2015-09-01 13:03
Autor: pawdzied
5

TP-LINK ARCHER D2

Strona 3 - Test funkcjonalności c.d.

Test funkcjonalności - ciąg dalszy


f. Kontrola przepływności
Nasza ulubiona sekcja konfiguracji tego routera. Tak rozsądne ustawienia podziału przepływności są rzadkie w tak tanich urządzeniach. Sekcja ta pozwala na przydzielenie minimalnej przepływności oraz maksymalnej przepływności konkretnym adresom IP i portom. W praktyce umożliwia to priorytetyzacje użytkowników lub konkretnych portów (np. Priorytetyzację wszystkiego ponad porty używane przez sieć torrent, czy inną p2p), a także w niesamowicie prosty sposób umożliwia to zapewnienie każdemu użytkownikowi minimalnej przepływności do działania. Poniżej zamieszczamy zrzut ekranu jak taka konfiguracja powinna wyglądać. Przy ustawieniach przepływności należy pamiętać, żeby nie wykorzystywać zbyt dużej ilości pasma na zapewnienie przepływności minimalnych. Przykładowo : jeśli mamy sieć 20 Mbit/s i 4 użytkowników nierozsądnym będzie przydzielenie każdemu użytkownikowi minimum 5 Mbit/s – spowoduje to, że nawet jeśli 3 użytkowników nie będzie korzystało z sieci czwarty z nich nie będzie mógł wykorzystać więcej niż 5 Mbit/s ze względu na rezerwację przez nich pasma. Rozsądnym byłoby przydzielenie minimalnej przepływności na poziomie np. 1 czy 1,5 Mbit/s – wtedy w analogicznej sytuacji czwarty użytkownik mógłby pobierać film z prędkością 15,5-17 Mbit/s, a pozostali użytkownicy cieszyliby się sprawnie działającą przeglądarką internetową czy komunikatorem tekstowym. Jeśli korzystamy z programów do komunikacji głosowej lub videochatów, jak skype, warto nadać wyższy priorytet portowi używanemu przez ten program dla wszystkich użytkowników. Port ten można ustawić w opcjach programu. Można również zapewnić minimalną przepływność dla tego portu, w przypadku braku używania tego portu pasmo nie zostanie zarezerwowane – przynajmniej tak wynika z naszych obserwacji.
Cała sekcja bandwith control działa świetnie – jest bardzo dobrze przemyślana, bardzo intuicyjna i umożliwia zapewnienie jakości wszystkim użytkownikom sieci. Możliwość wyboru priorytetów oraz portów i konkretnych adresów IP daje naprawdę duże możliwości, jeśli chodzi o konfiguracje sieci.
Sekcja IP & MAC Binding pozwala nam przypisać stałe adresy IP (w sieci lokalnej) do konkretnych urządzeń. Dzięki temu możemy nadać np. Serwerowi, który postawiliśmy w domu wyższy priorytet, lub ograniczyć komuś, kto non-stop flooduje nam sieć, maksymalną przepływność.

Poniżej prezentujemy przykład konfiguracji tej sekcji:

Prezentowana tutaj prosta reguła, która zapewnia wydzielenie 4 Mb/s pobierania i 512 kb/s wysyłania każdemu użytkownikowi, udostępniając maksimum transferu dostępnego w sieci, gdy jest on jedynym użytkownikiem sieci. Sekcje można skonfigurować w bardziej wyrafinowany sposób, ale tutaj przedstawiamy najprostszy sposób, by z niej skorzystać. Warto tak dobrać wartości minimalne, by zapewnić korzystanie z usług internetowych na odpowiednim poziomie każdemu użytkownikowi, ale na tyle małe, by użytkownik, który będzie chciał skorzystać z maksimum zasobów nie odczuł znacznie utraty pasma.

g. Kontrola rodzicielska
Kontrola rodzicielska umożliwia blokowanie konkretnych stron, konkretnym komputerom i w konkretnych godzinach. Ochronę rodzicielską możemy włączyć czasowo (mamy wybór co do godzin, bądź godzin i dni tygodnia) i przypisać ją do maksymalnie 4 komputerów (adresów MAC). Interfejs konfiguracyjny jest bardzo prosty.
Aby zabronić całkowicie dostępu do internetu można na wejść w opcje Wireless 2.4/5 GHz->Wireless Schedule i jedne pasmo, przeznaczone dla urządzeń dzieci, do którego to tylko będą mieli hasło, wyłączać w konkretnych godzinach.
Do kontroli rodzicielskiej można byłoby dodać możliwość blokowania adresu MAC w określonych godzinach. Oczywiście wszystko to można skonfigurować za pomocą firewalla, ale jest to czasochłonne i użytkownicy nie siedzący w sieciach mogliby mieć problem z poprawną konfiguracją go.

h. Firewall
Czym byłby router bez podstawowej ochrony, czyli bez firewalla? Mamy tu możliwość konfiguracji klasycznego firewalla, który umożliwia blokowanie konkretnych treści – adres IP nadawcy, adres IP odbiorcy, port czy adres MAC. Brakuje możliwości wyłączenia konkretnych protokołów. Funkcja ta przydatna będzie administratorom sieci, zwłaszcza firmowych. Podobnie jak w reszcie opcji routera – mamy możliwość aktywacji firewalla tylko w okreslonych godzinach i dniach tygodnia.

Strona 3 z 4 <<<1234>>>