2009-07-22 16:36
Autor: cobex
41

Karta dźwiękowa Asus Xonar DS

Strona 2 - Opis

Do poprawnego wykonania testu karty dźwiękowej wypada mieć sprzęt odpowiedniej klasy którym niestety nie dysponuję, głośniki plus wzmacniacz AV nie kosztują mało, niestety jak na razie na taki wydatek nie mogę sobie pozwolić. Dlatego skupię się przede wszystkim na dźwięku stereo, do przetestowania sygnału 5.1 posłużę się wypożyczonym zestawem który przynajmniej w jakimś stopniu pozwoli mi sprawdzić możliwości karty. Obiektywna ocena w przypadku karty dźwiękowej jest trudna do jednoznacznego stwierdzenia że ten produkt gra dobrze bądź źle. Każdy z nas dźwięk odbiera nieco inaczej, choć trzeba przyjąć przede wszystkim standardy neutralności.
Dźwięk neutralny to dźwięk który jest najbliższy oryginałowi, jeżeli słuchamy na żywo muzyki na przykład poważnej po przyjściu do domu i włączeniu płyty powinniśmy mieć jak najbardziej zbliżone odczucia. Niestety nie jest to łatwe, nawet sprzęt za ogromne pieniądze powoduje niedosyt.
Troszkę się rozpisałem na temat samego dźwięku i opcjach poprawnej procedury testu, mam nadzieję że nie będziecie mieli mi tego za złe. Zejdźmy na ziemię i przyjrzyjmy się naszemu bohaterowi.
Pudełko niewielkich rozmiarów:



Podobnie jak Xonar STX również tutaj mamy charakterystyczną „klapę” która jednak nie odsłania wnętrza:




W zestawie znajdziemy:

-kartę Asus Xonar DS
-instrukcję obsługi
-sterowniki (Windows XP 32/64, Vista 32/64)
-małego śledzia
-przejściówkę do podłączenia światłowodu TOSLink



Karta o standardzie PCI będzie pasować do płyt które pamiętają odległe czasy, myślę że to akurat dobre posunięcie. Producent ma jeszcze w swojej ofercie model o podobnych parametrach i cenie którego montujemy w slot PCI-E.
Sama karta jest niewielka, nie powinna nam przeszkadzać w obudowie.




Zestaw gniazd na karcie przedstawia się następująco:


Od lewej mamy „Line-in” czyli wejście wszelakiej maści sygnału (np. mikrofon), „Out-port” czyli podłączenie słuchawek, głośników, następnie „Sorround-out” - analogowe wyjście dla systemu wielokanałowego, kolejne to znowu analogowe „Center/Sobwoofer-out”- chyba nie trzeba tłumaczyć oraz ostatnie „S/PDIF-out” czyli cyfrowy port z którego przede wszystkim korzystają osoby wyposażone w amplituner AV z wejściem S/PDIF.
Dodatkowo znajdziemy na karcie bezpośrednio na płytce PCB często używany – „Front Panel Audio” – wyjście na dodatkowy panel który mamy na przykład w obudowie, „Aux Input Header” czyli podłączenie analogowego sprzętu (np. TV tuner), ostatnie gniazdo to „S/PDIF-out header” czyli możliwość podłączenia karty graficznej z obsługą HDMI. Do tego podłączenia wymagany jest kabel którego nie ma w zestawie.


Głównym układem sterującym karty jest AV200. Podobnie jak starszy AV100 jest on zgodny w stu procentach ze standardem DirectSound i DirectSound3D. Potrafi emulować dobrodziejstwo jakim jest EAX 2.0/1.0.


Przetwarzaniem sygnału analogowego zajmują się układy:



Dane techniczne:








Strona 2 z 6 <<<123456>>>