2010-02-15 08:53
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
30

Windows Server dla Domu i Małej Firmy 1/3

Strona 1 - Wstęp



Windows Server 2003 to system oparty na edycji XP, przeznaczony jest on do zastosowań serwerowych. System został wydany 24 kwietnia 2003 roku. Mimo, że istnieje już jego następca Windows Server 2008, to wciąż jest on najpopularniejszy i szeroko stosowany w przedsiębiorstwach, które jeszcze długo ze względu koszty wymagane do wdrożenia nie przesiądą się na najnowszą wersje serwera z Redmond. W porównaniu do wersji 2000 będącej jego poprzednikiem wprowadzono lub poprawiono wiele funkcji sieciowych. Do najważniejszych zmian należą między innymi ISS w wersji 6.0, poprawki w usłudze Active Directory, a także dodanie funkcji Kopii w tle. System nadal może współpracować z systemami plików FAT, FAT32 oraz NTFS. Wyposażono go w platformę .NET.



Zainstalowano na nim także specjalną edycję przeglądarki Internet Explorer. Program jest
skonfigurowany w ten sposób, że praktycznie nie możliwe jest uruchamianie lub ściągnięcie plików czy też rozszerzeń, które mogą zaszkodzić systemowi.
Istnieje kilka edycji systemu zależnie od zastosowań:
• Small Business Server
• Web Edition
• Standard Edition
• Enterprise Edition
• Datacenter Edition
Windows Server 2003 jest dostępny w wersjach na platformy sprzętowe:
-x86
-Itanium
-AMD64



W ramach artykułu będziemy pracować na najwyższej jego wersji - Enterprise, przeznaczonej dla komputerów x86. Zapewni ona nam nie tylko wgląd we wszystkie możliwe funkcje bez żadnych limitów, ale także zgodność z większością platform na jakich pracują użytkownicy domowi. Zgodnie z danymi jakie dostarcza Microsoft minimalne wymagania sprzętowe do uruchomienia tej edycji ich systemu to procesor 133 MHz oraz 256 MB ram. Faktycznie na takim sprzęcie da się zainstalować ten system, lecz nawet Pentium II dwukrotnie szybszy oferuje mało komfortową pracę. Aby komputer pracował płynnie lepiej pomyśleć przynajmniej o komputerze klasy Pentium III taktowanym zegarem 1GHz oraz i 1 GB pamięci ram.

W ramach tego artykułu - tutorialu zajmować się będziemy całą gamą funkcji, jakie oferuje Windows Server 2003, począwszy od banałów jakimi jest instalacja i konfiguracja domeny oraz podstawowe usługi sieciowe przechodząc przez serwer www, uprawnienia użytkowników, zarządzanie dyskami, a na polisach i usługach terminalowych kończąc. Ze względu na obszerność, szczególnie dalszych działów pojawi się on prawdopodobnie w trzech częściach.

Strona 1 z 6 123456>>>