2010-12-07 06:00
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
42

Phenom II X6 1100T Black Edition

Strona 5 - Podsumowanie

Posiadacze modelu X6 1090T nie muszą przesiadać się na "szybszy" układ, który dziś debiutuje, bo różnice wynikające z wyższego o 100 MHz taktowania, są raczej marginalne. Jednak posiadacze układów dwurdzeniowych i starszych konstrukcji Phenomów X4 (zwłaszcza tych pierwszej generacji z szyną 1066 MHz), mogą pomyśleć o zmianie procesora lub platformy na coś wydajniejszego. Gracze raczej nie muszą się z tym śpieszyć, bo producenci gier wciąż mają wielowątkowość w głębokim poważaniu i tu liczy się przeważnie szybkość taktowania procesora, by ten nie blokował możliwości coraz wydajniejszych kart graficznych. Za to jeśli gry to nie jedyny sens naszego życia i lubimy bawić się amatorsko grafiką czy muzyką, to warto pomyśleć o sześciordzeniowej propozycji AMD, zwłaszcza że złożenie takiej platformy nie jest już takie drogie. Topowy Phenom II X6 1100T będzie kosztował 949 PLN (cena sugerowana), zajmując miejsce w ofercie 1090T, który teraz spadnie o półkę niżej. Automatycznie powinny ruszyć w dół również ceny układów czerordzeniowych, wprowadzając multi-CPU pod strzechy naszych domów.
Również platformy AM3 obsługujące układy X6 są w dobrych cenach, więc można śmiało na początek kupić coś z oferty tańszych modeli czterordzeniowych, by później bez problemu "przeskoczyć" na sześć "jajek". Do debiutu nowej platformy Bulldozer (AM3+), jest jeszcze około pół roku, więc ci, którzy nie chcą tyle czekać ze zmianą komponentów, może pomyślą o zrobieniu sobie prezentu pod choinkę.
Co nam da przesiadka z dwóch (o jednym nawet nie wspomnę) rdzeni? Dla przykładu rzućmy okiem na procentowe różnice wydajności w aplikacjach obróbki materiału wideo i audio. Wyznacznikiem wydajności jest oczywiście najszybszy w ofercie układ X6 1100T:



Te sekundy różnic dotyczą raczej niewielkich plików o pojemności nie przekraczającej 300MB danych. Można sobie jednak wyobrazić różnice, kiedy damy naszemu komputerowi całe gigabajty materiału do przetworzenia, wtedy zamienią się w całe minuty, a może i godziny dodatkowego oczekiwania na końcowy wynik pracy. Jak wspominałem, w grach nie jest to już tak zauważalne i różnice sięgają od kilku, do kilkunastu procent wydajności. No ale dość tego trochę Off-topowego tematu i wróćmy do naszego dzisiejszego bohatera.


Phenom II X6 1100T Black Edition spodobał mi się jeszcze bardziej od poprzednika (1090T) tym, że przy nominalnym napięciu, po wyłączeniu Turbo Core, dał się ustawić na całkiem przyjemne, a co ważne stabilne 3.8 GHz i to przy minimalnym napięciu Vcore 1.312V (według wskazań CPU_Z / Core Temp pokazywało 1.325V). Dzięki temu tak szybko pracujący procesor był bardzo chłodny (IDLE 26 st.C / STRES 46 st.C), a jego wydajność znacząco wzrosła. "Dokarmiając" trochę prądem ustawimy go na 4.0 GHz, a i przypuszczam że to nie koniec, choć z braku "połówek" w ustawieniach mnożnika Biosu, nie mogłem tego wypróbować. Wytrwali overclockerzy zapewne pobawiliby się jeszcze szyną HT, ale wiązałoby się to pewnie ze zwiększeniem napięcia dla mostka północnego płyty, a to już raczej nie moja liga :D
Póki co, cala seria układów X6 pozostaje najtańszymi tego typu procesorami na rynku i może swobodnie konkurować z porównywalnymi cenowo i wydajnościowo, czterordzeniowymi CPU Intela. Kto będzie chciał wedle własnego uznania i sentymentów, kupi coś z czterordzeniowej oferty Core i5/i7, natomiast ceniący sobie kompromis miedzy wydajnością a możliwościami, zainwestują w platformę AMD, szczególnie jeśli posiadają już płytę główną AM2+/AM3 z możliwością upgrade Biosu dla tych CPU. Wybór pozostawiam Wam, drodzy czytelnicy, zaś dla Phenoma II X6 1100T mogę śmiało przyznać oznaczenie Rekomendacji



ZALETY:
- niska temperatura pracy
- technologia Turbo Core (zmiana mnożnika + zmiany napięcia + kontrola wartości TDP)
- odblokowany fabrycznie mnożnik
- spora wydajność w programach wielowątkowych
- wsteczna kompatybilność ze starszymi podstawkami AM2+
- niska, maksymalna wartość TDP (125W)

WADY:
- trochę za mała różnica w wydajności do modelu X6 1090T

Podziękowania dla firmy AMD, za udostępnienie sprzętu do testów.

Sponsorami platformy testowej są firmy:

Strona 5 z 5 <<<12345