2009-09-07 13:41
Autor: Mirosław Langer (lami)
15

3x Gigabyte Socket AM2+ AM3 Ready

Strona 6 - Testy CPU HTT

Wstępna prezentacja poszczególnych płyt za nami, znamy wygląd opakowań, zapoznaliśmy się z wyglądem poszczególnych PCB oraz dokonaliśmy przeglądu Bios-ów poszczególnych płyt. Przy pomocy programu CPU-Z łatwo rozpoznać rodzaj procesora oraz płytę główna jej aktualną rewizję czy zainstalowaną wersję aplikacji Bios. Ten niepozorny oraz niewielki program posiada w najnowszej wersji również moduł odczytujący parametry karty graficznej zainstalowanej na płycie. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące testowanych płyt i podzespołów zastosowanych przy testach podaję poniżej ich nazwy oraz typy:
AMD Phenom II X3 720;
Pamięci DDR2 AData 2x2 GB 800MHz;
Zasilacz Chieftec 750W;
System operacyjny Windows Vista 32 bit;
GeForce 8800 GT (Palit)
Prezentację rozpoczyna płyta MA790X-UD4 następnie M85M-US2H oraz M61PME-S2P.





Prezentacja za nami, zatem przychodzę do przedstawienia możliwościami magistrali HTT poszczególnych płyt głównych. Na wykresie umieściłem zestawienie przedstawiające częstotliwości pracy osiągnięte przez magistralę HTT w zestawieniu z wynikami jakie osiągnąłem podczas podkręcania CPU i jego maksymalnie stabilnej częstotliwości pracy.



Oglądając wyniki nie trudno zauważyć iż dwie płyty MA790X-UD4 i M85M-US2H uzyskały podobne wyniki. Niewielką przewagę w obydwu kategoriach (CPU , HTT) uzyskała płyta M85M-US2H , która stabilnie pracowała przy częstotliwości HTT 260 MHz oraz osiągnęła taktowanie procesora 3675 MHz przy mnożniku 17,5 i magistrali 210 MHz. Osiągnięcie to należy uznać za doskonały wynik biorąc pod uwagę fakt że płyta nie posiada specjalnych preferencji producenta do osiągania wyśrubowanych wyników. Należy podkreślić że wszelkie operacje przetaktowania były przeprowadzone z poziomu Windows, tym samym można powiedzieć iż ta płyta jest idealnym produktem dla użytkowników niewtajemniczonych w arkana Bios-a.





Na zdjęciu widoczny jest również wynik benchmarku układu graficznego płyty M85M-US2H, wartość 34,2 fps jest minimalnie lepszy od testów na standardowych ustawieniach CPU czyli 14 x 200 MHz. Wynik publikuję w dalszej części recenzji.
Kolejna płyta to pozbawiona zintegrowanej grafiki MA790X-UD4. Wyniki testów mogą zaskakiwać, płyta bardziej predysponowana do przetaktowania CPU niż poprzednia przegrywa zarówno na polu taktowania magistrali HTT jak częstotliwości pracy CPU. Tym samym potwierdziły się moje przypuszczenia z poprzedniej recenzji, iż na tych chipach, niezbędne jest podnoszenie napięcia zasilania zarówno CPU jak i mostka północnego. Płyta posiada takie możliwości,a z poziomu Bios można taką operację przeprowadzić, wprawdzie zakres dostępnych opcji jest mocno ograniczony lecz pozwala na niewielkie korekty napięcia. Spaliły na panewce próby uruchomienia czwartego rdzenia X3@X4 procesora co udawało się na konstrukcjach opartych na chipsecie SB 750GX. Pomimo opcji ALL CORE dostępnej w Bios odblokowanie czwartego rdzenia było niemożliwe, tym samym potwierdza się to iż tylko wydzielone chipy AMD posiadają takie możliwości.
Jak wynika z wykresu najsłabszy wynik osiągnęła płyta M61PME-S2P co nie jest żadną niespodzianką biorąc pod uwagę konstrukcję płyt oraz jej mocno okrojone możliwości, które producent ograniczył do niezbędnego minimum. Trzeba podkreślić że pomimo widocznych słabości konstrukcyjnych płyta podczas testów pozwoliła by procesor pracował z częstotliwością 3610 MHz. Ten wynik nie przynosi wstydu oraz jest dowodem na to że producent celowo ograniczył możliwości owerclockingu by usadowić produkt w kategorii ekonomicznej.

Strona 6 z 8 <<<12345678>>>