2005-08-10 14:47
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
18

6 x Caviar proszę ...

Strona 2 - Pierwsza porcja Caviaru

Platforma testowa to :

płyta główna – Abit NF-7 SL (nForce 2 Ultra)
procesor – Athlon 3200XP / FSB 400 (2200MHz)
pamięci – 3 x 256MB (768MB) TwinMos PC 3200 (DDR400)
HDD – Seagate Barracuda 7.200 ATA 100 / 120GB (8MB cache)

Dyski ATA (Advanced Technology Attachments) podpięte zostały kolejno jako Slave, do Seagate Barracuda 120 GB, jako napędu systemowego. SATA (Serial Advanced Technology Attachment) współpracowały między sobą. Z dysku 160GB uczyniłem dysk systemowy, do którego podpinałem kolejno pozostałe nośniki. Nie ma najmniejszego sensu używanie tych dwóch interfejsów w trybie mieszanym. Zgodnie z zasadą, że komputer jest tak szybki jak jego najwolniejszy element, nie zyskamy nic z szybkości jaką oferuje nam SerialATA. Osiągi zostaną wyrównane z najwolniejszą magistralą, w tym wypadku będzie to szyna IDE. Zresztą wykażą to testy ...


Testy przeprowadziłem programami HD Tach, Sandra Profesional 2004 oraz spreparowanymi katalogami do skopiowania. Pierwszy katalog (nazwany Małe Pliki) o wielkości 928 MB zawierał skopiowane pliki systemowe składające się z dziesiątek mniejszych plików, w rozmiarach od kilku do kilkudziesięciu kilobajtów.
Drugim spreparowanym testem było skopiowanie katalogu, zawierającego w sobie dwa duże pliki o rozmiarze 700 MB każdy (razem 1400 MB).
Czas był mierzony stoperem od momentu kliknięcia myszą na funkcję WKLEJ, do momentu zniknięcia okienka kopiowania (zabawa na refleks). Nie jest to może wzór dokładności pomiarów, ale chciałem pokazać różnice od strony użytkownika, czekającego przed monitorem na przekopiowanie zawartości partycji.

Na pierwszy ogień idą najmniejsze z przysłanych dysków serii SE. Są to modele EIDE ATA 100 WD1600JB-OOGVAO oraz SerialATA 150 WD1600JD-OOHBBO.


Na początek trochę danych.
Prędkość wirowania talerzy jest we wszystkich modelach (ATA i SATA) jednakowa i wynosi 7200 obrotów na minutę. Podobnie jest z wielkością Buforu i uzyskuje on bez wyjątku 8 MB.
W modelach SE WD1600 (ATA i SATA) wirują po dwa talerze, czule otoczone przez głowice o czasie przejścia z ścieżki na ścieżkę - 2 milisekund (Track-To-Track Seek Time). Oba dyski po sformatowaniu (system plików NTFS) oferowały nam realną pojemność 149 GB. To specyfikacje WD 1600 ATA ...


... a to jego "braciszka" SerialATA ...


W zasadzie prócz teoretycznej przepustowości danych, żadnych różnic. A jak to wygląda w testach syntetycznych. Na początek WD 1600 SE ATA100 przejdzie test HD Tach w próbkach 8 MB (Quick Bench)...


... i w większym formacie 32 MB (Long Bench) ...


Najwyższa wartość odczytu z buforu pamięci wyniosła 93 MB / s. To nie źle, biorąc pod uwagę wynik mojego dysku (Seagate), który w tym samym teście osiągnął 87 MB / s. Średnia wartość (Average Read) dla WD 1600 ATA została ustalona na poziomie 52.8 MB/s. Czy potwierdzi to Sandra Profesional ?


Średnia wartość 51 MB/s ... wyniki dość zbliżone.
Zaprzęgamy teraz do pracy WD 1600 SE SerialATA 150 ... HD Tach 8 MB ...


... i 32 MB ...


Wskazanie buforu osiągnęło 117 MB / s. a więc sporo więcej od "braciszka" magistrali EIDE (ATA). Jednak uśrednienie wyniosło prawie identycznie tyle samo, 52.7 MB.
A co pokaże Sandra ?


Średnia wartość, mimo że trochę mniejsza, wyszła podobnie jak w HD Tach.
Liczby, liczby, liczby ... a jak to się ma do rzeczywistości ? Random Read, Buffered Write ... i inne tajemnicze nazwy nie wiele mówią przysłowiowemu Kowalskiemu, tak więc patrząc od strony "normalnego" użytkownika zabrałem się za spreparowane katalogi.
Na początek Małe Pliki (umownie będę używał tej nazwy). Skala w czasie 4 minut ...


Tutaj byłem w prawdziwym szoku, i to do tego stopnia że powtórzyłem test kopiowania. Za każdym razem wynik był podobny. Wyższość interfejsu SerialATA w kopiowaniu bardzo drobnych plików (adresowanie setek przeróżnych aplikacji) jest przytłaczająca. Współpraca dysków tego standardu przynosi ogromne korzyści.
Czas na większą dawkę ... Duży Plik zawierający dwa foldery po 700 MB w jednym katalogu (wynik w sekundach) ...


Tutaj nie było już tak kolosalnych różnic, ale 12 sekund na korzyść WD 1600 SATA to też nie mało.
A jak to wygląda w trybie mieszanym ? Do płyty głównej, sterowanej systemem z Seagate EIDE ATA 100, dołączyłem WD 2500 SATA (akurat pierwszy, jaki był pod ręką) ... a to wyniki ...


Jak widać, wynik jest taki sam jak przy współpracy nośników magistrali EIDE. W dużych plikach WD o 9 sekund lepszy ...


Wyniki WD 2500 SE w współpracy z innymi SATA zobaczycie w "Ostatniej porcji Caviaru" ...

Strona 2 z 5 <<<12345>>>