2006-01-17 20:29
Autor: Greg_u
59

Linux Ubuntu 5.10 - alternatywa dla Windows?

Strona 2 - Instalacja

Instalacja, czyli Ubuntu i Windows w jednym stali komputerze.

Ściągamy dystrybucję z jednego z mirrorów, wypalamy i mamy już płytkę gotową. W Windowsie wydzielamy rozmiar na dysku ok. 20 gb. Dzielimy go na dwie partycje np. 19 gb (system) i maks. 1 gb (swap czyli plik wymiany). Nie formatujemy, ani nie przydzielamy literek do tych partycji.

Teraz trochę napiszę o nazewnictwie numeracji partycji i dysków w linuksie. Dysk ide nazywany jest hd, dysk sata, scsi nazywany jest sd. Numer dysku jest przypisany literom alfabetu, natomiast numer partycji - cyfrom. Na przykład:
Jeśli mamy 1 dysk i trzy partycje Windowsa:
C - hda1 (ide), sda1 (sata lub scsi) i odpowiednio D - hda2, sda2, E - hda3, sda3 Drugi dysk i partycja F - hdb1, sdb1.

Dla tych, którzy mają połączenie z Internetem poprzez kartę sieciową przydadzą się ustawienia tej karty pod Windowsem. Jako, że większość użytkowników naszego serwisu używa modeli adsl sagem opis instalacji będzie robiony pod nich.

No to zaczynamy - show must go on.
Wkładamy płytkę do napędu i wita nas oto taki miły ekran:

Naciskamy enter ...
i przechodzimy w tryb czytelnej instalacji tekstowej, wybieramy język (polski) i klawiaturę. Potem wybieramy nazwę komputera (hostname) oraz ustawiamy partycję ręcznie:
... czyli Modyfikuj ręcznie tablicę partycji


- przeznaczony pod system główny katalog ze znakiem: / , system plików ext3 lub reiserfs (zalecam)
- przeznaczony na pamięć wymiany - swap
- ponadto ustawiamy boot na pierwszej partycji dysku, najczęściej jest to C w systemie Windows.


piorun oznacza partycję bootowalną, uśmiechnięta buźka - przeznaczone pod Ubuntu, reiserfs - system plików, znak / główny system plików, swap to już wiadomo.

Przechodzimy niżej i zapisujemy partycje na dysku.
Po zatwierdzeniu ustawienia zostaną wpisane na dysk.
Instalator sformatuje przydzielone mu partycję, skopiuje pliki na dysk, wykryję urządzenia, zapyta o strefę czasową, podajemy użytkownika w postaci nick i hasła.

Jeśli na tym etapie nie zapyta o konto root-a, to się nie przejmujmy. Nadrobimy potem.

Trwa rozpakowywanie plików, na tym etapie może się zapytać o upgrade poprzez internet. Na samym końcu instalacji zapyta się o rozdzielczości ekranu. ... to już wszystko. Instalacja zakończona.
Powinniśmy się zalogować do systemu.

System wykrył poprawnie wszystkie komponenty oprócz modemu sagem. Ba nawet i więcej. Mając klawiaturę multimedialną sam przyporządkował klawisze dodatkowych opcji odpowiednim programom i funkcjom. Tak samo poprawnie przyporządkował przyciski myszki.

Strona 2 z 8 <<<123456...8>>>