2015-09-01 13:03
Autor: pawdzied
5

TP-LINK ARCHER D2

Strona 2 - Test funkcjonalności

Test funkcjonalności


a. Modem ADSL2+
Modem ADSL2+ działa poprawnie. Domyślnie router jest ustawiony w trybie modemu ADSL2+, ma jednak też opcję przełączenia na połączenie przez ethernet za pomocą portu WAN.

Testowano ten router obok Linksysa WAG200G. Na obu routerach uzyskano podobne transfery, było to : 9,38 Mbit/s downstream i 0,87 Mbit/s upstream dla Linksysa i 0,85 Mbit/s dla TP-Linka. Tak nieznaczna różnica wynika raczej z rozrzutu pomiarowego niż z róznic w modemach. Połączenie przez 9 godzin było stabilne i nie nastąpiło żadne rozłączenie.

Pozostała część testów została zrobiona podłączając router w trybie „wireless router”, czyli podłączenie z siecią było realizowane przez port WAN.


b. Switch gigabitowy

Podczas testów sieć jest rozpoznawana jako gigabit ethernet, konfiguracja jest bardzo prosta – wystarczy zmienić jeden przełącznik w sekcji „Operation Mode”. Niestety opis jak tego dokonać nie znajduje się w dostarczonych instrukcjach szybkiej instalacji, a w podręczniku użytkownika informacja ta nie rzuca się w oczy, znajduje się dopiero w piątym paragrafie. Zdaje się, że producent nastawił się na sprzedaż routera użytkownikom sieci DSL.

c. Port USB
Port USB umożliwia podpięcie drukarki lub pamięci masowej. W obu przypadkach sprzęt rozpoznawany jest natychmiast, drukarka Canon MG5150 działała bez problemów (system windows 7, funkcja według producenta działa tylko an windowsach). Po podłączeniu pamięci masowej router automatycznie daje dostęp przez lokację \\192.168.1.1\ z poziomu menadżera plików lub przez adres ftp://192.168.1.1/ z poziomu przeglądarki.

d. WiFi
Standardowo router umożliwia podłączenie jednocześnie do sieci 2,4 GHz jak i 5 GHz. Sieci te oferują niezależnie przepływności, odpowiednio 300 Mbit/s i 433 Mbit/s. W kwestii bezpieczeństwa – router umożliwia osobno konfigurację dla pasma 2,4 i 5 GHz. Umożliwia szyfrowanie WPA/WPA2-Personal, WPA/WPA2-Enterprise oraz WEP.

e. Guest Network
Sieć dla gości jest bardzo prosta w konfiguracji. Wystarczy wejść w zakładkę Guest Network i wybrać pasmo na którym chcemy, żeby sieć działała. Następnie możemy ustawić odpowiedni poziom zabezpieczeń, lub uczynić ją dostępną dla wszystkich. Guest Network w routerze Archer D2 ma sporo możliwości konfiguracji. Po rozwinięciu opcji Advanced możemy udostępnić gościom sieć lokalną, dać dostęp do dysku USB, wyizolować sieć gości i wreszcie kluczowa sprawa, kontrola pasma dla gości. W przypadku firmy, która zmuszona byłaby korzystać z łączy DSL bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej przepływności pracownikom. Ustawienie limitu dla sieci gości na pewien poziom (np. 20% dostępnego łącza) zapewnia, że nawet jeśli pojawiłby się złośliwy klient i zaczął floodować sieć to komputery podłączone do sieci lokalnej działałyby bez zarzutu.

Strona 2 z 4 <<<1234>>>