2006-01-17 20:29
Autor: Greg_u
59

Linux Ubuntu 5.10 - alternatywa dla Windows?

Strona 1 - Wstęp

Linux to system operacyjny dla komputerów, jak również jego jądro. Kompletny system operacyjny (jądro i programy użytkownika) jest przez niektórych (m.in. projekt GNU oraz Debian) nazywany GNU/Linux, niemniej w niniejszym artykule przyjęto prostszą wersję nazewnictwa (bez przedrostka "GNU/").

Linux zaczął powstawać w 1991 roku, kiedy to fiński programista, Linus Torvalds stworzył jądro nowego systemu operacyjnego przeznaczonego do pracy z procesorami rodziny 80386 firmy Intel. Informacje o systemie, opublikowane przez Torvaldsa na internetowej liście dyskusyjnej, spotkały się z dużym zainteresowaniem i wkrótce przy rozwoju systemu pracowała już grupa ludzi. Znacznie przyspieszyło to jego rozwój – otrzymał on później nazwę "Linux".
Im bardziej system ten stawał się popularny, tym więcej ludzi wspierało jego rozwój. Proces ten trwa do dziś, a liczbę użytkowników różnych dystrybucji Linuksa szacuje się obecnie na wiele milionów na całym świecie.

Sama nazwa pochodzi ze zbitki słów Linus (będącego imieniem twórcy) i Unix (Linus' Unix).
Nie przyjęła się proponowana przez Torvaldsa nazwa Freax.
Nazwa "Linux" informuje nas także że nie jest to system Unix: Linux Is Not UNIX.

Linux charakteryzuje się dużą zgodnością ze standardami ANSI i POSIX, jest wielozadaniowy, wielowątkowy, wielobieżny, ma monolityczną budowę (choć z obsługą modułów - najczęściej zawierającymi sterowniki urządzeń), a także wsparcie dla klastrów i architektury SMP (w najnowszych wersjach także NUMA). Jest bardzo wydajny, stabilny i bezpieczny. Działa na wielu platformach sprzętowych i obsługuje blisko 50 systemów plików.

Linux przede wszystkim stosowany jest na systemach serwerowych (serwery WWW, FTP, e-mail i inne), jako zapory sieciowe (firewall), a także w systemach osadzonych oraz w niektórych odtwarzaczach DVD. Ze względu na powstanie i rozwój dystrybucji o łatwej instalacji, graficznym wyglądzie i bogactwie wydajnego oprogramowania przewiduje się szerokie wejście Linuksa na rynek biurowy i domowy. Rządy kilku państw europejskich prowadzą wdrożenia Linuksa na komputerach administracji państwowej. Ponadto z Linuksa korzystają agencje wywiadowcze i kontrwywiad, ze względu na bezpieczeństwo, stabilność oraz możliwość audytu oraz modyfikacji kodu (dostępność kodu źródłowego). Niezawodność tego systemu została doceniona przez niektóre banki i instytucje finansowe korzystające z Linuksa (np. system notowań Wall Street oparty jest na tym systemie operacyjnym). Linux jest używany w większości superkomputerów z listy TOP500.

Protoplastą Ubuntu jest Debian - projekt, którego głównym celem jest stworzenie wolnej dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux przez ochotników na całym świecie.
Wewnątrz Debiana istnieją również projekty, mające na celu stworzenie dystrybucji systemu GNU/Hurd, BSD a nawet dystrybucji wolnego oprogramowania na platformę Windows.
Debian cieszy się opinią stabilnego systemu o wysokiej jakości i łatwego do aktualizacji.
Jest jednak często krytykowany za zbyt rzadkie wydania wersji stabilnych oraz za trudny w obsłudze instalator.
Debian korzysta z pakietów DEB. Podstawowym instalatorem pakietów jest dpkg - instalator niskiego poziomu obsługiwany z linii poleceń, lub jego bardziej zaawansowany odpowiednik - APT, w którym wiele czynności jest zautomatyzowanych (pobieranie pakietów, rozwiązywanie zależności między pakietami). Do wygodniejszego zarządzania pakietami, Debian dysponuje nakładkami na powyższe narzędzia - dselect oraz nowszy – aptitude.

I tu wkracza Ubuntu, mający za zadanie połączyć stabilność debiana a świeżością dostępnego oprogramowania.

Termin Ubuntu wywodzi się z Republiki Południowej Afryki i oznacza "humanizm dla innych" (ang. humanity towards others).
Ubuntu 5.10 jest kompletną dystrybucją systemu operacyjnego GNU/Linux bazującą na dystrybucji Debian (wersji SID). Projekt ten jest sponsorowany jest przez firmę Marka Shuttlewortha - Canonical Ltd.
W odróżnieniu od Debiana dystrybucja Ubuntu ma być wydawana co pół roku, zapewniając 18 miesięczny okres wsparcia dla każdego z wydań.
Pierwsze wydanie dystrybucji Ubuntu miało miejsce 20 października 2004 roku. Był to Ubuntu Linux 4.10 "Warty Warthog". 7 kwietnia 2005 roku została wydana następna stabilna wersja - Ubuntu 5.04 "The Hoary Hedgehog". Po kolejnym, półrocznym cyklu, a dokładnie 13 października 2005 r wydano dystrybucję 5.10 "Breezy Badger".
Dystrybucja wspiera następujące architektury cpu: i386 (Intel Pentium, AMD Athlon oraz inne), 64-bitowe (AMD64, Athlon64, Opteron, EM64T Intel Xeon) i PowerPC (Apple iBook, Powerbook, G3, G4 oraz G5).
Do komfortowej pracy zalecałbym pamięci ram 512 mb oraz przestrzeni dyskowej 20 gb.
Na bazie Ubuntu powstały wersję z innym menedżerem graficznym: Kubuntu (zawierający KDE) oraz Xubuntu (zawierający lekkie środowisko graficzne XFCE4). Powstała też wersja edukacyjna – szkolna Edubuntu oraz Ubuntu Server (dla rozwiązań serwerowych) nie mająca środowiska graficznego.

Krótka specyfikacja systemu znajdującego się na płytce Ubuntu 5.10 64-bit:
Linux kernel 2.6.12-9
x.org 6.8.2
alsa 1.0.9
openoffice.org 2 beta 2 (1.9.129)
GIMP 2.2.8
Firefox 1.0.7 (wersja lokalizacyjna angielska)
Evolution 2.4.1
Gnome 2.12.1
Bittorrent client
GAIM 1.5.0
X-Chat 2.4.4
Rhythmbox 0.9.0
Serpentine 0.6.3 (Audio CD burner)
Totem 1.2.0
gstreamer 0.8.11
...jako jeden z niewielu system obsługuję hibernację i wykrył obydwa dyski sata.
Obsługiwany sprzęt: https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupport

Instalacja na konfiguracji sprzętowej:
Amd 64 2250 MHz, DFI NF4 SLI-DR, 2 GB ram-u, gf 6600gt sli, dyski sata 37 GB WD i 200 GB Seagate, dodatkowa karta I/O w wyjściem LPT włożona w slot PCI, drukarka hp Deskjet 1120C LPT, skaner Epson 2480 photo usb, modem sagem 800 usb, mysz Razor Diamondback usb oraz klawiatura MS Natural Multimedia Keyboard na ps/2.
System stawiany na dysku Seagate.

Strona 1 z 8 12345...8>>>