2008-10-15 23:36
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
48

24 cale - Asus MK241H i Hyundai W241D

Strona 8 - Hyundai - Dane techniczne i Menu

W odróżnieniu od produktu Asusa, Hyundai zafundował nam matrycę S-PVA (Patterned Vertical Aligment - Umodelowane Pionowe wyrównanie / literka S oznacza elektroniczny przyśpieszacz, tzw. „dopalacz kryształów”), która przez wielu użytkowników jest bardzo cenioną i stanowi jedyny słuszny wybór w stosunku cena - jakość obrazu. Panele tego typu zbliżają się w "doskonałości" obrazu do ekranów S-IPS, ale całe monitory zachowują w miarę rozsądna cenę. Matryce PVA i S-PVA w porównaniu do wyświetlaczy TN, charakteryzują się znacznie lepszą czernią, szerszym zakresem wyświetlania gamy barw i większym kątem widzenia w pionie i poziomie.
Monitor oczywiście pracuje w rozdzielczości natywnej 1920 x 1200 punktów (Full HD 1080P), w proporcji 16:10. Obraz wyświetlany jest przy kontraście 3000:1 i jasności na poziomie 400 cd/m2. Czas reakcji matrycy określono na 6 milisekund (GTG), ale matryce PVA są z natury troszkę "wolniejsze" od standardowych TFT, więc to nic dziwnego. Możemy być spokojni o efekt smużenia ... Na pewno go nie zobaczymy. W porównaniu do Asusa, tutaj uzyskamy naprawdę spore kąty widzenia. Według danych producenta wynoszą one po 178 stopni w pionie i w poziomie.


W Hyundaiu nie znajdziemy jakiś "sztucznych" uzdatniaczy kolorów, w postaci systemów o skomplikowanych nazwach. Tutaj mamy otrzymać to, co dobra matryca powinna nam dać, czyli czysty, klarowny obraz o jak najbardziej naturalnych barwach. W jego dostrojeniu powinno nam pomóc Menu OSD i z tym zagadnieniem będę chciał was bliżej zaznajomić.
W nadesłanym do mnie samplu testowym zainstalowany był FirmWare o numerze 3.60, który nie zyskał zbytniego uznania w oczach zarówno użytkowników, jaki i fachowców. Krytykowano go głównie za małą ilość opcji ustawiania obrazu w Menu, co znacznie ograniczało możliwości monitora. Obecnie w sprzedaży znajdują się egzemplarze z FirmWare 3.70, w którym ponoć sporo zmieniono na lepsze, ale nie mając go pod ręką, nie jestem wam w stanie powiedzieć dokładnie w czym owe zmiany się objawiły.
Jednak jeśli trafi się wam model z FW 3.60, to nie koniec świata ... Ale po kolei.
OSD Hyundaia jest bardzo proste i intuicyjne, a co ważne, mamy możliwość ustawienia go w języku polskim. Za pomocą przycisków-sensorów będziemy próbowali trafić w odpowiednie funkcje. Naprawdę w przyszłych modelach producent powinien pomyśleć nad jakimś oznaczeniem sensorów, bo wieczorem trafienie w odpowiednie miejsce na ramce (a tym bardziej nietrafienie) jest dość frustrujące.


Po pewnym czasie będziemy już wiedzieli na wyczucie, gdzie "TO" jest, więc uda się nam włączyć odpowiednie okienko Menu, których jest dokładnie pięć ...






Wszystko to wygląda przejrzyście i w zasadzie nie ma się do czego przyczepić. W ustawieniach kolorów możemy skorzystać z gotowych opcji: standardowy - fabryczne ustawienia, bardziej czerwony lub bardziej niebieski, bądź ustawić kolorystykę wedle swojego uznania za pomocą opcji Użytkownik (ustawić i wcisnąć Select - przechodzimy miedzy kolorami strzałkami - zwiększamy i zmniejszamy znakami +/-). Prawda ze proste?
Jako użytkownik monitora Fujitsu Siemens z matrycą S-PVA wiem, jak powinien wyglądać obraz na takiej matrycy. W Hyundaiu czegoś mi brakowało ... Ja lubię obraz bardzo ostry, gdzie widać każdy kontur wyświetlanej na ekranie rzeczy, tymczasem obraz W241D wydawał mi się właśnie lekko rozmyty. Zabawa jasnością i kontrastem na wiele się nie zdała, więc zagłębiłem się w Internecie w poszukiwaniu mojego problemu. Na pewnym forum maniaków telewizyjnych znalazłem temat o tym właśnie monitorze, gdzie znawcy wypowiadali się o niedoskonałościach FirmWare 3.60, w tym właśnie problemami z ostrością i zbyt dużą jasnością lamp podświetlających. Jeden ze znawców przyznał, że z Menu OSD nie jesteśmy w stanie zbyt wiele zrobić, ale zdradził sekret wejścia do Menu Serwisowego, który i ja wam teraz zdradzę, bo daje on nam znacznie większe możliwości ustawiań tego całkiem przyzwoitego monitora.
Otóż wyłączamy monitor przyciskiem-sensorem power, po czym kładziemy palec na sensor ze strzałką w górę i trzymamy go tam cały czas. Teraz drugą ręką ponownie włączamy monitor. Po chwili usłyszymy długie "piiiip" i gdy teraz "naciśniemy" na funkcję Menu, zobaczymy takie obrazki ...





Prawda, że otrzymujemy znacznie więcej opcji regulacyjnych? Zgadza się, że niejednemu laikowi w dziedzinie monitorów, już podstawowe Menu wydaje się zbyt skomplikowane, ale jeśli nawet coś nam się nie uda, świat się nie zawali, bo wystarczy wejść w zakładkę Pamięć i po jej uruchomieniu wszystko wróci do ustawień fabrycznych.
Jak widzicie na drugim screenie, znalazłem opcję ustawiania ostrości, która domyślenie kończyła się niedaleko za połową paska. Funkcją DIM Bright możemy sterować mocą lamp podświetlenia matrycy, ale nie mając na ten temat zbyt dużej wiedzy, lepiej łapek tam nie wsadzać.
Na koniec chciałem wspomnieć o jeszcze jednej niedoskonałości FirmWare 3.60, a mianowicie ... rzućcie okiem na screen numer 4, gdzie mamy funkcję RTC SELECT. Otóż domyślenie Hyundai pracuje w ustawieniu matrycy na pozycję TN (WITH RTC) !!! Jeśli jesteś, bądź będziesz użytkownikiem modelu W241D z FW 3.60, nie zapomnij zmienić sobie tej funkcji na pozycję SPVA (W/O RTC), bo przecież za taką matrycę płaciłeś. Jak wspominałem, nowsze FW 3.70 likwiduje ponoć większość z dolegliwości OSD, więc uznajmy, że cały ten wywód dotyczy tylko tych starszych modeli.
Zobaczmy zatem, jak trochę poprawiony Hyundai będzie świecił w testach praktycznych ...

Strona 8 z 10 <<<1...45678910>>>