2006-07-07 12:00
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
11

Asus WL-500g Premium – recenzja

Strona 3 - Co w wewnątrz ?

Co w wewnątrz ?



Zobaczmy teraz co kryje w sobie WL-500gP. Router „sterowany jest” za pośrednictwem przeglądarki internetowej (pewne jego funkcje można skonfigurować za pomocą oprogramowania dołączonego na płycie, o czym później). 192.168.1.1 i naszym oczom ukazuje się ekran logowania. Zawiera on informacje na tematy stanu połączenia internetowego oraz ewentualnym powodzie (w przypadku niedziałającego Internetu) dlaczego połączenie nie jest aktywne. Zalogujmy się jednak i przejdźmy do menu głównego.



Jak widać na załączonych poniżej obrazkach, menu podzielone jest na kilka kategorii. Są to Home, Quick Setup, Wireless, IP Config, Nat Setting, Internet Firewall, USB Application, Bandwidth Management, System Setup, Status&Log, a także już właściwie nie kategoria, a odnośnik pozwalający na wylogowanie się z urządzenia – Logout.



Home, zawiera kilka odnośników do podstawowych opcji konfiguracyjnych urządzenia, takich jak konfiguracja sieci LAN/WLAN, ustawienia NAT (ip sharing) czy firewall.



Kategoria Wireless pozwala dostosować wszystkie parametry sieci bezprzewodowej do naszych potrzeb. Menu to podzielone zostało na kilka pod kategorii (Interface, Bridge, Access Control, Radius Setting i Advenced). Skonfigurujemy w nich podstawowe opcje takie jak: SSID czy szyfrowanie (w tym także RADIUS) jak i te bardziej zaawansowane. Do drugiej grupy należy między innymi kontrola dostępu do WL-500gP (filtracja MAC), konfiguracja trybu pracy (AP, WDS, Hybryd) oraz kontrola trybu AfterBurner. Jest tu dosłownie wszystko co każdy router mieć powinien!



IP CONFIG zawiera opcje niezbędne do konfiguracji portu WAN oraz sieci LAN. Podobnie jak w Wireless, tak i tu znajdziemy kilka pod kategorii : WAN & LAN, DHCP Server, Route oraz Miscellaneous. W tej ostatniej możemy skorzystać z protokołu UPnP oraz dynamicznych adresów DNS.



NAT Setting jak sama nazwa wskazuje, służy do konfiguracji „Network Address Translation”. Znajdują się tu również funkcje takie jak: Demilitarized Zone (DMZ) oraz Virtual Server.



Wszystkie filtry/zabezpieczenia sieci skonfigurujemy w zakładce Internet Firewall. Znajdują się tu ustawienia filtrowania LAN->WAN i WAN->LAN (możemy ustalić w jakie dni i jakie pakiety mają zostać akceptowane lub odrzucane), filtrowania MAC adresów kart (blokowanie lub akceptowanie pakietów wysyłanych z podanych adresów) oraz filtrowanie URL (możliwość zdefiniowania dnia/godziny działania filtru). Ponadto znajdziemy tu także opcje pozwalają nam na uruchomienie zdalnej konfiguracji routera za pośrednictwem sieci Internet.


USB Application to kategoria menu, której przyglądniemy się bliżej ze względu na kilka kluczowych opcji w niej zawartych. Menu to podzielone jest na cztery podkategorie: Basic Config, Share Nodes, User List i Web Camera.



Zacznijmy od Basic Config. Jedną z bardzo ciekawych funkcji WL-500gP jest Download Master. Pomaga ona w zarządzaniu zadaniami pobierania, bez włączania komputera. Do korzystania z tej funkcji niezbędne jest zamontowanie pamięci USB w routerze. Aby z niej korzystać, konieczne jest także zainstalowanie oprogramowania narzędziowego ASUS Utilities z dysku CD (o czym później). Dzięki Download Master możemy pobierać pliki z Internetu za pośrednictwem sieci BT oraz protokołów HTTP i FTP. W zakładce Basic Config znajdziemy opcje pozwalające nam na uruchomienie tej funkcji. Ponadto określimy tu, jak długo pobrane z sieci pliki mają być sedowane (w przypadku BT).



Kolejna zakładka to Share Nodes. Znajdziemy tu opcje pozwalające nam na współdzielenie pamięci USB przez użytkowników sieci. Dostępne opcje pozwalają na stworzenie swoistego serwera plików. Możemy wybrać dowolne katalogi z dysku podłączonego do routera, po czym udostępnić je w otoczeniu sieciowym. WL-500gP może także służyć jako „strona” FTP. Stronę tę można udostępnić wszystkim użytkownikom lub ustawić ograniczenia dostępu w celu uniemożliwienia logowania anonimowych użytkowników. Przyznam, że funkcja "serwer plików" bardzo przypadła mi do gustu.



User List pozwala nam stworzyć listę użytkowników mających dostęp do udostępnionych danych danych.



Do ciekawych funkcji, należy także obsługa przez urządzenie kamer webowych. W zakładce Web Camera znajdziemy kilka opcji, dzięki którym możemy stworzyć monitoring biura/domu. Router pozwala na kontrolowanie do sześciu kamer internetowych, podłączonych także do innych routerów (wystarczy podać ich IP). Ponadto znajdziemy tu funkcję, która w razie wykrycia jakiegokolwiek ruchu przez obiektyw kamery, powiadomi nas o tym na adres e-mail.



Bandwidth Management pozwala na określenie minimalnego i maksymalnego pasma łącza (download i upload), uwzględniając adres IP komputera oraz numer portu. Opcja bardzo przydatna gdy w sieci znajduje się sporo użytkowników, a nasze łącze internetowe działa na granicy swojej przepustowości.



Menu System Setup zawiera podstawowe opcje i narzędzia pozwalające na konfiguracje hasła dostępu, aktualizacje firmware, przywrócenie ustawień fabrycznych, wczytanie ustawień z zewnętrznego pliku oraz ich zapisanie do niego. Dodatkowo wybierzemy tu tryb pracy Wl-500gP (Home Gateway, Router i Access Point).



Zakładka Status&Log pozwala w łatwy sposób sprawdzić aktualny stan pracy routera. Dodatkowo znajdziemy tu także informacje o podłączonych urządzeniach USB. Można również podejrzeć tabelę routingu oraz oczywiście sam raport. Należy także wspomnieć, że sprzęt pozwala na współdzielenie drukarki w sieci. Jej stan sprawdzimy w zakładce status.

Strona 3 z 6 <<<123456>>>