być duża wydajność nowej platformy ION ze wsparciem dla mediów Full HD. Faktycznie tak jest. Filmy uruchamiane z dysku twardego działają płynnie, nie można mieć zastrzeżeń. Podobnie ma się sprawa strumieniowanych danych np. z serwisu YouTube. Udało mi się z przyjemnością obejrzeć kilka nowych teledysków i zapowiedzi kinowych. Na pewno też swój wpływ na to ma relatywnie mocny procesor. Dwa rdzenie tego 64 bitowego układu oraz technologia HT robią swoje.



Dla przypomnienia HyperThreading(HT) to technologia pozwalająca przetwarzać dwa niezależne wątki na jednym rdzeniu procesora. Maksymalny teoretyczny do osiągnięcia zysk wydajności szacowany jest na 30%, praktycznie trudno jest osiągnąć zysk powyżej 20%. Procesor dwurdzeniowy wykorzystujący technologię HT widziany jest w systemie operacyjnym jako cztery procesory logiczne. Mimo tego wciąż to właśnie procesor jest wąskim gardłem całego komputera. Ogranicza on w znacznym stopniu wydajność karty graficznej.

Windows 7:



CineBench R10:



PCMark 2005:




Jak widać mocniejszy procesor w MSI WindTop'ie sprawia, że ma on sporą różnicę wydajnościową nad Asus'em EeeTop. W pracy codziennej z systemem Windows 7, podczas zadań biurowych czy multimedialnych różnicy raczej nie odczujemy. W innym jednak przypadku lepszy procesor wydaje się być wybawieniem. Warto zwrócić uwagę jaki kolosalny wręcz wpływ ma procesor na wydajność karty graficznej. Bowiem wszystkie te urządzenia oparte są o grafikę nVidia ION, a mimo to wyniki każdego z testów 3D przeprowadzonych na CPU Intel Atom nie dorównują tym wykonanym na Core 2 Duo.

3DMark 2005:



Zastanawia Was jednak na pewno rozbieżność wyników testów 3D pomiędzy płytą główną Zotac ION, a prezentowanym Asusem Eee. Wynika to z różnicy w konfiguracji komputerów. Efektywna prędkość taktowania pamięci dla karty graficznej wynosi 1600MHz dla Asusa, podczas gdy w przypadku Zotac'a oraz MSI jest to 800MHz.

WinRar:



Pomimo, że Asus zdecydował się usprawnić kartę graficzną, to wciąż jest to za mało. Po prostu procesor jest za słaby i za bardzo ogranicza resztę komputera. Na prawdę szkoda, że marnują się jego ukryte możliwości. Widziałbym ten sprzęt w jakimś nowoczesnym wnętrzu czy na przykład w kuchni do prowadzenie video konferencji, internetu, oglądania filmów czy słuchania muzyki. Ewentualnie jako domowy komputer stanowiący punkt dostępowy do sieci, oraz nie wymagającej wysokiej wydajności rozrywki.

Strona 6 z 8 <<<12345678>>>