2010-02-15 08:53
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
30

Windows Server dla Domu i Małej Firmy 1/3

Strona 5 - DHCP

Serwer DHCP mówiąc kolokwialnie przydziela po prostu adresy IP każdemu komputerowi, który się uruchomi podłączony do naszej sieci. Przy okazji instalacji usługi Active Directory ta rola została już wgrana. My jednak ją wyłączymy i skonfigurujemy od początku, aby się czegoś ciekawego nauczyć jak i dostosować ustawienia do naszych potrzeb. Podobnie też uczynimy z usługą DNS oraz Routingiem, jednocześnie konfigurując VPN.
Jako, że zmienimy zaraz adresacje IP względem standardowej pozostaje jeszcze zmienić adres IP naszego serwera na 192.168.1.1. Klikamy Start > Panel Sterowania > Połączenia Sieciowe > Klikamy prawym guzikiem na LAN i wybieramy "właściwości".



Wchodzimy we Właściwości Protokołu Internetowego (TCP/IP) i zmieniamy adres IP tak, aby się zgadzał z wartościami podanymi we wcześniejszym kroku. Naciskamy "OK", "potem zamknij".



Klikamy Start > Narzędzia Administracyjne > DHCP



Na serwerze klikamy prawym guzikiem i klikamy "Usuń". Wybór potwierdzamy przyciskiem "OK".



Kiedy lista jest już pusta klikamy na napisie "DHCP" prawym guzikiem i klikamy "Dodaj Serwer".



W oknie, które się pojawi wybieramy pierwszą opcję i wpisujemy nazwę naszego serwera. Klikamy "OK".


Klikając prawym guzikiem na serwerze, który pojawił się na liście dodajemy nowy zakres. Klikamy "dalej".



W kolejnej planszy wpisujemy jakąś nazwę i opis. Klikamy "Dalej".



Wprowadzamy zakres adresów IP z jakich serwer będzie przydzielał adresy. W tym przypadku będzie można podłączyć 50 komputerów. Standardowa długość maski to 24.



Na następnych kartach klikamy dalej aż dojdziemy do konfiguracji Routera. Wprowadzamy tam adres IP serwera, w tym przypadku 192.168.1.1.



Na kolejnej karcie wprowadzamy taki sam adres dla serwera DNS.



Na karcie WINS zostawiamy domyślne ustawienia.



Następnie uaktywniamy zakres i klikamy "dalej", a następnie "zakończ".



Kliknijmy teraz prawym guzikiem na Zakres i wejdźmy we właściwości.



W zakładce System DNS zaznaczmy opcję "Zawsze Aktualizuj". Następnie klikamy "OK". Zabieg ten spowoduje, że każdy komputer będzie dostępny w systemie DNS. Dla przykładu jeśli dla naszej domeny ElitePC.pl podłączymy komputer o nazwie KASA01, zamiast posługiwać się jego adresem IP będziemy mogli użyć adresu KASA01.ElitePC.pl.



Przydatną opcją jest także rezerwacja adresów IP. Przyda się ona np. wtedy kiedy mamy w sieci drukarkę sieciową i powinna ona mieć stały adres w sieci lokalnej, lub zależy nam, aby takowy miał jakiś inny komputer. Klikamy prawym guzikiem na "Zastrzeżenia" i wybieramy "Nowe Zastrzeżenie".



Wypełniając krótki dialog, który się pojawi i znając fizyczny adres urządzenia MAC łatwo możemy tego dokonać. Po wypełnieniu wszystkich pól klikamy "dodaj", a potem "zamknij".



Komputer pojawi się na liście.


Strona 5 z 6 <<<123456>>>