2010-02-15 08:53
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
30

Windows Server dla Domu i Małej Firmy 1/3

Strona 3 - Post-instalacja

Kiedy na naszym komputerze zainstalowane są już wszystkie urządzenia możemy spokojnie przystąpić do podstawowej jego konfiguracji. Przede wszystkim należy uruchomić aktualizacje automatyczne. W tym celu klikamy Start > Panel Sterowanie > Aktualizacje Automatyczne.



W oknie, które się pojawi najwygodniej będzie wybrać opcję pierwszą. Jeśli jednak chcemy uniknąć samoistnych restartów komputera wybieramy opcję drugą, która jest w przypadku serwera znacznie bezpieczniejsza dla zachowania ciągłości pracy. Następnie klikamy Zastosuj i OK.



Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie aktualizacji. W tym celu klikamy Start > Wszystkie programy > Windows Update.



Otworzy się okno przeglądarki internetowej, które po chwili sprawdzi jakie łatki już znajdują się w naszym systemie i pozwoli wybrać dwie opcje aktualizacji. Za pierwszym razem wybierzemy instalację Niestandardową, która pozwoli zainstalować wszystko za jednych razem. W przyszłości zdamy się jedynie na aktualizacje automatyczne.



Przechodząc przez różne kategorie wybieramy wszelkie możliwe aktualizacje i klikamy odnośnik "Zainstaluj Aktualizacje" widoczny w lewym górnym rogu. A następnie aby potwierdzić klikamy guzik o takiej samej nazwie.





Proces na pewno zajmie dłuższą chwilkę. Za pierwszym razem dość duża ilość danych musi zostać pobrana z internetu.



Po zakończeniu całego procesu klikamy "Uruchom Ponownie".



Gdy komputer się już uruchomi zrobimy mały porządek w połączeniach sieciowych. Zmieniamy ich nazwy tak, aby intuicyjnie mówiły jaką rolę pełnią. W tym celu klikamy Start > Panel Sterowania > Połączenia sieciowe, a następnie na wybranym połączeniu klikamy prawym przyciskiem myszy i klikamy "zmień nazwę".



Nadajmy im nazwy WAN dla połączenia tego, które łączy nas z Internetem oraz LAN dla tego, które łączy nas z siecią lokalną. Jeśli ktoś nie wie, które połączenie jet które można to łatwo wnioskować odłączając kabel sieciowy i klikając na "Stan" sprawdzić czy jest połączenie czy też go nie ma.



Kolejną rzeczą jaką warto zrobić jest nieco przyśpieszyć start systemu. Osoby nie posiadające wielordzeniowych procesorów mogą ten krok pominąć. Naciskamy "Start", a następnie "uruchom" i wpisujemy w pustej linii polecenie "msconfig". Klikamy OK.



Teraz należy wejść w zakładkę boot.ini, odnaleźć i nacisnąć przycisk "Opcje zaawansowane". Pojawi się nam małe okienko, gdzie należy wybrać opcję /NUMPROC= i wybrać z listy największą możliwą wartość. Następnie klikamy 2 x OK. Zabieg ten spowoduje, że kiedy serwer będzie już świadczył kilka usług, proces jego startu będzie szybszy.



Strona 3 z 6 <<<123456>>>