2006-01-17 20:29
Autor: Greg_u
59

Linux Ubuntu 5.10 - alternatywa dla Windows?

Strona 5 - Oprogramowanie

Programy pod Ubuntu

Systemy linuksowe zawierają w swoich dystrybucjach wiele darmowego oprogramowania, które swoją jakością i możliwościami powinno zadowolić przeciętnego użytkownika. Przyjrzyjmy się niektórym.

Na pierwszy ogień poszedł OpenOffice (odpowiednik MS Office), a dokładniej Writer (Word). Wszystko ładnie po polsku, kombinacja klawiszy podstawowych taka sama jak w Microsoftowym odpowiedniku, autouzupełnianie wyrazów, słownik poprawnie działający, podobne paski narzędziowe. Jedyny minus jaki zauważyłem to pomoc ... w języku angielskim.

Gimp (odpowiednik np Corel Photo Paint). Po uruchomieniu od razu widać modułową konstrukcję tego programu. W osobnym oknie narzędzia podstawowe. W drugim oknie obrazek.

Blender (odpowiednik 3ds max) z nakładką wizualizacji yafray, ten program mnie powala swoją mocą i możliwościami. Niestety tylko w wersji angielskiej.

Qcad (odpowiednik AutoCad LT) jest prostym narzędziem do tworzenia rysunków 2D. Spolszczona wersja ma brak lokalizacyjnych czcionek i nieprzetłumaczona jest pomoc.

Scribus. Edytor tekstu, który śmiało może spełniać funkcje programu DTP (Desktop Publishing) dla systemów linuksowych. Scribus posiada wiekszość funkcji, dostępnych w komercyjnych programach DTP. Obsługuje m.in. import i eksport plików w formacie PDF, EPS, SVG, zapewnia również pełne wsparcie dla standardu kolorów i separacji CMYK. Menu w języku polskim, niestety brak czcionek lokalizacyjnych.

Evolution

jest rozbudowanym klientem pocztowym. Zawiera klienta poczty i kalendarz. Obsługuje wiele skrzynek pocztowych. Pozwala na tworzenie wielu profili użytkownika (różnych kont), tworzenie folderów, posiada zaawansowane opcje dotyczące filtrowanie poczty, dzięki czemu można znacznie ograniczyć ilość napływającego spamu.

Bluefish Editor jest rozbudowanym edytorem stron html, menu w języku polskim.

Rcalc jest łatwym w obsłudze kalkulatorem. Po uruchomieniu pojawia się znak zachęty kursora. Wpisujemy równanie .... i wynik gotowy

Totem - odtwarzacz filmów. Zintegrowany z pulpitem gnome multmedialny odtwarzacz. Łatwy w obsłudze i konfiguracji.

VLC – multimedialny odtwarzacz z funkcją odsłuchiwania radia internetowego (ponad 3800 stacji dostępnych) - gorąco polecam.

Rythmbox Music Player - prosty odtwarzacz muzyki z możliwością słuchania radia internetowego.

Nautilius - jest podstawowym menadżerem plików w gnome.

Innym menadżerem plików jest Gnome Commander ... stylizowany na dosowskiego Nortona Commander'a

Programy do nagrywania płyt CD i DVD: K3b, GnomeBaker i X-CD-Roast.

Niestety możliwości przedstawienia programów wykracza poza zasięg tego artykułu. Przedstawiłem tylko małą próbkę tego co dostajemy instalując Ubuntu. Poprzez internet mamy dostęp do tysięcy programów/programików w ramach dystrybucji. Polecam instalację za pomocą Menadżera Pakietów Synaptic.

Dla mniej wprawnych użytkowników pingwina za pomocą Add Aplications czyli dodaj usuń programy jak w odpowiedniku Windows.

Strona 5 z 8 <<<12345678>>>