2007-09-08 18:17
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
17

BenQ FP241VW - 24 cale obrazu

Strona 6 - Podsumowanie

Do wszystkiego można się przyzwyczaić. W zasadzie po kilku dniach obcowania z panoramicznym monitorem na moim biurku, przestała mi przeszkadzać jego szerokość. Szczególnie przydawała się ona przy codziennej pracy, bo na raz mam zazwyczaj pootwierane kilkanaście stron internetowych plus programy niezbędne do redagowania strony, więc często na pasku zadań zaczynało brakować miejsca, a strony denerwująco wpadały w grupy, co dość utrudnia mi szybkie poruszanie się między nimi.
Na BenQ FP241VW miałem je pootwierane wszystkie i jeszcze zostało kawałek wolnego paska :) O tak, do pracy taki monitor, to istne marzenie. Kiedy w panoramicznych 17-tkach i 19-tkach przeszkadzała mi ich „jamnikowatość”, zmuszająca do ciągłego przewijania stron i tekstów w górę i w dół, na olbrzymim ekranie „Benka” pracuje się równie wygodnie (jeśli chodzi o wysokość obrazu), jak na dużych, klasycznych matrycach w formacie 4:3 lub 5:4.
Jakość obrazu robi wrażenie. Dobry kontrast i przyzwoite czasy reakcji matrycy to duża zaleta dla tych, którzy wykorzystują monitor typowo multimedialnie. Dynamiczne filmy czy gry akcji nie będą żadnym problemem dla tego modelu BenQ.
Zapomniałem wcześniej wspomnieć, że monitor ten wyposażono w funkcję SENSEYE, czyli cyfrową technologię korekcji, która dynamicznie i automatycznie zwiększa jakość obrazu. Dzięki technologii Senseye możliwe jest dokładne oddanie odcieni takich jak naturalne pastele oraz kolorystykę skóry. Dodatkowo system ten ożywia kolory oraz wyostrza obraz redukując ewentualną "pikselowatość".





Gry dostosowane do panoramicznych rozdzielczości wyglądają naprawdę fajnie na tym monitorze. Producent zdaje sobie sprawę, że wielu młodych ludzi (i nie tyko - jak ja) wykorzystuje komputer do gier, więc zadbał, by parametry monitora oraz dostępne funkcje sprostały tym najbardziej wymagającym i dynamicznym tytułom. Jako że obecnie od kilku dni pracuję na 19-calowej matrycy S-PVA z monitorze Fujitsu Siemens (format 5:4), mam pewną skalę porównawczą. Matryce PVA są trochę bardziej podatne od zwykłych TFT na efekty smużenia, ale BenQ wychodzi tutaj naprawdę obronną ręką. Mimo "ogromnego" widoku, smużenie nie denerwowało i można było grać komfortowo. Dodatkowo dba o to PerfectMation, czyli kolejny system zainstalowany w tej maszynie.
Monitor BenQ FP241VW korzysta z zaawansowanej technologii dynamicznego przetwarzania obrazu pod nazwą PerfectMation, której zadaniem jest eliminowanie efektu smużenia oraz tzw. efektu ducha wokół obiektów na ekranie. Te niepożądane efekty powstają przy szybkich zmianach obrazów wyświetlanych na ekranie. Technologia PerfectMotion, eliminuje je na drodze zmniejszenia czasu reakcji matrycy (podawane głównie w gray-to-gray) przez, jak podaje BenQ na swojej stronie internetowej, zwiększenie prędkości obrotów ciekłych kryształów oraz przez umieszczenie czarnej ramki pomiędzy dwa następujące po sobie obrazy. Jak by to nie nazwać, obraz jest żyleta :)



No ale czas się rozstać z 24-ką BenQ ... Wierzcie mi, że powrót na siedemnastkę był prawdziwym szokiem. W zasadzie wydawało mi się że straciłem wzrok, bo wszystko było tak małe, że musiałem ślepić na obraz, niczym człowiek około osiemdziesiątki. Na szczęście szybko przesiadłem się na 19 cali, więc ponowna praca, choć nie w wymiarze HD, stała się przyjemniejsza.
No a ile taka przyjemność kosztuje ? Na polskie warunki niestety nie mało, bo jako rekomendowaną kwotę podaje się 3400 złotych. Ruszyłem więc w poszukiwania w sieci i tam znalazłem ceny w rozpiętości od 3030 złotych (Agito.pl) do 3623 zł. (!! - w Sirius.pl).
Jedno jest pewne ... Jeśli miałbym się przesiadać na monitor panoramiczny o przekątnej 24 cali, na pewno brałbym pod uwagę model BenQ FP241VW (no i gdybym miał miejsce dla niego). Nowoczesny design i bardzo dobre parametry tego monitora godne są polecenia, nawet przy dość sporej cenie. Dlatego bez zmrużenia oka przyznaję dla tego monitora odznaczenie Rekomendacji IN4.



ZALETY :
- bardzo dobra jakość wykonania
- bardzo dobre parametry wyświetlanego obrazu
- ciekawy i nowoczesny design
- praca w pełnym HD z obsługą HDCP
- duża ilość łączy
- systemy korekcji obrazu

WADY :
- spory pobór mocy (95W)
- wymaga odpowiedniej ilości miejsca na biurku
- wysoka cena

Serdeczne podziękowania dla firmy BenQ za udostępnienie monitora dla testów.



Podziękowania dla koncernu AMD za udostępnienie na potrzeby testów, procesorów Athlon 64 / FX 62 / X2 5000+

Strona 6 z 6 <<<123456