2010-07-14 19:01
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
51

MAC OS X na PC

Strona 6 - Dla Leniwych



Oczywiście proces instalacji jaki przedstawiłem nie jest jedyny. Są też prostsze, a nawet bardzo proste. Istnieją dystrybucje OS X'a, które można znaleźć w sieci pozwalające na bardzo prostą instalację.



Wkładamy płytę gdzie od razu wita nas kreator instalacji. Po zakończeniu system po prostu startuje. Jest w pełni skonfigurowany i posiada wgrane wszystkie potrzebne sterowniki. Np. iAtkos, Kalyway czy iDeneb(Intel i AMD). Nie musimy się bawić w tworzenie własnych obrazów instalacji itp. Jedynym warunkiem jest posiadanie firmowego i popularnego komputera.

Do największych szczęściarzy możemy zaliczyć posiadaczy komputerów i laptopów Dell, netbooków z serii EEE od Asusa oraz MSI Wind, dla którego dystrybucja nazywa się SnowyWindOSX (Podobno działa także z serią Dell Mini 9).



Prześledźmy pokrótce proces instalacji z użyciem płyt bootujących, które także krążą w sieci. Na pewno wielu z Was słyszało o firmie Psystar. Produkowała ona pecety i sprzedawała je z preinstalowanym OS X'em. Wyprodukowali także takie narzędzie, które nazywa się RebelEFI, lecz jest już wycofane ze sprzedaży. Jego działanie było bardzo proste:
- wkładamy płytę z RebelEFI
- po chwili tacka się wysuwa i wkładamy płytkę z OS X


- po skończeniu instalacji znów podmieniamy płyty
- komputer uruchamia się ponownie tym razem z naszego HDD
- automatycznie instaluje się narzędzie RebelEFI, które analizuje nasz sprzęt, ściąga odpowiednie sterowniki i je instaluje jak również wgrywa bootloader.


- System działa

Jak już wspominałem po bataliach sądowych zostało ono wycofane ze sprzedaży. Istnieje jednak jego darmowy i ciągle rozwijany odpowiednik. Nosi on nazwę EmpireEFI. Proces instalacji jest analogiczny do tego przeze mnie opisanego, jednak sterowniki musimy już ściągnąć i wgrać na własną rękę. Strona domowa projektu to: LINK . Niewątpliwą zaletą tego podejścia jest to, że nie potrzebuję Pendrive'a ani dodatkowego Mac'a.

Proces instalacji się upraszcza jednak tracimy możliwość dogrania sterowników do naszego sprzętu, którą mieliśmy w opcji z pendrivem. Jeśli więc nasz komputer nie posiada odpowiednich komponentów i byłyby potrzebne sterowniki np. do kontrolera dysku czy karty graficznej to nic nią nie osiągniemy.

Aby zacząć wkładamy płytę Rebel/EmpireEFI.

Kiedy się załaduje należy podmienić płytę na DVD instalacyjne ze Snow Leopardem i odczekać parę sekund aż napęd odczyta płytę.



Następnie za pomocą strzałek i entera wchodzimy w ikonę napędu CD. Po chwili się załaduje system. Tak jak to już opisywałem wcześniej instalujemy system.



Po instalacji ponownie startujemy komputer z krążka EmpireEFI, tym razem wybieramy ikonę HDD zamiast CD.

Uruchomi się świeżo zainstalowany system z dysku twardego. Należy teraz albo ściągnąć z internetu albo uruchomić z pendrive instalator Chameleon'a i GOTOWE.



Na sam koniec pragnę jeszcze zainteresowanym polecić trzy strony.

1. Zawiera tutorial jak zainstalować OS X w VMWare
LINK

2. Zawiera Tutorial jak zainstalować OS X w VirtualBox
LINK

3. Zawiera gotowe obrazy płyt pozwalające łatwo zainstalować OS X na komputerach marki Dell
LINK

Strona 6 z 6 <<<123456