2009-09-30 21:06
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
13

Genius SP-HF500A

Strona 4 - Podsumowanie

Jeśli nie jesteś melomanem, ani filmowym koneserem, to zestaw Genius SP-HF500A za niewielkie pieniążki może sprostać twoim wymaganiom. Świetnie nadaje się na prezent do pierwszego (np. komunijnego) komputera, bądź dla potrzeb naszych młodszych pociech w małym, dziecięcym pokoiku, gdzie ilość miejsca w okolicach biurka, nie zawsze odpowiada ich oczekiwaniom.
Jak na swoje wymiary, głośniki potrafią całkiem głośno zagrać. Już przy połowie zakresu potencjometru, w pokoju robi się całkiem hucznie, co może sprowadzić nam na głowę tą bardziej gderliwą część rodziny. Powyżej 2/3 skali głośności Geniusy zaczynają już nie wyrabiać a palmę pierwszeństwa przejmują soprany dominując nad pasmem „środka”.
Mięsiste zawieszenie niskotonowego przetwornika daje nam dość mocny bas, oczywiście jak na tak mały zestaw głośnikowy.


Mały Genius na pewno jest ładnie zaprojektowany, i choć podatność na odciski palców jego czarnego, połyskliwego panelu frontowego może przysporzyć o zawał każdego czyściocha, to jednak nie można mu odmówić swoistego uroku. Na pewno SP-HF500A nie „pachną” taniochą, a solidna, drewnopodobna obudowa i dobra jakość montażu sugerują o wiele wyższy przedział cenowy tego produktu. To z pewnością zamierzony efekt producenta.


No właśnie, a ile musimy w końcu zapłacić za zestaw Genius SP-HF500A? Sugerowana cena producenta wynosi dokładnie 89 PLN, a więc wydaje mi się, że to całkiem przyzwoita suma za ciekawie wykonane i dość dobrze brzmiące głośniczki. Łączna moc 14W (RMS) powinna wystarczyć do nagłośnienia niewielkiego pokoju młodzieżowego, bądź stanowiska codziennej, domowej pracy, gdzie czas nam umilać będą nutki płynące z plików MP3 albo internetowego radia.
Na pewno miłośnikom uwypuklonego basu zabraknie tonów w niższych zakresach, ale to potrafią tylko sporo większe zestawy 2.0 lub wyposażone w subwoofer tria 2.1, a i to nie zawsze. Mały minusik należy się również za sposób regulacji tonów. Mamy do dyspozycji pojedyncze pokrętło, które odcina nam górne zakresy dźwięku, przez co wpływa na całe pasmo ich możliwości przetwarzania sygnału. O wiele precyzyjniejsze są rozwiązania z osobną regulacją tonów wysokich i niskich, ale zapewne o tym w opisywanych dziś Geniusach, zadecydowała cena. Również trochę za krótki kabel łączący obie kolumny (140 cm), wypadałoby przedłużyć przynajmniej do dwóch metrów.
W zasadzie, nim dowiedziałem się o cenie Geniusa SP-HF500A, nie chciałem mu przyznawać żadnego odznaczenia, bo w zasadzie są to głośniki, jakich sporo na naszym rynku, jednak kiedy przyszła na redakcyjną skrzynkę mail, potwierdzona przez informację prasową suma sporo niższa niż zakładana na wstępie „stówka”, postanowiłem nadać im znaczek BestBuy, która przyznajemy za dobry stosunek ceny do jakości, bądź wydajności produktu. W końcu za tak stosunkowo niewielkie pieniądze otrzymamy coś wyglądające na produkt o klasę wyższy, dobrze spasowany i nawet poprawnie brzmiący.



ZALETY:
- dobra jakość materiału (szczególnie plastikowe tworzywa panelu frontowego)
- dobra jakość montażu
- poprawne brzmienie w grach – strzelankach (shotery)
- niska cena - 89 PLN

WADY:
- trochę za krótki kabel łączący kolumny (mógłby być ze 40 cm dłuższy)
- dość niski zakres niskich tonów
- pojedyncza regulacja tonów (brak możliwości osobnej regulacji tonów niskich i wysokich)

Podziękowania dla firmy Genius, za udostępnienie sprzętu do testów.

Sponsorami platformy testowej są firmy:

Oraz ...

Strona 4 z 4 <<<1234