2010-07-14 19:01
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
51

MAC OS X na PC

Strona 2 - Sprzęt

Tak jak już wspominałem istnieje całe mnóstwo modeli płyt głównych, które są kompatybilne z tymi od Apple'a. Najważniejsza jest płyta główna. Niektóre modele jakie mogę polecić to przede wszystkim urządzenia Gigabyte.

Praktycznie trudno trafić na nie kompatybilny model firmy Gigabyte. Stale aktualizowana lista sprzętu znajduję się pod poniższymi adresami:
LINK
LINK (Sekcja Hardware, Na tej stronie znajdują się także szczegółowe poradniki instalacji OS X na różnego rodzaju firmowych komputerach stacjonarnych i laptopach)

W moim przypadku wybór padł na następujące komponenty:
-Płyta Główna: GIGABYTE GA-G41M-ES2L 175zł
-Procesor: Intel Pentium Dual Core E5300 2,6GHz 230zł
-Pamięć: GOODRAM DDR2 2x1GB 800MHz 170zł
-HDD: Samsung SpinPoint F3 500GB 16MB 7200rpm 165zł
-Nagrywarka DVD: SAMSUNG SH-S223C 70zł
-Obudowa z zasilaczem: I-Box Wings 502 400W 90zł

SUMA: 900zł (Ceneo.pl Czerwiec 2010)

Krótki filmik o początkach Hackintoshingu, o tym jak ludzie kombinowali.



Komputer wyszedł całkiem niedrogi, a warto wiedzieć, że na takim sprzęcie OS X będzie działał rewelacyjnie. Wydajnością przecież wyprzedza laptopy czy iMaci, oferowane na Allegro w kilkukrotnie wyższych cenach. Ważne jest to, aby dysk twardy był w miarę szybki, gdyż to on ma kluczowy wpływ na szybkość działania systemu operacyjnego.



W zestawie jak widać nie podałem żadnej karty graficznej. To dlatego, że karta graficzna X3100 jest zintegrowana na płycie głównej. Moim zdaniem do OS X'a lepsza karta graficzna nie jest potrzebna chyba, że ktoś potrzebuje akceleracji np. w Photoshopie czy w grach, których na chwilę obecną nie jest zbyt dużo. Choć STEAM sukcesywnie przenosi wszystkie swoje produkty na ten system. Można w takim komputerze zainstalować praktycznie dowolną kartę graficzną nVidia. Od ATI bym się trzymał z dala ze względu na problemy ze sterownikami. O tym jak zainstalować kartę graficzną będzie nieco później.



Drugim komputerem na jakim przeprowadzimy instalację będzie wspomniany wcześniej netbook. Padło na MSI Wind U100 Plus, bo tylko do niego miałem dostęp. Oferuje on przyzwoitą wydajność HDD i CPU, posiada jedynie 1 GB pamięci operacyjnej, lecz jest to ilość jak najbardziej wystarczająca dla Snow Leoparda. Sześć godzin pracy na baterii także robi pozytywne wrażenie, choć są lepsi gracze na rynku od niego.



Moim osobistym faworytem jest Asus EEE 1101HA. Ma on nieco niższą wydajność, ale system działa na nim bardzo dobrze. Jego zaletami są większa wygodna matryca o rozdzielczości HD i to co dla mnie w sprzęcie mobilnym jest najważniejsze, czyli długi czas pracy na baterii wynoszący ponad 9 godzin. Ciekawy jest także Asus EEE 1201N, który posiada GeForce'a 9400M, dzięki czemu pozwala na mało wymagającą rozrywkę, a jego 12" matryca daje duży komfort pracy.



Należy jeszcze nabyć Snow Leoparda np. w iSpocie koszt to niecałe 150zł dla użytkowników domowych. Płyta dołączona do komputerów Apple nie spełni swojego zadania, gdyż jądro systemu jest skompilowane pod ten jeden dany model i jest okrojona ze sterowników. Skoro mamy już przygotowany sprzęt i oprogramowanie przystąpmy do instalacji.

Strona 2 z 6 <<<123456>>>