2009-10-20 18:58
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
23

WD Caviar Green 2TB - WD20EADS

Strona 3 - Testy 2

Znacznie dokładniejszym programem jest HD TUNE PRO (niestety płatny, więc posłużę się wersją trialową). Tutaj mamy już sporo większych możliwości pomiarów i ich demonstracji za pomocą wykresów. Jak widać na poniższych zrzutach możemy zauważyć różnice w średnich i maksymalnych prędkościach zapisu, odczytu danych między dyskami "normalnymi" a "eco-magazynem" oraz wykres pracy głowic z ich czasem dostępu do danych dla poszczególnych "wielkości" plików.



Dla porównania 320-ka serii Barracuda 11:



... i 500-ka serii 12:



Kolejnym ciekawym testem, który każdy z Was może zrobić sobie w domu, jest aplikacja ATTO Disc Benchmark, która charakteryzuje się wysoką powtarzalnością wyników i dość przejrzyście je przedstawia na wykresach. Zwróćcie tylko uwagę, że program sam skaluje pokazywane wyniki, więc niech nie zwiodą Was długości pasków, a zwróćcie baczną uwagę na cyferki w osi X. Na początek oczywiście bohater dzisiejszej recenzji, czyli WD Caviar Green 2TB ...


320-ka Seagate:


... i 500-ka, czyli cztery razy mniejsza pojemność od WD :)


Zapewne ciekawi jesteście, czy faktycznie można te różnice zauważyć przy codziennym używaniu komputera, jak start systemu, czy kopiowanie plików. Ano, zobaczmy. Dysk WD porównałem z moim codziennym "magazynem", czyli Seagate 500GB, na którym został zainstalowany system z identyczną ilością sterowników i oprogramowania, co na Caviarze. Pomiar uruchamiania systemu zacząłem mierzyć od momentu przejścia wszystkich opcji biosu do momentu załadowania się aplikacji na pasku zadań po prawej stronie.


Kopiowanie było trochę większym wyzwaniem, bo w 500-tce miałem już gotowe partycje i na jednej wolnej założyłem system, zatem WD podzieliłem w podobny sposób, część dysku zostawiając niewydzielony (system go nie widział). Przekopiowałem duży katalog o pojemności niemal 5.5 GB, ale składający się z tysięcy drobnych plików (w większości ze zdjęć JPG). Taki rozmiar i "konsystencja" potrafiła wykazać już różnice między dyskami, choć chwilę po rozpoczęciu kopiowania, dysk WD słyszalnie przyśpieszył obroty (wzmógł się szum, ale słyszalny tylko z bliska przy otwartej obudowie).



Na koniec może szybko pomiar z ładowania się gry Crysis Warshead, który z natury zajmuje trochę czasu, nawet przy zastosowaniu dysków SSD.

Strona 3 z 4 <<<1234>>>