2009-09-07 13:41
Autor: Mirosław Langer (lami)
15

3x Gigabyte Socket AM2+ AM3 Ready

Strona 5 - BIOS

Zgodnie z kolejnością przyjętą od początku recenzji prezentację Bis-ów rozpoczynam od płyty MA790X-UD4 czyli konstrukcji w konwencji pełnego ATX, opartego na chipsecie SB790X firmy AMD bez zintegrowanego układu graficznego. Producentem Biosu płyty głównej jest firma Award Software będąca tradycyjnie etatowym zaopatrzeniowcem tego typu oprogramowania dla Gigabyte.
Funkcje Bios pozwalające na regulację parametrów PCIE, CPU, pamięci i chipsetu :
FSB Frequency
- Od 200MHz do 600MHz - krok 1MHz
PCIE Frequency
- Od 100 do 200MHz – krok 1MHz
DDR2 Voltage
- +0,1 V ~ +0,5V - krok 0,1V
HT Link Frequency
- 200MHz do2,6Ghz krok 200MHz
NorthBridge VoltageControl
- 0,10V ~ 0,3V krok 0,1V












Jak widać funkcje dostępne z poziomu Bios posiadają dojść ograniczone możliwości ingerencji w parametry pracy. Poza podstawowymi podzespołami dodatkowo rozbudowana jest sekcja pozwalająca regulować podstawowymi parametrami pamięci DDR2, czyli czasy dostępu i opóźnień oraz wszystkich parametrów regulujących pracę modułów. Cała gama dostępnych możliwości otwiera się dopiero po instalacji oprogramowania znajdującego się na płytce DVD firmowanej przez producenta. Aplikacje firmowane przez Gigabyte w zadowalający sposób wypełniają braki z Bios-a, pozwalając swobodnie, z poziomu systemy Windows cieszyć się dobrodziejstwem dodatkowej mocy podzespołów.

Kolejna płyta to M85M-US2H posiadająca w swoim wyposażeniu zintegrowany układ graficzny firmy Nvidia GF8200. Konstrukcja ta bezpośrednio konkuruje z układami AMD ATI 3300 i 3200. Porównanie obu układów oraz więcej szczegółów dotyczących wydajności zobaczycie na wykresach i przeczytacie w dalszej części recenzji. Oczywiście Bios jest oparty na aplikacji firmy Award Software a jej funkcjonalność prezentuje się podobnie jak opisanej powyżej z tą różnicą że dodano funkcje regulacji wydajności układu graficznego.
FSB Frequency
- Od 200MHz do 600MHz - krok 1MHz
PCIE Frequency
- Od 100 do 200MHz – krok 1MHz
DDR2 Voltage
- +0,1 V ~ +0,3V - krok 0,1V
HT Link Frequency
- 200MHz do ~ 1Ghz krok 200MHz
VGA Core Clock
Od - 1% do 50%











Funkcjonalność Bios nie daje wiele możliwości regulacji parametrami kluczowych podzespołów płyty głównej. Najbardziej elastycznie producent podszedł do podnoszenia możliwości zintegrowanego układu graficznego. Jego wydajność można było podnieść do wartości 50% cokolwiek to oznacza gdyż opis układu oraz wartości zegarów pozostawały bez zmian odczytując je za pomocą GPU Z-0.3.4, taką też wartość zastosowałem w testach. Tym samym chcąc podnieść wydajność układu grafiki musimy sięgnąć do zasobów Bios zmieniając opisany parametr. Pozostałe parametry można powiedzieć iż dają tylko symboliczne możliwości regulacji mieszcząc się w ciasnych ramach określonych przez producenta. Dodatkowe funkcje można odnaleźć w aplikacjach uruchamianych z poziomu systemu operacyjnego Windows, umieszczone są na dysku DVD załączonym do wyposażenia płyty.

Ostatnia z opisywanych to płyta M61PME-S2P jak już wiadomo to konstrukcja prezentująca całościowo ekonomiczne podejście,co do zagadnienia wyposażenia komputera oraz wydajności poszczególnych podzespołów. Lista możliwości dostępnych z poziomu Bios jest nader skromna i praktycznie ogranicza się do jednej opcji pozwalającej podnieść domyślne taktowanie zintegrowanego układu graficznego VGA Core Clock w przedziale od 1% do 50%. Rozwiązanie pozwalające podnieść taktowanie VGA znamy już z poprzedniej płyty, inne funkcje odnoszące się do parametrów poszczególnych podzespołów nie dają takich możliwości.










Jak widać na zdjęciach przedstawiających poszczególne kart menu Bios potencjalni użytkownicy maja do dyspozycji niezbędny zestaw funkcji pozwalający prawidłowo skonfigurować poszczególne podzespoły komputera. Rozwiązanie to zadowoli wszystkich, którzy pragną wydać niewielkie pieniądze na zestaw komputerowy niezbędny do uruchomienia aplikacji biurowych czy połączenia z Net Works.

Strona 5 z 8 <<<12345678>>>