Wcale nie musi tu być winny D-link. Możesz spróbować przywrócić ustawienia fabryczne, zaktualizować soft i na nowo skonfigurować, a tak po chamsku można im wymusić cykliczny restart - o ile posiadają taką funkcje. Może zmniejszyć czas trwania dzierżawy IP, a jak możliwość to skorzystać z Static DHCP i na sztywno przypisać adresy + wolna pule dla "gości".
Forum > Hardware > Konfiguracja sieci lokalnej
Wysłane 2013-09-10 19:59
@rzerzuchSobie nie przydzielą, bo są na sztywno. Oba nie przydzielą takich samych, bo oba mają inną pulę adresów, jeden przydziela tylko od 50 do 60 drugi od 10 do 20, więc niema żadnych problemów.
A adres dla routera przydziela usługodawca od strony WAN, więc i tu niema problemu. Spójrz sobie na konfigurację którą podałem.
Wysłane 2013-09-10 22:17 , Edytowane 2013-09-10 22:19
@1084 no dobra ale teraz wytłumacz mi czy dobrze to rozumie:
Obydwa routery "widzą" dany komputer (MAC adres) i teraz R1 do danego mac adresu przypisuje IP z zakresu od 50 do 60 powiedzmy 52, w tym samym czasie R2 próbuje temu samemu PC (MAC adresowi) przypisać IP z zakresu od 10 do 20 powiedzmy 23. Takim sposobem w sieci istnieje jeden mac który ma dwa rożne IP czyli w sumie konflikt.
Mało tego czy czasami przy probie uzyskania IP routery nie będą się nawzajem przepychać co może wydłużyć czas otrzymania IP lub nawet uniemożliwić.
PS jutro wezmę nawet na próbę spróbuje routery postawić i zobaczę co z tego wyjdzie
Wysłane 2013-09-11 00:24 , Edytowane 2013-09-11 00:28
@rzerzuchNie, MAC niema tutaj nic do rzeczy, karta wysyła hmm zapytanie, jest wolna pula adresów, DHCP sprawdza czy taki adres jest wolny, jak tak, to przydziela i tyle w temacie. Jak będą dwa DHCP, to tylko 1 przydzieli, ten który pierwszy odpowie, czyli hmm szybszy, podłączony krótszą drogą. Nie jestem pewien na 100%, ale myślę, że nawet jak sklonujesz do kilku kart MACadres ten sam, to i tak dostaną one inne adresy IP z puli. Niema czegoś takiego, że serwery DHCP się pobiją o klienta, czy przydzielą dwa adresy. A przydzielanie do MACa to realizuje się nie automatycznie, tylko specjalnie aby nadać jakieś ograniczenia lub prawa. Wtedy ustawiasz sobie dla danego MAC adresu, dany IP. Potem ustawiasz dla danego IP lub zakresu np. maks. transfer czy inne. Ale nie z automatu. Zwykle dostawcy się bawią w takie rzeczy. Nie powinno być żadnych konfliktów.
Nie, żeby kilka serwerów DHCP powodowało, że coś jest lepiej, ale powinno działać poprawnie.
Kto jest online: 0 użytkowników, 225 gości