2006-07-07 12:00
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
11

Asus WL-500g Premium – recenzja

Strona 4 - Oprogramowanie


Przyjrzyjmy się teraz oprogramowaniu, które producent dołączył na płycie CD. W skład „zestawu oprogramowania" wchodzi kilka aplikacji, są nimi: Device Discovery, Download Master, EZSetup Wizard, i Firmware Restoration. Zacznijmy od EZSetup Wizard.



Oprogramowanie EZSetup służy do ustawienia podstawowych parametrów routera. Cała procedura realizowana jest w czterech krokach i trwa dosłownie minutkę. Dla wszystkich mniej zorientowanych w temacie jest to bardzo dobre rozwiązanie ponieważ użytkownik nie musi zagłębiać się zawiłe parametry firmware. Zaznaczyć należy, że kreator ten jest całkowicie spolszczony, co jeszcze bardziej ułatwia zadanie konfiguracji. Jest to naprawdę ciekawe rozwiązanie zaproponowane przez firmę Asus.


Device Discovery to prosta aplikacja do wyszukiwania routera Asus w sieci. Podaje ona podstawowe informacje dotyczące WL -500gP, jak np. jego numer IP.


Firmware restoration – za jego pomocą prześlemy firmware do urządzenia.




Download Master




Na koniec oprogramowanie Download Master. Jest to aplikacja pozwalająca nam na pobieranie plików z sieci bez pośrednictwa komputera. Aby z niej skorzystać należy odpowiednio skonfigurować router (zakładka USB Application), podłączyć dysk twardy do portu USB Wl 500gP oraz przydzielić folder, do którego mają być zapisywane pliki. Program pozwala na pobieranie z wykorzystaniem protokołów sieci HTTP, FTP oraz BT (BitTorrent). Interfejs Download Master jest intuicyjny i właściwie już po pierwszym uruchomieniu oprogramowania wiemy „co i jak”. W skład interfejsu wchodzą trzy zakładki:



„Przydziel” – to tutaj wybierzemy protokół z którego chcemy skorzystać podczas pobierania oraz link (lub plik torrent z dysku twardego) do pliku, który chcemy pobrać. Oczywiście w przypadku FTP należy podać także nazwę HOSTA, numer portu oraz hasło i login użytkownika w celu autoryzacji na serwerze. Po uzupełnieniu niezbędnych pól, klikamy na przycisk „pobieranie” i rozpoczyna się ściąganie pliku z sieci.



Zakładka „Przenoszenie” pozwala na podejrzenie aktualnie pobieranych plików. Znajdziemy tu informacje takie jak: pozostały czas ściągania, szybkość transmisji danych czy ilość pobranych danych.



Jak zapewne się domyślacie w zakładce „Foldery” możemy podejrzeć pobrane pliki oraz niedokończone fragmenty aktualnie pobieranych elementów. Z zakładki tej można kopiować pobrane pliki bezpośrednio na dysk komputera, za pośrednictwem sieci.

Po dodaniu plików do listy elementów pobieranych pozostaje nam już tylko czekać :). Reszta czynności jest w 100% zautomatyzowana i nad wszystkim „panuje” WL-500gP. Po zakończeniu pobierania plików zostaje on zapisany na dysk twardy USB i ewentualnie udostępniany (sedowany) przez określoną ilość godzin. Jest to naprawdę bardzo ciekawe i użyteczne rozwiązanie, ponieważ podczas operacji pobierania możemy spokojnie wyłączyć komputer. Pozwoli to nie tylko na oszczędzenie energii elektrycznej ale także naszego sprzętu. Szczególnie jeśli z sieci pobieramy często i nasz komputer „chodzi” tygodniami bez wytchnienia.



W oprogramowaniu nie uniknięto kilku błędów. Są to głównie wpadki językowe. Niektóre elementy nie zostały przetłumaczone, a niektóre przetłumaczone są źle np. domyolne zamiast domyślne. W oczy rzuca się także pewien problem z czcionką, która nie radzi sobie z interpretacją niektórych polskich znaków (np. „ą”).


Strona 4 z 6 <<<123456>>>