2006-06-27 20:06
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
21

Obudowy SilverStone Temjin

Strona 6 - Funkcjonalność i podsumowanie

SilverStone Gloria, pomimo napędów niedobranych kolorystycznie, prezentowała się ładnie w nowym miejscu swojej pracy.


Po naciśnięciu guzika POWER, frontowy panel ożywił się intensywnie niebieskim światłem diody LED sygnalizującym włączone zasilanie. Po chwili dołączyła do niej druga dioda (również niebieska), obrazując miganiem pracę twardego dysku ...


Pierwsze co nasunęło mi się po uruchomieniu komputera, załadowaniu systemu (bo do momentu uruchomienia sterownika, karta graficzna – GF 7800GT pracuje na pełnych obrotach głośno szumiąc), to cisza. Nawet syn siedzący niedaleko mnie przy swoim komputerze, odwrócił głowę i spytał czy komputer „chodzi”. Dla pewności zdjąłem boczną pokrywę i sprawdziłem czy oba wentylatory w niej umieszczone działają. One naprawę działały ! Gruby aluminiowy panel, gruba blacha pokryw i brak w nich otworów wentylacyjnych, doskonale wytłumiają szumy pracujących w niej wentylatorów (łącznie z coolerem i kartą). Pomimo niewielkiej mocy (0.7W), przykładając rękę w okolicę tylnego wentylatora, czuć wyraźnie „ciąg” wylatującego powietrza.
W środku obudowy znalazły się następujące części :
- Athlon 64 3500+ (2.2 MHz / 512 L2 Cache)
- Abit AN8 Ultra Socket 939 z pasywnym systemem chłodzenia – Q-OTES
- 1 GB pamięci PC 3200 (2 x 512 MB TwinMos)
- GeForce 7800GT (XFX z fabrycznie podniesionymi zegarami – 550 /1050 MHz)
- dwa napędy optyczne DVD
- stacja dyskietek FLOP
- dysk twardy Seagate 250 GB SATA II / 16 MB Cache
- cooler Coolink U8-120-1600 z dwoma wentylatorami 120 x 120 mm (ustawione na około 1000 RPM)
- zasilacz Tagan 430W serii U15 Easycon
- karta dźwiękowa AudioMax 7.1 PCIexpres (z zestawu płyty głównej)
- dwie karty sieciowe (wewnętrzna sieć domowa LAN)



W mojej „masowej” obudowie Codegena, którą lekko udoskonaliłem (większy wentylator wyrzutowy – 92 x 92 mm ustawiony na 1600 RPM ale i tak słyszalny), w te letnie dni miałem na procesorze 33 do 35 stopni na procesorze (pracując w Internecie – w grach około 48 st.), 48 stopni (IDLE) dla karty graficznej (podczas grania – około 70 st.). Chipset płyty pracował w zakresie 35 – 44 st. Zasilacz wskazywał od 37 do 46 stopni maksymalnie. Najbardziej przegrzewał mi się dysk twardy umieszczony nie daleko wylotu chłodzenia karty graficznej. Po godzinie względnie spokojnej pracy wskazywał 43 stopnie, ale już podczas grania potrafił osiągnąć 55 st. O ile inne parametry temperatur mnie nie martwiły, to ciekawy byłem o ile spadnie temperatura twardego owiewanego przez wentylator Glorii.
Po przesiadce do obudowy SilverStona, uruchomiłem komputer i wrzuciłem na pasek okienko programu Ewerest 2.2. Po około 30 minutach spokojnej pracy na stronie, sprawdziłem temperatury i tu lekkie zdziwienie ... przewidywalnie temperatura dysku spadła i to dość znacznie. Everest wskazywał od 34 do 42 max. (spadek o 13 st. podczas intensywnej pracy !). Za to inne temperatury zaskoczyły mnie w przeciwną stronę :
- procesor – 37 st. (wzrost o 3 st.) / w stresie 54 st.(+ 6 st.)
- chipset płyty - 36 st. (+ 2 st.) / 49 st.(+ 5 st.)
- karta graficzna – 51 st. (+ 3 st.) / 79 st. (+ 9 st.)
- zasilacz - 42 st. (+ 4st.) / 52 st. (+ 6 st.)
Zachodziłem w głowę, czym to jest spowodowane. Obroty wentylatorów „na oko” nie były aż tak małe. Oba pracowały z tą samą prędkością (mają identyczne oznaczenia) ... więc co? Chyba tylko to, co ma mniejsza obudowa TJ08, czyli dużą powierzchnię otworu wentylacyjnego na frontowym panelu. W Glorii są tylko wycięcia w dolnej części panelu, które nie są w stanie zassać tyle powietrza ile jest w stanie przepompować wentylator na nim umieszczony. W przedniej części ramy obudowy jest kilkanaście otworów (prawdopodobnie dla zmniejszenia masy), i niedostatek powietrza zaciąganego z zewnątrz, wentylator zaciąga z wnętrza obudowy. Po prostu miesza ciepłe ze świeżym. Nie sposób też pominąć faktu, że w obudowie może wystąpić niedomiar powietrza spowodowany brakiem otworów w pokrywach bocznych (w odróżnieniu od mniejszej „siostry”), blachy przylegają szczelnie a przecież wychodzi powietrze, które wyrzuca dodatkowo wentylator zasilacza ! W sytuacji niedoboru, powietrza dobrym rozwiązaniem było by wycięcie otworów w podstawie obudowy (wykończone siatką i filtrem przeciwpyłowym). Nie jest to z pewnością konstrukcja dla overklockerów.
Dla sprawdzenia mojej teorii wyciągnąłem jeden panel zasłaniający wolną zatokę na napędy optyczne, Skutek był niemal natychmiastowy i temperatury ruszyły w dół. Szczególnie odetchnął procesor (spadek do 35 st.) i zasilacz, który dostał wiatru i ustabilizował wskazania na 39 stopni podczas pracy w Internecie. Przykładając rękę do otworu zatoki, wyczuć można było powietrze zaciągane do środka.
Niestety mogę się tylko domyślać że obudowa SilverStone TJ08 wypadła by lepiej w dziedzinie wietrzenia. Jak wspominałem nie udało mi się załatwić na poczekaniu płyty w formacie MiniATX, więc mogę wymienić tylko jej same zalety. Niewątpliwie jest to przestrzeń jaką ona nam oferuje. Możliwość zastosowania zasilacza o standardowych wymiarach, miejsce na dwa dyski twarde jak i dużo miejsca na długie karty graficzne to prawdziwy atut tej konstrukcji. To wszystko w połączeniu z cichymi wentylatorami z pewnością pozwoli na stworzenie małego a za razem wydajnego komputera lub stacji multimedialnej.
Co dostaniemy od obudowy tej klasy? Na pewno materiały najwyższej jakości i sprzęt jakiego nie będzie miał sąsiad w promieniu wielu kilometrów. Dodatkowo uzyskamy jakość (duży plus za sztywność konstrukcji i brak brzęczenia np. podczas pracy napędów optycznych). Temjin Gloria to prawdziwa gratka dla miłośników ciszy. Wspaniale wytłumia szumy wentylatorów na podzespołach a miękkie „nóżki” na spodzie obudowy nie przenoszą żadnych wibracji z komputera na podłoże (i na odwrót). System szybkiego montażu napędów i dysków twardych ułatwi życie lubiącym majsterkować w swoim komputerze. Doskonale zaprojektowany „stojak” na HDD, pozwoli na łatwy i szybki dostęp do najgłębiej ukrytych podzespołów i okablowania. Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu wnętrzności naszej maszyny, zamek w zapięciach bocznej pokrywy, skutecznie uniemożliwi pozostałym domownikom dostęp do jego wnętrza. Cierpiący na przegrzane dyski twarde też znajdą tu ukojenie. Ich mechanika i elektronika skutecznie będzie schładzana przez duży wentylator. W zasadzie jedynym minusem (ale ważnym) jaki stwierdziłem w tym modelu, to kiepska wymiana powietrza we wnętrzu i luźno opadająca klapka zasłaniająca zewnętrzne łącza USB / Firewire / Audio.
Przyjemność posiadania takiego sprzętu, wiąże się niestety z dość znacznym wydatkiem. Za model TJ04 Gloria musimy zapłacić 525zł. Mniejsza TJ08B wymusi na nas rozstanie się z sumą 399zł. (ceny podane z firmy 4Max). Nie jest to mało biorąc pod uwagę że nie dostaniemy z nimi zasilacza. Jednak koszt kupna samych wentylatorów tej klasy (np. Papst 120 x 120 mm) to już spory wydatek (około 100zł.). Jeśli wziąć pod uwagę, że większość niewiele tańszych konstrukcji stosuje aluminium tylko jako dodatki do plastikowego panelu. frontowego (np. Chieftec), to całość nie będzie wydawała się już tak bardzo droga. Za jakość trzeba płacić ... tak u Mercedesa, jak u innych markowych producentów. W końcu zamiast drogiego BMW możemy kupić Daewoo Leganzę czy Opla Omegę ... też będziemy jeździć, ale czy to jest to samo ? Ocenę czy warto tyle zapłacić za „ubranko” dla naszego komputera, pozostawiam Wam. Ja osobiście cieszę się że mogłem zetknąć się z obudowami tej klasy i dochodzę do wniosku, że jednak warto. To czysta przyjemność mieć taki komputer pod biurkiem. W zasadzie każdy z odwiedzających mnie znajomych lub młodych kolegów syna, od razu po wejściu do pokoju zwracał uwagę na niecodzienny frontowy panel SilverStone TJ04 Gloria ... „Uuuu, masz nowy kopm bracie ... ale wypas ...„ – to słyszałem niemal za każdym razem, a przecież to tylko metalowa puszka na podzespoły ...



Dla obu produktów, za doskonałą jakość wykonania należy się odznaka Quality. Natomiast SilverStone TJ04 Gloria może bez obaw, być rekomendowaną obudową przez odznaczenie Rekomendacji IN4.

... choć nad wymianą powietrza należało by jeszcze troszkę popracować ...


ZALETY

- wysokiej jakości materiały (obie obudowy)
- doskonała jakość spasowania z sobą elementów (obie obudowy)
- ciche wentylatory w wyposażeniu (obie obudowy)
- łatwość montażu nośników danych (w modelu TJ04B Gloria)
- chłodzenie HDD (w modelu TJ04B Gloria)
- zabezpieczenie podzespołów (solidny zamek z kompletem kluczy) - (w modelu TJ04B Gloria)

WADY :

- mało wydajne przewietrzanie obudowy (zbyt mały dolot „świeżego” powietrza)- (w modelu TJ04B Gloria)
- wysoka cena (obie obudowy)

Serdeczne podziękowania dla firmy 4MAX, przedstawiciela firmy SilverStone, za udostępnienie sprzętu do testów.



Strona 6 z 6 <<<123456