NEWS Download Recenzje Emulacja Overclocking
Hardware Tips & Tricks Linki Humor Redakcja

In4

  

 

MENU
   

Piętro wyżej

Wstęp

Specyfikacja

Hydravision

Podsumowanie
   

   

 

   

ATI Radeon VE 32MB DDR
autor: Paul
 

  6. Overclocking

   W sieci można znaleźć (najprościej na in4.pl) świetny Radeon Tweaker - malutki programik do podkręcania kart z serii Radeon. Normalnie karta podkręca się do poziomu 200/200, po założeniu wentylatorka (założyłem tak, aby połowa była na radiatorze a połowa wystawał tak, aby dmuchać na kości pamięci karty) poszło nawet stabilnie 210/210. Karta, jak inne Radeony, ustawiona jest i podkręca się synchronicznie - można wprawdzie przejść w tryb asynchroniczny w RadeonTweakerze, ale nie ma to sensu, bo bez względu na ustawienia karta ma wtedy wyraźnie gorszą wydajność i problemy z płynnością wyświetlania obrazu 3D i DVD. Myślę że można by jeszcze wyciągnąć więcej przy założeniu zestawów Thermaltake-a - BlueOrb na procesor karty i radiatory na pamięci. Niestety ograniczona ilość czasu nie pozwoliła sprawdzić takiej konfiguracji.

 

   7. DualHead inaczej ?

   Jak już napisałem Hydravision doskonale integruje się w systemie - mamy nowe buttony w okienkach, intuicyjne pozycjonowanie programów, mamy ekran konfigurujący pracę dwu wyświetlaczy i ogólnie wszystko sprawuje się dobrze. 
Jednak po zainstalowaniu Hydravision (a jest to jeszcze bardzo wczesna wersja) zdarzał się dziwny artefakt na ekranie - po starcie systemu malutki button hydravision pojawiał się na ekranie bez żadnego związku z czymkolwiek - otwarcie w tym miejscu okienka usuwało go. To trochę denerwujące i świadczy o niedopracowaniu sterowników - mam nadzieję że Ati szybko to poprawi. 
Karta pracuje w następujących trybach : monitor, dwa monitory,  monitor + telewizor, monitor + DVI, monitor + telewizor + DVI.
Lepiej dopracowana jest kwestia pojawiania się requesterów aktywnych programów - albo na oknie tam gdzie jest myszka, albo tak gdzie jest większość programów, albo na pierwszym monitorze. Ta kwestia jest rozwiązana lepiej niż w G450 - tam prawdziwą zmorą był fakt że np. Word otwarty na drugim ekranie zawsze wyświetlał uwagi na pierwszym - można było się zdenerwować.
Jednak ilość możliwych rodzajów pracy i funkcji jest trochę uboższa niż w Matroxie, Do tego dochodzi największa wada karty - dwa monitory owszem, ale ze sporymi ograniczeniami. Wprawdzie mogą to być różne modele ale nie mogą pracować w różnych rozdzielczościach! Być może jest to kwestia dopracowania oprogramowania, ale na razie, w obecnym kształcie, jest to rozwiązanie dużo gorsze od tego spod znaku Matroxa. Nie mogę używać monitora 19 i równocześnie starsze piętnastki - chyba że ograniczam obraz wyświetlany do 2x1024/768, ale wtedy potencjał większego monitora marnuje się (no i pieniądze w niego zainwestowane) - natomiast w G450 było to dziecinnie proste. Tak więc mimo że  karta potrafi dostroić obydwa ekrany dzięki informacjom przez DDC, ale tylko po to, aby sprowadzić je do wspólnego trybu. 

8. Problemy

   Właściwie po za malutkim artefaktem przy korzystaniu z Hydravision i deinstalacji na raty (co w sumie bardzo rzadko się zdarza, szczególnie w firmach) karta nie sprawia problemów - nie ma tutaj żadnych niespodziewanych zwisów, wywalania 3D, nic takiego nie ma miejsca (oczywiście jak korzystamy z oficjalnych wersji sterowników - bo w domach dominują bety, które wprawdzie zawsze są wydajniejsze, ale czasem kosztem stabilności komputera).

DALEJ >>>