2008-02-26 15:43
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
30

Notebook AMILO Pi 2530

Strona 5 - W środku ...

Zaglądaliśmy do wnętrza Amilo, ale z samego patrzenia niewiele się dowiemy. Znacznie więcej powie nam już sam system Windows Vista. Dowiemy się z niego, że nasz notebook dysponuje procesorem Intel Core 2 Duo T7300 pracujący z prędkością 2 GHz, współpracujący z szyną FSB 800 i wspierany przez 4 MB pamięci podręcznej L2 cache oraz 1 GB pamięci RAM (maksymalnie płyta główna przyjmie 2 GB pamięci).


Vista ma wbudowany benchmark wydajności komputera, który w przypadku Amilo 2530 wskazał wynik 3.5 punktu. Wydaje się, że to dość mało w porównaniu do najwyższej możliwej oceny 5.9. Benchmark Visty przydziela jednak ocenę do najsłabszego testowanego elementu w naszym komputerze, więc kiedy przyjrzymy się dokładniej wynikom pełnego testu, nie wygląda to już tak źle. Okazuje się że najsłabszym elementem tego urządzenia jest karta graficzna Radeon X2300 ... najsłabszym, ale wcale nie takim słabym, jak się okazało w teście gier ... ale o tym trochę później.


Aby więcej dowiedzieć się o podzespołach tego notebooka, wystarczy kilka podstawowych aplikacji, jak CPU-Z, GPU_Z czy nawet systemowy Menadżer Urządzeń. Zobaczmy co programy te ujawnią we wnętrzu Amilo :






Jak widać, płyta główna oparta jest na na chipsecie Intel 965PM (wraz z mostkiem południowym ICH 8-M), natomiast pamięci RAM to moduł DDR 2 PC 5300, pracujący z prędkością efektywną 667 MHz.
Za pomocą GPU_Z przyjrzymy się dokładniej Radeonowi w wersji mobilnej ...


Jak widać ze screena, układ ten pracuje z prędkością 480 MHz, natomiast jego 128 MB (szyna danych 64 bit) pamięci osiągnie maksymalnie 375 MHz. Nie są to może imponujące dane w porównaniu do dzisiejszych PCtów, ale na notebook do zadań biurowych i odtwarzania multimediów, to aż nadto.
Dużo dowiemy się również z Menadżera Urządzeń, stanowiącego narzędzie systemowe, natomiast pracę procesora i wykorzystanie pamięci sprawdzimy za pomocą Menadżera Zadań



Na uwagę zasługuje również dysk twardy. Jest to nowoczesna konstrukcja Fujitsu MHW2080BH. Ten 80 Gigabajtowy dysk wyposażono w interfejs Serial ATA (SATA - 1.5Gb/s) i technologię Native Command Queuing (NCQ). Jego talerze wirują z prędkością 5400 obrotów na minutę, co zapewnia mu wystarczającą wydajność. Co ważne, pracuje on niemal zupełnie bezgłośnie i tylko przy intensywnym wczytywaniu dużych folderów ze zdjęciami, słychać było delikatny, sporadyczny grzechot głowicy. Dysk uzyskał w teście Visty drugą, najwyższą notę 4.9 (obok pamięci RAM) w składnikach Amilo.

Strona 5 z 8 <<<12345678>>>