2009-06-29 23:57
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
9

ASUS Vento TA-U2

Strona 4 - Wygląd - wnętrze



Wnętrze TA-U2 również wykonano niemal w całości z aluminium. Zaprojektowano je na wzór klasyczny, a więc z dużą komorą na płytę główną i podzespoły, część zasilacza i stojak na napędy optyczne i dyski twarde.


ASUS zdecydował się na śrubowy system mocowania kart rozszerzeń, ale za to możemy zrobić to bez konieczności użycia narzędzi. Wkręty zaopatrzono w chwyt, dzięki czemu możemy dokręcać i odkręcać je palcami. Może nie jest to tak szybkie, jak niektóre systemy zapięć beznarzędziowych, ale na pewno skutecznie trzymające ciężkie, dwuslotowe akceleratory 3D, bez ryzyka ich przypadkowego wypięcia się podczas transportu.


Po drugiej stronie znajdziemy miejsce dla czterech napędów optycznych (lub opcjonalnie trzech i napędu FLOP/czytnik flash) oraz czterech dysków twardych. Napędy montujemy za pomocą niezwykle łatwego systemu szybkiego zapinania. Wystarczy tylko przesunąć suwak w lewo, wsunąć w zatokę 5.25 cala nagrywarkę DVD i przesunąć suwak w prawą stronę. Nasze urządzenie odczytujące zostanie zaklinowane i dociśnięte do drugiej ściany stojaka, co zapewnia nam stabilne mocowanie, bez możliwości brzęczenia i przesuwania się urządzenia podczas pracy.




Mocowanie dysków twardych to już inny patent. Dla HDD przewidziano specjalne ramki, które przygotowano ze sprężystego plastiku. Dysk wciskamy w ramiona ramki-szufladki tak, aby gniazda połączeniowe jego zasilania i interfejsu (SATA/IDE), weszły wgłąb obudowy. Kiedy dysk całkowicie wejdzie w ramkę, zostanie unieruchomiony przez małe występy w ramionach, które wchodza w otwory montazowe w obudowie HDD. Wystarczy tak przygotowana szufladę teraz wsunąć w jej zatokę i dopchnąć ją do oporu, aż dwa zatrzaski klikną, blokując się w zapięciach.
Jeśli chcemy wyciągnąć szufladę z dyskiem. Musimy złapać za specjalne uchwyty i ścisnąć je do środka.




Na koniec przeglądu wnętrza Vento TA-U2 dodam, że jeśli będziecie chcieli zamontować w szufladach dyski w standardzie SATA, to lepiej zawczasu przygotujcie sobie kabelki z końcówkami "łamanymi" (90 stopni), bo prosta wtyczka nie mieści się miedzy dyskiem a prawą, boczną ścianą obudowy. Dopychanie na siłę kosza z dyskiem, może skończyć się wyłamaniem plastikowego elementu gniazda SATA i uszkodzeniem dysku w przypadku zwarcia się styków.

Strona 4 z 5 <<<12345>>>