2006-06-27 20:06
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
21

Obudowy SilverStone Temjin

Strona 5 - Temjin TJ08

Stylistyka przedniego panelu SilverStone TJ08 nawiązuje do większej Temjin Gloria (niewątpliwie wyszła spod ręki tego samego stylisty). Obudowa przeznaczona jest dla płyt głównych formatu MiniATX, który zdobywa coraz szerszą grupę zwolenników. Niewielkie wymiary przy niemal tych samych możliwościach obliczeniowych, co większe platformy (no może z wyjątkiem technologii SLI i z mniejszą ilością gniazd PCI), kuszą możliwością zbudowania wydajnego komputera, przy jednocześnie dość niewielkich wymiarach obudowy. Spore zainteresowanie komputerami typu MediaCenter wróży temu standardowi, długą przyszłość.
Mniejsza obudowa oznacza mniej miejsca na podzespoły składowe komputera. Miałem już do czynienia z różnymi tanimi „ubrankami” tego typu, które sprawiały czasami kłopoty przy montażu „wnętrzności”(kłopoty z układaniem kabli zasilacza (ciasnota), zakleszczające się w połowie napędy optyczne o ile w ogóle były przewidziane dwa, HDD w „niezdrowej” bocznej pozycji), lub w większości z powodu zbyt słabych mini zasilaczy dla nich przeznaczonych.
A co zaproponuje nam wytworna SilverStone ? ... zaraz zobaczymy.


Jak wspominałem, przedni panel (również wykonany z grubego aluminium 0.5 cm) jest bardzo podobny stylistycznie do wcześniej omawianej obudowy.



Największą różnicą (prócz wymiarów) są dwie zatoki 5.25 cala dla napędów optycznych, brak klapki ukrywającej łącza dodatkowe i wielki otwór wykończony ozdobną, metalową siatką wypełniony filtrem przeciw kurzowym.


Jak łatwo się domyślać, znajdziemy za nim wentylator ssący, ale o tym później. Diody LED (POWER i HDD) powędrowały na prawą stronę, podobnie jak przyciski włącznika i resetu.


Powłoka lakiernicza (pomimo że również czarna) nie jest już „na wysoki połysk” ale bardziej matowa z lekko chropowatą fakturą (w ofercie jest również obudowa srebrna).


W bocznej pokrywie wycięto otwory wentylacyjne, jednak nie znajdziemy już na nich filtra przeciwpyłowego.


Szkielet i jego osłony również wykonano z grubej, solidnej, stalowej blachy. W Temjin TJ08 zastosowano już konwencjonalny układ osłon, czyli dwie boczne pokrywy i górna, osobna część usztywniająca całość konstrukcji.


W środku nie jest tak ciasno, jak mogło się wydawać patrząc na obudowę z zewnątrz. Dużym plusem jest to, że producent przewidział miejsce na pełno wymiarowy zasilacz. Możemy więc swobodnie dostosować go do naszych potrzeb (wybór w mini zasilaczach jest u nas bardzo skąpy).
Tylna ścianka ogranicza się do otworu na zasilacz i gniazda z wyjściami naszej płyty (bez maskownicy), wentylatora 120 x 120 mm. Osłoniętego metalowym grilem oraz czterech miejsc na karty rozszerzeń zaślepionych „śledziami”


Platforma do montażu płyty głównej jest równie solidnie usztywniona, jak u większej siostry. Dla zmniejszenia masy całej konstrukcji, w platformie wycięto otwory a ich krawędzie wytłoczono do środka, co uodporniło ją na ewentualny nacisk przy montażu elementów komputera.


W module dla napędów optycznych, stacji FLOP i dysku twardego nie zastosowano niestety zestawów szybkiego montażu. Musimy tutaj polegać na tradycyjnych wkrętach, które znajdziemy w wyposażeniu wraz z instrukcją obsługi (w zestawie – wkręty, gwintowane kołeczki dystansowe, sygnalizator dźwiękowy podłączany do płyty głównej)



Pod podwójnym miejscem dla stacji dyskietek (lub czytnika Flash) mamy jedno miejsca na dysk twardy. Jednak jeśli będzie taka potrzeba, możemy zainstalować drugi przykręcając go do wystających blaszek u spodu modułu.
W dolnej części jest sporo przestrzeni. Śmiało możemy więc zamontować na płycie głównej kartę graficzną wielkości Radeona X1900XTX. Umiejscowienie wentylatora 120 x 120 mm (identycznego jak w Temjin Gloria) doskonale nadaje się na użycie karty graficznej chłodzonej pasywnie (radiator bez wentylatora). Powietrze zasysane z bezpośrednio z otoczenia (przez siatkę we frontowym panelu) i nawiewane w kierunku karty, z pewnością poradzi sobie z odebraniem energii cieplnej mocnego GPU. Tylny wentylator zajmie się wyrzuceniem z obudowy niepożądanego gorąca.



Na samym spodzie znajdziemy znajome przewody (w niebieskich koszulkach + jeden czarny). Ich funkcje są identyczne jak u Glorii (2 x USB, Firewire, Audio AC 97 i HD Audio) i łączą płytę z gniazdami na przednim panelu



Nie dysponuję niestety płytą w formacie MiniATX, więc nie mogłem przeprowadzić „fizycznych” prób tej obudowy.

Strona 5 z 6 <<<123456>>>