2008-05-28 20:59
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
2

Myszy Genius Traveler 515 & 915 Laser

Strona 2 - Traveler 515

Już przy pierwszym kontakcie z modelem Genius Traveler 515 Laser, naszą uwagę zwróci duże okrągłe okienko w miejscu, gdzie zazwyczaj spodziewamy się kółka scrolla. Jednak zanim przejdziemy do tego gadżetu, rzućmy okiem na resztę gryzonia.
Myszkę zaprojektowano symetrycznie, dzięki czemu bez trudno będą mogli z niej skorzystać zarówno użytkownicy prawo, jak i leworęczni. Jej boki pokryto warstwą gumo-podobnego tworzywa, co zwiększa przyczepność chwytu, jak i zapobiega nadmiernemu poceniu się palców przytrzymujących jej korpus. Przyciski tworzą jednolitą całość z grzbietem Travelera, co daje zarówno nowoczesny wygląd, jednocześnie obniżając koszta montażu (mniej ruchomych części). Co ważne, pokryto ją matową warstwą lakieru (grafitowy metalik), który podobnie jak „gumowane” boczki, znacznie redukuje pocenie się dłoni. Jak już wielokrotnie pisałem, zwracam na to szczególną uwagę, jako użytkownik dość dobrego produktu, jakim jest mysz A4Tech serii X7, gdzie właśnie wszystko jest super, prócz lśniącej, lakierowanej na wysoki połysk powierzchni przycisków, grzbietu i nawet bocznych chwytów.
Ostatnio nawet zmieniłem optyczny model X7 na laserową wersję DF, jednak producent nie zmienił podejścia do tematu i nadal, prócz jej lewego boku, jest „świecąco gładka”, co w połączeniu z czarnym kolorem po dłuższym graniu nie wygląda zbyt ładnie na jej powierzchni ... No ale u Geniusa tutaj nie mogę do tego przyczepić. Nawet dłuższa praca nie męczy dłoni nadmierną wilgotnością.






Pod spodem tylko laserowe „oczko” i szerokie ślizgacze. Traveler 515 pracuje domyślnie z czułością sensora 1600 DPI, co może być przydatne przy poruszaniu kursorem po powierzchni panoramicznego ekranu. Jednak jeśli dla kogoś to zdecydowanie za nerwowy sposób przemieszczania sioę kursora, to bez trudu może zmienić czułość do 800 DPI. Zmianę czułości robimy przez jednoczesne wciśnięcie wszystkich trzech przycisków (trzeci to scroll) i przytrzymanie ich przez trzy sekundy.


To co może spodobać się posiadaczom dużych monitorów, to dość znaczna długość kabla Travelera. 164 centymetry pozwolą na dość znaczne oddalenie się od 24 matrycy. Kabel zakończony jest wtyczką USB. W komplecie nie znajdziemy przejściówki na starsze gniazdo PS2.


Po podłączeniu myszy do komputera system operacyjny (testowane pod Windows XP i Vista), wykryje nowe urządzenie USB i bezproblemowo przydzieli mu podstawowe sterowniki. W zasadzie od tej pory możemy już korzystać z większości oferowanych przez mysz funkcji.
Genius 515 szczególnie ładnie wygląda o zmroku, kiedy jego „magiczny” scroll ożywa błękitnym blaskiem.




Do tego typu „rolki” trzeba się po prostu przyzwyczaić. Kiedy przyzwyczajeni do kręcenia kółkiem w tradycyjnym rozwiązaniu, kładziemy palec na szkiełku optycznego sensora rejestrującego ruch wskazującego palca, to czegoś nam brakuje. Dodatkowo nieruchoma, przejrzysta powierzchnia stawia wyraźny opór opuszkowi palca. Jednak to, co na pewno docenimy w rozwiązaniu OPTO-Whell, to bezkresna, wszechobecna i niesamowita cisza ... Kiedy siedzimy nocną porą przy komputerze, terkot konwencjonalnego scrolla wydaje się odgłosem nadchodzącej burzy. Jest to szczególnie dotkliwe przy tańszych, nie markowych produktach. Niedawno miałem przyjemność testować bezprzewodowego gryzonia firmy Natec (zestaw Octopus), gdzie scroll w myszy był rewelacyjnie cichy, ale Geniusowskie, optyczne rozwiązanie bije wszystkie na głowę. Tam po prostu nie słychać nic.
Dodam, że po zainstalowaniu oprogramowania, świetlny scroll działa w czterech kierunkach (4D), co jest niezwykle przydatne przy pracy, na przykład z arkuszami Excela, których szerokie kolumny potrafią znacznie przekroczyć horyzontalne możliwości wyświetlania obrazu. Wtedy właśnie niewielki ruch palca w bok pozwoli na sprawne przemieszczanie się z lewej na prawą stronę arkusza i na odwrót. Co prawda wymaga to trochę wprawy, bo zbyt gwałtowny przesuw palucha przewinie nam bezwzględnie całość tabelek w skrajne położenie. Trening czyni mistrza i jak wspominałem, kiedy się przyzwyczaimy do nieco odmiennej eksploatacji tej innowacji, szybko docenimy jej zalety.
Świetlny scroll działa oczywiście jako trzeci przycisk, którym możemy na przykład włączyć szybkie przewijanie strony internetowej.

Strona 2 z 6 <<<123456>>>