2009-06-19 18:20
Autor: cobex
26

Dysk USB Transcend StoreJet-25M 250GB

Strona 3 - Testy

Dane techniczne:

- interfejs zewnętrzny - USB 2.0
- pojemność 250GB
- interfejs dysku wewnętrznego - SATA
- bufor pamięci - 8MB
- obroty na min - 5400
- zasilanie - USB
- zapis - 25 MB/s
- odczyt - 35 MB/s
- temperatura pracy - 5°C do 55°C
- kompatybilny - Windows 2000/XP/Vista, Mac OS 9.0, Linux Kernel 2.4.2
- wymiary - 134x80.8x18.8
- waga - 206g

Poprawnie zainstalowany sprzęt, o czym poinformował mnie system, dla pewności sprawdziłem:



Jak widać pojemność zmniejszyła się o 18GB, co nie dziwi, to stary chwyt marketingowy producentów dysków twardych. Nie inaczej mamy w tej sytuacji.

Platforma testowa:

Procesor : Intel E6400@3.2GHz
Płyta Główna : Gigabyte GA965P-DQ6
Pamięć RAM : 4GB DDR II 1000MGz
Dysk twardy : Seagate SATA II 500GB
System: Windows Vista 64bit SP1 / XP 32bit SP3

Oprogramowanie testowe:

-HDTach v 3.01
-ATTO Disk Benchmark v2.41
-SiSoftware Sandra 2009
-HDTune Pro V3.50
-Testy praktyczne (kopiowanie plików)

Oprócz darmowego ATOO Disk Benchmark, użyte programy są przeważnie w wersji „trial” lub „shareware”.

Doskonale znany HDTach służący do pomiaru wydajności dysku twardego nie współpracuje z systemem Vista, dlatego testy w tym przypadku zostały wykonane pod systemem WinXP.

Pierwsza okno to „QuickBench” drugie „LongBench”:



Jak widać w obydwu testach wynik jest zbliżony, średnia prędkość i czas dostępu jest typowy dla urządzeń z tego segmentu.

Kolejna aplikacja - ATTO Disk Benchmark, to jedno z najlepszych narzędzi służących do testowania wydajności dysków twardych oraz pamięci flash. Dzięki możliwości ustawienia wielkości plików, które są wykorzystywane do testów szybkości zapisu oraz odczytu, program ten podaje wyniki oddające rzeczywiste zachowanie testowanych urządzeń.
Na pierwszy ogień test w systemie Vista64:


Windows XP:


Różnic w szybkości pracy na obydwu systemach praktycznie nie ma, minimalnie lepsze wyniki w WinXP.

Dobrze znana aplikacja „SiSoftware Sandra” nie zanotowała praktycznie żadnych zmian wydajnościowych porównując obydwa systemy. Dlatego przedstawiłem wykresy z Visty.



Sandra ogólnie pokazała nieco gorszy średni transfer (31,103MB/s),jest to na tyle mała różnica że można ją zaliczyć do granicy błędu pomiarowego.

Ostatni syntetyk to program „HDTune” który sprawdza wydajność dysku mierzoną prędkościami transferów, czasem dostępu i użyciem procesora, całość prezentowana jest w postaci wyniku w formie wykresu graficznego oraz liczb. Nie wiem dlaczego ale program nie pozwolił mi sprawdzić prędkość zapisu, pozostał tylko odczyt. Na obydwu systemach przy opcji „write” wyskakiwał błąd, podejrzewam niekompatybilność softu z dyskiem USB.

Vista:


WinXP:


Akurat w tym przypadku nie transfer czy czas dostępu okazuje się ciekawy lecz użycie procesora. Różnica na korzyść starszego systemu wydaje się interesująca.

Testy praktyczne przeprowadziłem w dwojaki sposób, kopiując jeden duży plik o pojemności 1,4GB z dysku komputera na testowany StoreJet i odwrotnie mierząc czas. Taką samą procedurę powtórzyłem z przygotowanym folderem o pojemności 1GB w którym znajdowało się około 230 małych plików wszelakiego rodzaju. Testy z systemów Vista i XP okazały się identyczne, różnice niespełna 1 sekundy można zaliczyć do błędu pomiarowego.
Kopiowanie dużego pliku:


Duża ilość plików umieszczona w folderze o pojemności 1GB:


Jak widać dysk wypada dobrze, testy syntetyczne potwierdzają przede wszystkim dosyć wysoką szybkość zapisu. Nie ma specjalnej różnicy czy kopiujemy jeden duży plik czy kilkaset małych, lepsze czasy na korzyść jednego pliku istnieją lecz kilka sekund na minus może tylko potwierdzić dobrą wydajność urządzenia .

Dla porównania sprawdźmy jak wypadnie pamięć przenośna USB marki OCZ-ATV 16GB która nie należy do kiepskich urządzeń tego segmentu:


Odczyt stoi na podobnym poziomie lecz zapis jest o wiele gorszy.









Strona 3 z 4 <<<1234>>>