2006-01-17 20:29
Autor: Greg_u
59

Linux Ubuntu 5.10 - alternatywa dla Windows?

Strona 6 - Gry Linuxowe

Gry
Przykładowe gry znajdujące się w repezytorium ubuntu:

FlightGear - bardzo rozbudowany i realistyczny symulator lotu, wymaga ustawiania samolotu i bazy z poziomu konsoli. Duża ilość dostepnych modeli oraż mozliwość pobrania map z całego świata.

Planetpenguin-racer - proste “kultowe” wyścigi pingwina po ośnierzonych zlodowaciałych stokach.
Stare gry, aż się łezka w oku kręci
Wesnoth - prosta strategia turowa.
FreeCiv – wersja linuksowa gry civilization

Flight of the amazon queen i Beneath a steal sky - gry przygodowe 2D z lat 80 wymagajace uruchomienia scummvm i podania ścieżki. Oryginały chodziły pod dosem i amigą.
Vegastrike - kosmiczna gra handlowa uruchamiana z konsoli (odpowiedniki pod Windows: Elite i Privateer)

A może byśmy pograli w billarda? Np. foobilard instalujemy z SMP (Synaptic Menedzer Pakietów). Instalujemy, dorzucamy skrót lub dodajemy do panelu i mamy

Ponadto można spotkać klony gier takich jak Tetris, czy Boulder dash. Ponadto poprzez emulatory (dosbox - wiadomo dos, wine - Windows, gnbg - game boy, hatari - atari ST) mieć dostęp na inne platformy. Jak widać gry znajdujące się w repezytoriach nie grzeszą pięknością grafiki (wielki minus), no ale są przecież darmowe i robione przez wolontariuszy.

Gry natywne
Jedyną grą 64-bit. jest UT2004_64-bit (na przykładzie Demo). Jest to gra zoptymalizowana pod procesory 64-bitowe.

Nie zauważyłem żadnej różnicy pod względem wizualnym .... tylko gra dostała jakby przyspieszenia w porównaniu do wersji 32-bitowej.

Niestety inne gry wymagają tzw. emulacji środowiska 32-bit (tzw. chroot) aby poszły na pełnym systemie 64-bitowym.
Ani doom3 i guake4 nie uruchomiły się w środowisku 64-bitowym.

Tribal Trouble. Gra strategiczna czasu rzeczywistego. Dowodzimy hordą wikingów... Instalator pobieramy stąd: http://tribaltrouble.com/download.php?os=linux Wchodzimy do katalogu gdzie pobraliśmy za pomocą Terminala i wpisujemy:

sh TribalTroubleSetup.sh
cd tribaltrouble
./tribaltrouble

Ponadto mamy ikonkę na pulpicie.

Gry windowsowe chodzące pod emulatorem Wine ( http://www.winehq.com/).
(http://appdb.winehq.org/distributionView.php?iDistributionId=17).
Strona domowa cedegi http://transgaming.org/.

Lista gier kompatybilnych (czytaj chodzących) pod Ubuntu 5.10:
windowsowe: http://doc.gwos.org/index.php/Non_Native_Game.
natywne: http://doc.gwos.org/index.php/Native_Games.
Co nie oznacza, że inne nie będą chodziły. Być może nie były testowane. Pytania na temat instalacji gier zapraszam na nasze forum i ponadto polecam forum Ubuntu
http://ubuntuforums.org/forumdisplay.php?f=90 -> angielskojęzyczna
http://forum.ubuntu.pl/ -> polskie forum sympatyków tego systemu.

Ponadto zanim zainstalujecie daną grę spod Windows (i nie tylko) polecałbym dokładnie przeszukanie różnych for na ten temat, czyli HOWTO (czytaj: Jak to zrobić).
Jak widać asortyment gier pod Ubuntu (czyt. linuksa) jest bardzo skromny. Nie instalowałem gier windowsowych, ponieważ są "ogólnodostępne", a ustawienia mogą przebiegać trochę inaczej na różnych konfiguracjach sprzętowych ... a po drugie: zakładam, że linuks będzie drugim systemem operacyjnym w Waszym komputerze.

Programy i gry z którymi miałem problem: sodipodi, program do rysowania wektorowego -> nie uruchamiał się ... i zostało poprawione (aktualizacja), gl-117: gra-symulator -> czarny ekran.

Quake4 demo
Pobieramy grę ze strony ID lub któregoś z mirrorów lustrzanych, a dokładnie quake4-linux-1.0-demo.x86.run. Następnie za pomocą Terminala instalujemy komendą:

sudo sh quake4-linux-1.0-demo.x86.run

Nastepnie podczas instalacji zapyta o kilka rzeczy: bibliotekę glibc znajdującą się w systemie, licencję, o przejrzeniu ewentualnym pliku readme, poda ścieżkę instalacyjną oraz dowiązaniu linku (ważne do późniejszego wrzucenia skrótu -> aktywatora na pulpit). Po przejściu przez proces instalacyjny możemy się delektować grą.

Strona 6 z 8 <<<12345678>>>